|

Grilovaná zelenina pro celou rodinu – jaký typ zeleniny zvolit a jak ji připravit

Grilovaná zelenina pro celou rodinu

Pokud hledáte zdravou a chutnou alternativu ke klasickému grilování masa, grilovaná zelenina je pro vás ideální volbou. Nejenže je plná živin a vitamínů, ale také je skvělou přílohou ke každému pokrmu.

Jaký typ zeleniny zvolit?

Při výběru zeleniny se můžete zaměřit na sezónní ovoce a zeleninu, která je v daném období nejchutnější a nejkvalitnější. Velmi oblíbenou volbou jsou papriky, cukety, lilek, rajčata, dýně, cibule nebo řapíkatý celer.

Jak ji připravit?

Nejprve si zvolte správnou teplotu grilu – měla by být dostatečně vysoká, aby zelenina získala křupavou konzistenci, ale zároveň nízká, aby nedošlo k jejímu spálení. Zeleninu stačí nakrájet na menší kousky nebo plátky, zalít olejem, osolit a opepřit a dát na grilovací rošt. Grilujte zeleninu až do doby, kdy bude měkká a lehce zhnědla.

Grilovaná zelenina je vynikající přílohou k masu, ale stejně tak si ji můžete dát samotnou s chlebem nebo ji použít jako ingredienci do salátů, těstovinových jídel nebo jako náplň do tortill. Takže určitě neváhejte a vyrazte na gril!

zelenina

Grilovaná zelenina pro celou rodinu – jaký typ zeleniny zvolit a jak ji připravit

Typy zeleniny pro grilování

Grilování zeleniny je výborný způsob, jak si dopřát zdravé a chutné jídlo. Zelenina se na grilu rychle zpracuje, zůstane šťavnatá a plná výživných látek. Kromě tradičních druhů jako jsou brambory, kukurice nebo cibule, můžete zkusit grilovat i další druhy zeleniny, které budou rozhodně lahodit celé rodině.

  • Paprika – je na grilu po usmažení docela měkká a sladká. U nás ji najdete hlavně v žluté, červené nebo zelené variantě. Je vhodná nejen na grilování, ale i do salátů.
  • Baklažán – má velmi jemnou chuť a snadno se griluje. Po několika minutách na grilu se změkne a stane se aromatickým. Doporučujeme před grilováním nakrájet na plátky a pokapat olejem.
  • Cuketa – je vhodná na grilování, především proto, že je velmi vláčná a nevysychá. Pokud ji ochutnáte s česnekovým olejem, budete nadšeni.

Postup přípravy zeleniny na grilu

Grilování zeleniny je velmi jednoduché. Zelenina se nakrájí na menší kousky, poté se osolí, opepří a zakápne olejem. Poté lze zeleninu položit na gril a opečené kousky postupně odebírat a podávat. Pokud máte rádi silnější chuť, můžete zvolit i různé kořenící směsi.

Pokud jste zatím nezkoušeli grilovat zeleninu, dejte jí šanci. Určitě potěší celou rodinu a navíc je to i zdravé jídlo, které mnoho z nás potřebuje.

Další tipy na grilování najdete na BBQguys.com.

Grilovaná zelenina pro celou rodinu – často kladené dotazy (FAQ)

Který typ zeleniny zvolit pro grilování?

Zvolte typy zeleniny, které mají pevnou konzistenci a nesmí se příliš měkkat při tepelné úpravě. Například papriky, cukety, lilek, cibule, cherry rajčata nebo kukuřice.

Jak připravit zeleninu na gril?

Zeleninu nakrájejte na větší kusy, aby se při grilování dobře držela a snadno se otáčela. Poté ji osolte, opepřete a pokapte olivovým olejem. Zeleninu opečte z každé strany na rozpáleném grilu po dobu asi 5-10 minut, dokud není měkká a lehce uškvařená.

zeleninova

Grilovaná zelenina: chutná a zdravá alternativa pro letní grilování

Proč zvolit grilovanou zeleninu?

Grilování se obvykle spojuje s kořeněnými kousky masa či uzeným sýrem, ale i zelenina může nabídnout na grilu skvělé chutě. Grilované zeleniny jsou navíc plné vitaminů a minerálů a mají nižší obsah tuku než masové alternativy.

Jaké jsou nejlepší druhy zeleniny na grilování?

Mezi nejlepší druhy zeleniny na grilování patří paprika, cukety, lilky, cibule, rajčata, avokádo a dokonce i špenát. Je důležité zvolit pevnější druhy, které nebudou na grilu rozpadat.

Tipy na přípravu grilované zeleniny

Při grilování zeleniny se doporučuje ji nejdříve nakrájet na menší kousky, aby se rychleji uvařila. Zelenina by měla být lehce potřena olejem, posolena a opepřena podle chuti.

Link na relevantní stránku na Wikipedii

Pro více informací o výživových hodnotách jednotlivých druhů zeleniny je možné se podívat na stránku Zelenina na Wikipedii.

vegetables

Grilovaná zelenina pro celou rodinu

  • Zvolte různorodou zeleninu – papriky, cukety, rajčata, cibule, lilek.
  • Umyjte zeleninu a nakrájejte na plátky nebo kousky podle velikosti.
  • Olejte zeleninu a dochuťte solí, pepřem a bylinkami podle chuti.
  • Předehřejte gril a grilujte zeleninu 5-10 minut na každé straně.
  • Zelenina bude dokonale grilovaná a chuťově bohatá.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky