|

Jak si vybrat nejlepší meloun: Tipy pro výběr dokonale zralého ovoce

Jak si vybrat nejlepší meloun: Tipu pro výběr dokonale zralého ovoce

Ve chvíli, kdy stojíte před regálem plným melounů, může být těžké si vybrat ten správný. Chcete si užít dokonalé sladké chutě a ne ztrácet čas a peníze na něco, co by mohlo být nezralé a neochutnatelné? S těmito tipy se naučíte jak poznat dokonale zralý meloun:

 • Vahy melounu: Meloun by měl být těžký. Tento malý trik vám pomůže najít meloun plný šťávy a s minimálním množstvím semen.
 • Kůra melounu: Kůra melounu by měla být celá, hluboce zbarvená a bez prasklin. Pokud z jednoho konce meloun zkolabuje, může to znamenat, že je přezrálý nebo špatně uskladněný.
 • Zvuk melounu: Poklepáním na meloun můžete slyšet, zda je zralý nebo ne. Pokud má plný, hluchý zvuk, pravděpodobně bude nezralý. Pokud však slyšíte hobliny nebo pohyby zvuku v melounu, je to známka zralosti.
 • Vnímajte vůni melounu: vůně melounu také pomáhá určit, zda je zralý. Pokud začnete cítit sladkou a příjemnou vůni, potom meloun bude nejpravděpodobněji dokonale zralý.

Pamatujte si, že meloun je vhodné skladovat na chladném a suchém místě a konzumovat jej v co nejkratším čase po zakoupení. Užijte si dokonale sladkou chuť vašeho melounu a neváhejte se podělit o tyto tipy s přáteli a rodinou.

zelenina
Jak si vybrat nejlepší meloun: Tipy pro výběr dokonale zralého ovoce

Výběr dokonale zralého melounu

1. Hledání dobře tvarovaného melounu

Nejlepší melouny mají správný tvar. Měly by být kulaté nebo oválného tvaru.

2. Kontrola pokožky

Důležité je sledovat barvu kůry melounu. Pokud je zelená, je meloun zralý. Pokud je kůra melounu žlutá nebo hnědá, může být přezrálý.

3. Známky zralosti

Nejlepší melouny mohou mít na kůře malé tmavé skvrny. Ukazují, že byl meloun vysušen na slunci. To znamená, že je zralý a sladký.

4. Tlakový test

Nejlepší melouny, které jsou zralé, jsou tvrdé. Pokud se při mírném stisknutí povolí, může být přezrálý. Pokud je tvrdý až do určité míry, je zralý a na chuť bude skvělý.

5. Vůně

Meloun by měl mít silnou a sladkou vůni. Pokud meloun voní fialkami nebo nemá vůni, může být nedostatečně zralý.

6. Skladování

Po koupi je nejlepší meloun uchovávat v chladničce. Melouny by měly být skladovány v teplotách mezi 5 a 7 stupni Celsia. Chladnička pomůže udržet meloun déle čerstvý.

Pro více tipů na to, jak si vybrat dokonale zralý meloun, navštivte The Spruce Eats.


Jak si vybrat nejlepší meloun: Tipy pro výběr dokonale zralého ovoce

Tip č. 1: Koukejte na barvu kůry

Nejlepší melouny mají kůru tmavozelenou a až skoro černou barvou. Pokud je kůra zelená, meloun ještě není zralý. Pokud je kůra světle zelená až bledá, meloun může být přezrálý.

Tip č. 2: Tuklejte si ho

Poklepání na kůru melounu nám může napovědět, jaký je jeho stav. Pokud zvuk působí dutě, meloun je zralý. Pokud zvuk působí hlučně nebo hluchě, meloun může být přezrálý nebo ještě nedozrálý.

Tip č. 3: Podívejte se na ocas

Ocas melounu je důležitým indikátorem jeho zralosti. Pokud je ocas zaschlý a hrubý, meloun je zralý. Pokud se ocas lehce ohýbá a měkkne, meloun je přezrálý. Pokud ocas chybí úplně, byl pravděpodobně sklizen dříve než zralý.

zeleninova

Úvod do historie melounu

Meloun, melon, anglicky cantaloupe, je oblíbené ovoce, které pochází původně z Afriky a Asie. Přestože mnoho druhů melounů je pěstováno po celém světě, mnoho lidí se domnívá, že melouny jsou původní druhem v oblasti kolem Perského zálivu.

Typy melounů

Existuje mnoho různých druhů melounů, včetně:

 • Charentais
 • Galie
 • Honeydew
 • Perské ovoce
 • Watermelon

Nejrozšířenější druhy melounů v České republice jsou melouny Charentais a Galie.

Význam melounu pro zdraví

Meloun je nízkokalorické ovoce s vysokým obsahem vody a draslíku. Pomáhá hydratovat tělo a podporuje zdravý krevní tlak.

Polyfenoly obsažené v melounu mají také antioxidační účinky a mohou pomoci snížit riziko rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

Zajímavosti o melounu

Ve Spojených státech se každoročně koná soutěž v pití melounového džusu – tzv. Watermelon Seed Spitting Tournament.

Melouny jsou také oblíbeným ingrediencí v somersbych a gin tonicech.

Pro více informací o melounu navštivte wikipedii.

vegetables

Jak si vybrat nejlepší meloun: Tipy pro výběr dokonale zralého ovoce

 • Vyhledejte melouny s rovnoměrnou barvou a bez skvrn
 • Zkontrolujte, zda je meloun těžký a pevný
 • Potřísněte meloun a zjistěte, zda je na dotek měkký, ale ne příliš
 • Podívejte se na konec melounu, kde by měla být stopka – měla by být suchá a lehce odlupovatelná
 • Páchnutí melounu není vždy indikátorem zralosti, ale ujistěte se, že nemá žádný neobvyklý zápach

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky