|

Jak předcházet škůdcům a chorobám fazolí na zahradě

Jak předcházet škůdcům a chorobám fazolí na zahradě

Jak ochránit naši zahradu před škůdci a chorobami, které mohou vážně poškodit naše fazole? Zde jsou některé tipy, které vám pomohou ochránit vaše rostliny:

1. Výběr správného místa a půdy: Fazole potřebují slunné a dobře odvodněné místo. Vyhněte se příliš stinným oblastem a volte místo, kde předchozí rok nerostly fazole nebo jiné luštěniny. Půda by měla být dobře odvodněná se správným pH.

2. Ochrana rostlin pomocí fyzických bariér: Na trhu jsou k dispozici různé fyzické bariéry, které mohou zabránit hmyzu a škůdcům v narušení vašeho fazolu.

3. Použití organických hnojiv: Rozkládající se organismy v organických hnojivech pomohou udržet vaši půdu zdravou a plodnou. Tím, že půda bude zdravější, bude méně pravděpodobné, že se objeví škůdci a choroby.

4. Včasné ošetřování hnojiv a pesticidů: Použití pesticidů a hnojiv je nezbytné, ale měli bychom to dělat v souladu s pokyny výrobce a včas, aby byly účinné.

5. Pravidelné ošetřování: Pravidelné prohlídky vašich rostlin pomohou odhalit případné škůdce a choroby v raném stádiu. Čím dříve jsou detekovány, tím lépe a snadněji se léčí.

S několika jednoduchými kroky a něco trpělivosti mohou vaše fazole růst a prospívat bez přítomnosti škodlivých škůdců a chorob.

ořechy

Jak předcházet škůdcům a chorobám fazolí na zahradě

Představení problému

Fazole jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných v zahradách a zahrádkách po celém světě. Tuto plodinu však mohou ohrožovat různé škůdci a choroby, což může vést k významnému snížení výnosů a kvality plodů. V tomto článku se podíváme na nejčastější problémy, kterým jsou fazole vystaveny, a nabídneme tipy, jak je předcházet.

Škůdci fazolí

Mezi nejčastější škůdce fazolí patří mšice, mandelinka fazolová, fazolový sviluška a fazolový brouk. Tyto škůdce mohou způsobit nepříjemné následky, jako jsou ztráty na výnosech, žloutnutí a opadávání listů a změny ve vzhledu plodů. Proti nim se můžeme bránit třeba použitím insekticidů, ale lze použít také biologickou kontrolu pomocí přirozených nepřátel škůdců, jako jsou draví brouci.

Choroby fazolí

Fazole mohou trpět různými chorobami, jako jsou plísně, viry a bakteriální infekce. Tyto problémy mohou způsobit poškození listů a plodů, zpravidla začínají drobnými skvrnami a postupně se rozvíjejí. Kromě chemických postřiků lze proti chorobám fazolí použít také preventivní opatření, jako je volba odolných odrůd, udržování správné výsadby a zalévání nebo pravidelné průklesty.

Závěr

Pokud se snažíte vypěstovat zdravé a úspěšné fazole, je důležité se vyhnout škůdcům a chorobám. To lze zajištěním udržování zdravého a čistého prostředí, vhodné výsadby a použitím vhodných preventivních opatření. Pokud však máte problémy s škůdci nebo chorobami fazolí, neváhejte se poradit s odborníky, kteří vám mohou poradit s vhodnými postupy pro řešení těchto problémů.

Zdrojový obrázek: https://pixabay.com/cs/photos/fazole-zahrada-zelenina-hra%C4%8Dek-3090542/
Jak předcházet škůdcům a chorobám fazolí na zahradě?

Předem doporučujeme:

 • Vyhledat odrůdy fazolí odolné vůči chorobám a škůdcům
 • Dodržovat vhodné termíny výsevu, aby fazole měly co nejvíce času na zrání před příchodem chorob a škůdců
 • Do půdy aplikovat organické hnojivo a postarat se o správnou úpravu pH

Prevence proti škůdcům:

 • Vyhledávejte a ničte vajíčka škůdců – vajíčka lze nalézt na koncích fazolových lusků
 • Pravidelně kontrolujte fazole a odstraňujte napadené rostliny
 • Udržujte čistotu ve vaší zahradě a zamezujte přemnožení škůdců

Prevence proti chorobám:

 • Vyhledávejte a ničte napadené části rostlin – například plísně a houby se mohou objevit na listech
 • Prevence proti chorobám zahrnuje i výběr vhodných odrůd odolných vůči chorobám
 • Včasné zalévání ve vhodném množství pomůže předejít vzniku plísní

jak sadit

Jak sázet fazole

Jak sázet fazole

Kterou fazoli vybrat

Existuje mnoho druhů fazolí, které lze vypěstovat. Nejpoužívanějšími druhy jsou fazole zelené a fazole obecné. Pokud chcete méně běžnou alternativu, můžete zkusit třeba fazole s cukrovými boby nebo fazole s okraskovými boby.

Kdy sázet fazole

Nejvhodnější dobu pro výsev fazolí je jaro, po posledním mrazu. Pokud se rozhodnete sázet fazole v květnu nebo v červnu, mohou být domácí se skvěle vyrovnat se suchem, které je v té době typické.

Jak sázet fazole

Pro dobré výsledky při sázení fazolí byste měli vybrat slunečné stanoviště s úrodnou půdou. Fazole je třeba sázet do hloubky 5-8 cm a vzdálenost mezi semenami by měla být 15-20 cm.

Pro více podrobností o sázení fazolí se můžete podívat na stránku o fazolích na Wikipedii.


orisky

Jak předcházet škůdcům a chorobám fazolí na zahradě:

 • Pravidelně kontrolujte a odstraňujte napadené rostliny
 • Zabezpečte dobré odvodnění půdy
 • Zavlažujte v době, kdy slunce není příliš silné
 • Dodržujte vhodné vzdálenosti mezi rostlinami
 • Vyhněte se nadměrnému použití hnojiv a přílišnému zalévání
 • Používejte přírodní prostředky k odstraňování škůdců
 • Vyberte vhodné odrůdy fazolí pro vaše podmínky

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky