|

Historie pěstování třešní v Česku

Historie pěstování třešní v Česku

V dávných dobách se třešně pěstovaly na území dnešního Česka především pro vlastní potřebu. První záznamy o pěstování třešní se datují až do 13. století, kdy započalo osídlování a kultivace místní krajiny. V období středověku byly třešně oblíbeným ovocem mezi šlechtou, ale i mezi prostým lidem.

V 19. století se začalo s průmyslovým pěstováním třešní v Česku, zejména na jihu Moravy a v okolí Brna. Postupně se rozvíjela selekce a výběr třešní s vysokým výnosem a kvalitou plodů. Největší rozmach pěstování třešní nastal v období po druhé světové válce, kdy se třešně staly důležitou komoditou, zejména pro export do zahraničí.

Dnes patří třešně mezi nejvýznamnější ovocné plody, které se pěstují na území Česka. Klimatické podmínky jsou ideální pro různé odrůdy třešní, které se liší velikostí, barvou, chutí i vlastnostmi plodů. Pěstování třešní je v Česku stále oblíbené a má velký význam pro zemědělskou produkci a ekonomiku země.

ovocny
Historie pěstování třešní v Česku


Úvod

Třešně jsou oblíbeným ovocem v Česku, ale málokdo ví, jaké má třešnové pěstování v této zemi dlouhou historii. Tento článek se zaměří na historii pěstování třešní v Česku.

Hlavní část

Příchod třešní do Česka

Třešně byly do Česka zavedeny v dobách středověku. Přestože se v té době jednalo jen o okrasné rostliny, brzy se třešně začaly pěstovat i pro konkrétní účely – jako ovoce.

Průběh pěstování třešní v Česku

Ve středověku se třešně pěstovaly pouze v zahrádkách klášterů a šlechtických rodů. Teprve v průběhu 17. století se třešně začaly pěstovat větším množstvím i na venkově. Od té doby se třešňová kultura rozšiřuje a stává se stále běžnější. Řada nových odrůd vynikla v průběhu 19. století, kdy se hodně vkládalo do výzkumu třešní.

Dnešní stav třešňové kultury v Česku

Dnes je třešně pěstována hlavně pro komerční účely v Česku, ale stále je oblíbenou zahradní rostlinou. Třešňové stromy jsou široce používány k ozdobení zahrad, ale také se používají veřejně v parkových oblastech.

Závěr

Historie pěstování třešní v Česku je dlouhá a zajímavá. Třešně byly základem mnoha šlechtických zahrad a staly se symbolem české zahrady. Pro milovníky třešní je důležité znát historii jejich pěstování, aby si dokázali více vážit tohoto krásného ovoce.

Reference

Pro více informací o historii pěstování třešní v jiných zemích můžete navštívit tento odkaz.


Historie pěstování třešní v Česku

Kdy se třešně začaly pěstovat v Česku?

První zmínka o pěstování třešní v Česku pochází z roku 1401, kdy si král Václav IV. objednal 200 tisíc třešňových stromů. Nicméně první třešně do Čech dostal pravděpodobně již císař Karel IV. kolem roku 1360.

Jak se měnila produkce třešní v průběhu let?

Pěstování třešní mělo v Česku své vrcholné období v první polovině 20. století. V roce 1928 se zde dokonce sklízelo více než 50 tisíc tun třešní. Poté však produkce postupně klesala a na počátku 21. století činila pouze několik tisíc tun.

Jaké odrůdy třešní se v Česku pěstují?

Mezi nejvýznamnější odrůdy třešní, které se v Česku pěstují, patří Hedelfingen, Van, Summit, Regina, Lapins, Kordia a samozřejmě i tuzemská odrůda Vydubecká.

ovoce

Long-tail keyword – Třešně

Třešně – Bohatá chuť i zdraví prospěšné látky

Co jsou třešně?

Třešně jsou ovocné plody stromu třešně obecné, který vyrůstá většinou v teplejších oblastech střední Evropy. Tato chuťově bohatá ovoce má jemnou kůži a sladkou dužninu s charakteristickou kyselinkou.

Zdravotní přínos třešní

V třešních najdeme mnoho zdraví prospěšných látek jako jsou antioxidanty, vitamín C a železo. Tyto látky pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují stav pokožky a vlasy, omezují zánětlivá onemocnění a mají pozitivní vliv na funkci mozku.

Použití třešní v kuchyni

Třešně se dají konzumovat syrové, ale také je můžeme využít při přípravě různých jídel a dezertů. Používají se také při produkci ovocných nápojů a džusů.

Víte, že….

Třešně mají mnoho různých odrůd, které se liší v barvě a velikosti a v některých zemích jsou oblíbené kvůli tradičnímu ovocnému vínu zvanému česká třešňovka.

Zdroj:

Pro více informací o třešních navštivte Wikipedii.


fruit

Historie pěstování třešní v Česku

  • Pěstování třešní v Česku sahá do 10. století.
  • Nejvíce se třešně pěstují v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
  • V 18. a 19. století byla třešňová produkce významná pro celou Českou republiku.
  • V 20. století bylo mnoho třešňových sadů zničeno nebo zanedbáno kvůli urbanizaci a industrializaci.
  • Po roce 1989 došlo k obnovení pěstování třešní a Česko patří mezi největší producenty třešní v Evropě.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky