|

Jablíčková sezóna: jak sklízet, skladovat a nakupovat ovoce úspěšně

Jablíčková sezóna: jak sklízet, skladovat a nakupovat ovoce úspěšně

Jablka jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Každý rok přináší jablíčková sezóna bohatou úrodu a my se můžeme těšit z chutných a zdravých plodů.

Sklizeň jablík je důležitý proces, který ovlivní kvalitu a trvanlivost plodů. Jablka by měla být sklizená v optimálním okamžiku, kdy jsou plně zralá, ale ne přezrálá. Nejlepší je sklízet je za suchého počasí, aby se minimalizovala možnost poškození plodů.

Při skladování je důležité dodržovat určité zásady. Jablka by měla být ukládána na suchém a chladném místě, při teplotě kolem 4-5 stupňů Celsia. Důležité je také oddělovat jablka, která jsou poškozená nebo napadená hmyzem, aby se minimalizovala šance na šíření chorob.

Nákup jablík je důležitým krokem, který může ovlivnit zdravotní kvalitu plodů. Pokud možno, je lepší kupovat ovoce od místních producentů, kteří se snaží nabídnout čerstvá a kvalitní jablka. Při výběru je důležité brát ohled na barvu, velikost a celkový vzhled plodů.

Jablíčková sezóna je skvělou příležitostí pro milovníky ovoce. Dodržováním správných postupů při sklizni, skladování a nákupu můžeme zajistit nejen skvělou chuť, ale také zvýšit výživové hodnoty a prodloužit trvanlivost našeho oblíbeného ovoce.

ovocny
Jablíčková sezóna – jak sklízet, skladovat a nakupovat ovoce úspěšně

Jablíčková sezóna – jak sklízet, skladovat a nakupovat ovoce úspěšně

Jak sklízet

Jablíčková sezóna obvykle začíná v září a trvá až do listopadu. Pokud chcete sklízet nejlepší kvalitu jablíček, vybírejte plody, které jsou zralé, ale ještě nehnijí. Pokud jsou jablka zralá, oddělují se snadno od stromu a jejich kůže má hladký lesk.

Jablka uchovávejte na chladném a suchém místě, aby se nezhoršovala jejich kvalita. Pokud je budete vykládat na slunci, mohou být měkčí a ztratí svou chuť.

Pro sběr jablík je ideální mírně vlhké počasí. Pokud jsou plody mokré, může dojít k jejich zplesnivění a mohou se rychle kazit. Pokud na stromech vidíte již hnijící jablka, sbírejte je a odstraňte, aby neovlivnily zdraví zbylých plodů.

Jak skladovat

Pro správné skladování jablík je důležité mít vhodné množství vlhkosti a teploty. Skladujte je v chladničce při teplotě mezi 0 až 5 °C a s vlhkostí okolo 90 %. Pokud bude vlhkost nižší, jablíčka se budou rychle vysoušet a ztrácet kvalitu.

Důležité je také oddělit poškozená jablka a použít je jako první, aby neovlivnila ostatní plody svým zkažením.

Pokud máte velké množství jablek, můžete je uskladnit i v koších, bednách nebo plechovkách s dírkami.

Jak nakupovat

Při nákupu jablíček vybírejte plody, které jsou pevné a hladké. Zkontrolujte také, zda nejsou poškozené, škrábané nebo s plesnivými skvrnami. To může znamenat, že uvnitř jablka je již hnijící a nepoživatelné.

Pro speciální odrůdy jablek můžete vyhledat farmy, na kterých jsou pěstovány. V České republice se nachází řada ovocných sadů, kde je možné nakupovat čerstvá a kvalitní ovoce. V zahraničí je možné vyhledat mnoho farmářských trhů s nejrůznějšími plody, např. v USA na stránce Farmers Market.

© 2023 Všechna práva vyhrazena.

Jablíčková sezóna

Jak sklízet a skladovat ovoce úspěšně?

Pro sklizeň jablíček je nejlepší vyčkat na konec jejich dozrávání, kdy jsou zralé a sladké. Pomůže nám také zelené lístky u stonku, které se snadno utrhají. Jablka je vhodné sbírat postupně, nejprve ta největší a nejzraléjší a následně se přesouvat k dalším.

Po sklizni je nutné jablka správně skladovat, aby vydržela co nejdéle. Je vhodné je ukládat na tmavém a chladném místě, ideálně při teplotě kolem 5°C. Pokud na skladování nemáme k dispozici chladničku, může nám posloužit i temný sklep či pivnice. Důležité je, aby jablka nebyla v kontaktu s ostatními druhy ovoce nebo zeleniny, ať už kvůli rozmanitosti vůní a chutí nebo různému tempu dozrávání.

Jak nakupovat ovoce úspěšně?

Při nákupu jablíček je důležité vybírat ta nejzralější a bez poškození. Zkontrolujeme si zelené lístky u stonku, které nám naznačují, jak moc jsou jablka zralá. Pokud se stonkové lístky snadno utrhají, máme jablko zralé a sladké. Dbejme také na to, aby jablka nebyla příliš měkká či naopak příliš tvrdá a aby nebyla pokryta plísněmi.

ovoce

Jablko – skvělá voňavá a chutná pochoutka!

Jablka patří k nejoblíbenějším druhům ovoce na celém světě. Jsou plná vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou pro náš organismus nezbytné. Dalším důvodem, proč oblíbená jablka, je jejich vynikající chuť. Palec nahoru pro toto ovoce!

Jablka – skvělá volba pro zdravý jídelníček

Jablka jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, ale také draslíku, hořčíku a mnoha dalších nutričních látek. Tyto látky pomáhají udržovat náš organismus zdravý a funkční. Proto by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku.

Jablka – dlouhodobá tradice

Jablka hrají v naší kultuře velkou roli. Výroba jablečného moštu nebo jablečného vína má bohatou tradici a patří k nejoblíbenějším nápojům v Evropě. Jablka se také často používají při pečení koláčů a dezertů. Proč nezkusit vyzkoušet některé z tradičních jablečných receptů u vás doma?

Jablka – pestrá nabídka odrůd

Jablka se vyskytují v mnoha různých odrůdách a každá má své vlastní specifické aroma a chuti. Některé jsou sladké a šťavnaté, jiné jsou kyselé a osvěžující. Mezi nejoblíbenější odrůdy jednoznačně patří Golden Delicious nebo Granny Smith. Co je vaše oblíbená odrůda jablka?

Vítejte v zemi jablek

Pokud se chcete dozvědět více o jablkách, jejich pěstování a historii, navštivte prosím stránku Jablko na Wikipedii. Tam najdete velké množství zajímavých informací o této fantastické pochoutce.

fruit

Jablíčková sezóna: jak sklízet, skladovat a nakupovat ovoce úspěšně

  • Za optimálních podmínek sklízejte jablka ručně nebo s pomocí lehčích strojů
  • Jablka skladujte na chladném a suchém místě s přiměřenou ventilací
  • Jedincová jablka mohou být umístěna na zvláštních stojanech, aby se zabránilo poškození ovoce
  • Pokud koupíte jablka v obchodě, vyberte si ty, které jsou tužší a mají celistvou kůži
  • Nakupujte jablka z ovocných sadů nebo farmářských trhů, kde máte větší kontrolu nad kvalitou a čerstvostí ovoce

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky