Historie mišpule obecné: Jak se dostala do Čech a jak ji zde pěstujeme

Mišpule obecná, latinsky Diospyros virginiana, je ovocný strom, který se vyskytuje v Severní Americe. Do Evropy zavlečli mišpuli jezuité v 16. století, a postupně se dostala i do Čech.

V Čechách se mišpule pěstuje již několik století a nejvíce se vyskytuje ve středních a jižních Čechách. Je to strom, který může dorůst až do výšky 20 metrů a jeho plody jsou velké a kulaté s hladkou žlutou až oranžovou slupkou, podobné rajčeti. Plod se sklízí až poté, co je úplně zralý.

Mišpule obecná má mnoho vynikajících vlastností, jako jsou například své antioxidační účinky a pozitivní vliv na trávicí systém. Používá se zejména v kuchyni jako ingredience na přípravu marmelád, džemů, kompotů, a také jako sušené ovoce.

Pěstování mišpule obecné v Čechách je spíše náročné, ale stojí to za to. Pokud máte zahradu, můžete si zakoupit sazenici mišpule a zkusit ji pěstovat sami. Potřebujeme dobře prosluněné místo, dostatečné zalévání a vydatné hnojivo. Je to strom s poměrně dlouhým cyklem plodení, proto je důležité pečlivě se starat o celý proces pěstování.

Mišpule obecná je až dodnes poměrně neznámým ovocem, ale její chuť a výživové vlastnosti stojí určitě za odkrytí její historie i pěstování.

ovocny

Historie mišpule obecné: Jak se dostala do Čech a jak ji zde pěstujeme

Úvod do tématu

Mišpule obecná je ovocný strom původem z Asie, který se v Čechách začal pěstovat již v 17. století. V posledních letech se mišpule stává stále populárnější a její výsadba se rozšiřuje i u nás.

Historie mišpule obecné

Mišpule obecná (latinsky Mespilus germanica) je ovocný strom, který pochází z oblasti Kavkazu a z Asie Menší. Na území dnešního Česka se mišpule začala pěstovat od 17. století, kdy ji sem přinesli jezuité ze Slezska. V dalších stoletích se mišpule stala oblíbenou ovocnou plodinou v mnoha zemích Evropy, včetně Čech.

Charakteristika mišpule obecné

Mišpule obecná je stálezelený, nádherně kvetoucí strom, který může dorůst do výšky až 6 metrů. Plody mišpule jsou chutné, sladké a bohaté na vitamín C. Díky obsahu celulózy jsou také vynikajícím prostředkem proti onemocněním trávicího traktu.

Pěstování mišpule obecné v Čechách

Pěstování mišpule obecné v Čechách není nijak náročné. Pro dobrý výnos ovoce je vhodné zasadit několik stromů vedle sebe, aby se navzájem opylovaly. Mišpule preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu s neutrálním pH. V našich podmínkách je vhodnou odrůdou například mišpule Morava, která je odolná proti mrazu a má vynikající chuť.

Závěr

Mišpule obecná je skvělou plodinou pro naše zahrady. Její chutné plody a krásný květ ji činí oblíbenou u mnoha zahradníků. Pokud uvažujete o výsadbě mišpule, neváhejte a dejte jí šanci!

Zdroje


Historie mišpule obecné:

Mišpule obecná (latinsky Mespilus germanica) pochází z oblasti Středomoří a jihozápadní Asie. Do Evropy se dostala již v antických dobách a později se rozšířila do celého kontinentu. V Čechách se pěstuje od středověku.

Jak se dostala do Čech:

Mišpule obecná byla do Čech přivezena již v období středověku. Pěstovala se v klášterních zahradách a na zámcích, díky čemuž se postupně rozšířila i mezi běžné obyvatelstvo.

Jak ji zde pěstujeme:

Mišpule obecná je strom střední velikosti s kulovitou korunou. Potřebuje slunečné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Nejlépe se daří na mírně kyselých až neutrálních půdách. Plody dozrávají na podzim a mají příjemně sladkou chuť s kyselou příchutí. V Čechách se pěstuje především pro své plody, které se používají k přímé konzumaci nebo k výrobě džemů a kompotů.

ovoce

Mišpule obecná – Chuťový zázrak z Asie

Mišpule obecná, také známá jako šípková nebo kaki, je ovocný strom pocházející ze východní Asie. Jeho plody jsou nejen lahodné, ale také plné živin, vitamínů a minerálů.

Významné vlastnosti

Plody mišpule obecné jsou velmi bohaté na vápník, hořčík, draslík a železo, což z ní dělá skvělou volbu pro posílení imunitního systému a udržení zdraví. Obsahují také vysoké množství antioxidantů, které pomáhají ochránit tělo před poškozením volnými radikály.

Použití v kuchyni

Plody mišpule obecné mají lahodnou chuť, která se pohybuje od sladké po mírně nakyslou, a jsou skvělou přísadou pro dezerty, džemy a koláče. Také se často používají jako sušené ovoce a ve výrobcích čaje.

Pokud se vám líbí chuť mišpule obecné, můžete vyzkoušet i méně známé pokrmy z Asie, jako například mišpulové pudinky nebo mišpulový sirup.

Externí odkazy

Pokud byste chtěli vědět více o mišpuli obecné, můžete navštívit Wikipedii.

fruit

Historie mišpule obecné: Jak se dostala do Čech a jak ji zde pěstujeme

– Mišpule obecná pochází z Asie a do Evropy se dostala řeckou kolonií do Říma.
– V Čechách se mišpule pěstuje již od středověku, kdy sloužila jako ovocný strom i jako okrasná rostlina.
– Dochovaly se zmínky o pěstování mišpulí ze 14. století, kdy byly oblíbenou plodinou u šlechtických rodů.
– K pěstování mišpulí se nejlépe hodí mírné klima s teplým létem a ochrana před mrazem v zimě.
– Mišpule se dnes pěstuje jak na zahradách, tak i v komerčním měřítku pro potravinářský průmysl.
– Nejvíce se v Čechách pěstují odrůdy jako Calypso, Hartley, Svatá Alžběta či Washingtonská převážně v jižních krajinách Čech.

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ