Jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce

Pokud máte rádi fazole a pěstujete je na své zahrádce, určitě vám není lhostejné, jak prodloužit sezónu jejich sklizně. Existuje několik způsobů, jak zajistit, aby vaše fazole rostly co nejdéle.

Výběr odrůdy je prvním a velmi důležitým krokem. Pokud si vyberete odrůdu s pozdní dobou zrání, můžete prodloužit sklizeň až o několik týdnů. Mezi vhodné odrůdy patří například ‚Neckarkönigin‘, ‚Harmony‘ nebo ‚Starazagorský‘.

Dalším způsobem prodloužení sezóny je opakovaná setva. Fazole můžete sázet postupně po celé léto, takže nové rostliny budou stále dorůstat a sklizeň se prodlouží.

Pokud máte fazole většinou na slunci, můžete sáhnout po stínování. Fazole totiž neustálé slunce příliš nepřejí a mohou se stát citlivými na vysoké teploty. Pokud jimi zakryjete část zahrady, snížíte jim teplotu a prodloužíte jejich sezónu.

Samozřejmě je důležité nezapomenout na kvalitní zalévání a udržování správného prostředí pro růst. Pokud se o fazole dobře postaráte, jistě vám budou sloužit co nejdéle.

ořechy




Jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce

Co jsou fazole a kdy je nejlepší je sázet?

Fazole jsou rostliny, které patří do čeledi luštěnin. Jsou to rostliny jednoleté, které mají plody ve formě lusků. Fazole jsou velmi oblíbené a často pěstované na zahrádkách. Nejlepší doba na jejich výsadbu je na jaře, přibližně od dubna do května.

Jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce?

Pokud chcete prodloužit sezónu fazolí na zahrádce, můžete použít několik metod:

  • Pokračující výsadba fazolí – Rovnoměrně vysazujte fazole každé dva až tři týdny. Tímto způsobem budete mít neustále dostatek fazolí po celé léto.
  • Zkuste pozdní odrůdy fazolí – Pokud máte na zahrádce pozdní odrůdy fazolí, můžete si užít čerstvé fazole i později v sezóně. Pozdní odrůdy fazolí jsou méně zasažené škůdci i chorobami a vytvářejí větší lusky s větším počtem fazolí.
  • Použijte ochranu proti chladu – Pokud uzavřete fazole do ochranného pláště, můžete je chránit před chladem a pokračovat v jejich výsadbě i přes zimu.

Jak sbírat fazole?

Sbírejte fazole, jakmile jsou plně zralé, ale ne nezralé. Fazole by měly být zbarvené, ale ne husí zelené. Sbírejte fazole brzy ráno, když je rostlina ještě vlažná a vlhká. Pokud jsou fazole suché a křupavé, jsou přesunu dál ve vývoji a budou mít méně chuti a hodnoty.

Závěr

Pokud chcete mít po celé léto dostatek čerstvých fazolí, můžete použít výše uvedené metody. Pokud chcete zajít ještě dál, zkuste různé odrůdy i kombinace různých druhů fazolí, aby ste mohli mít stálou dodávku fazolí na zahrádce.

Zdroj: Farmers‘ Almanac



Jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce

Kdy je vhodné sázet fazole na zahrádku?

Ideální doba na výsadbu fazolí je v květnu, kdy už je venku teplé a slunce hřeje. Fazole potřebují dostatek tepla a světla pro plodnost.

Jak předcházet chorobám a škůdcům?

Je důležité pravidelně okopávat a hnojit zahrádku. Dále je možné použít přípravky na ochranu proti chorobám a škůdcům. Fazole totiž bývají náchylné k napadení mandelinkami a plísní.

Jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce?

Existuje několik způsobů, jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce. Jedním z možností je sázení fazolí postupně v průběhu léta. Další možností je využití skleníku či zahradního plotu, který poskytuje konstantní teplotu a světlo.

Jak sklízet fazole?

Fazole se sklízejí, když jsou plody zralé a pevné. Nejlépe je sklízet ráno, nebo večer, kdy jsou rostliny dobře hydratované. Špičky fazolí je důležité odřezávat, aby se podpořil další růst plodů.

jak sadit

Jak sázet fazole

Příprava půdy

Než začnete sázet fazole, je důležité připravit půdu. Ta musí být uvolněná a dobře zavlažená. Pokud je půda kyselá, doporučuje se ji okyselit pomocí vápna.

Sazení fazolí

Fazole je nejlepší sázet na jaře, kdy už není riziko mrazů. Před výsadbou je dobré fazole namočit do vody na několik hodin, aby se semena dobře napila a lépe klíčila. Rostliny je vhodné sázet ve vzdálenosti asi 30 centimetrů od sebe.

Péče o fazole

Fazole potřebují hodně slunce a vody. Je důležité je pravidelně zalévat a odplevelovat. Pokud se na rostlinách objeví škůdci, jako jsou třeba mšice, je vhodné je ošetřit insekticidem.

Pro další informace o fazolích doporučujeme navštívit Wikipedii.

orisky

Jak prodloužit sezónu fazolí na zahrádce

  • Vybrat odrůdy fazolí, které mají delší dobu sklizně
  • Sázení v různých termínech – první v době, kdy končí mrazy, druhé za 2-3 týdny za prvním
  • Zajistit dostatečnou zálivku a přihnojení živinami
  • Odstraňovat vadlé a nemocné plody a rostliny
  • Pokud jsou vysazeny v blízkosti topůrek nebo paprik, oba druhy se mohou vzájemně ochránit od škůdců

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ