|

Jak poznat zralý meloun a jak ho správně krájet

Jak poznat zralý meloun a jak ho správně krájet

Pokud si chcete vychutnat skvělý meloun, měli byste vědět, jak poznat, že je zralý. Nejprve si všimněte, zda má pevnou kůru a symetrický tvar. Potom se podívejte na základnu – ideální je, když je nažloutlá. Pokuď je meloun nízké kvality, tak má na kůře plesnivé skvrny, jámy nebo jizvy.

Jakmile už máte ten správný meloun, měli byste vědět, jak ho správně nakrájet. Zbavte se kůry a dostanete se k dužině. Pokud chcete krájet meloun na plátky, položte ho na řezací desku a nakrájejte na plátky podle požadované tloušťky. Pokud chcete odstranit semena, odřízněte svrchní část melounu a potom pomocí lžičky vyndejte semena a zbytek bílé dužiny.

Pojďte si užít sladkou chuť zralého melounu – stačí si ho jen správně nakrájet!

zeleninaJak poznat zralý meloun a jak ho správně krájet

Poznání zralého melounu

Jak na to? Existuje několik triků, které vám pomohou zjistit, zda máte před sebou zralý meloun. Prvním a snad nejjednodušším z nich je zkouška klepnutím – poklepání na meloun by mělo vydávat hluchý zvuk. Pokud je zvuk prázdný nebo šustivý, znamená to, že je meloun ještě nedozrálý.

Barevná změna

Dalším indikátorem zralosti je barva melounu. Při dozrávání by se barva měla změnit ze světle zelené na světlejší odstín zelena nebo světle šedou. Pokud je meloun stále zcela zelený, nejspíše ještě není zralý. Navíc, vyhni se melounům s bílými skvrnami na bocích – to může být znamení, že nejsou úplně zralé.

Textura a tvar melounu

Zralý meloun by měl být tvrdý na dotek, ale ne příliš tvrdý. Dají se i najít melouny, u kterých se špička vytáčí, pokud ji zkroucíte – to může být také znamení zralosti. Melouny s nedokonalým tvarem nebo prasklinami byste měli rovněž raději nechat být.

Správné krájení melounu

Pokud už máte svojí kvalitní a zralou meloun, přichází čas na jeho krájení. Nejprve meloun položte na stůl tak, aby byl stabilní a nesmál se. Pomocí nože rozřízněte vrchní část melounu. Potom můžete vidět a odstranit všechny semena. Nezapomeňte, že semeno je vlastně hrozen semen, takže (vyjma když máte neuvěřitelnou štěstí najít meloun bez semen) musíte být opatrní a důslední.

Krájejte meloun podélně přes střed. Poté rozřízněte každou polovinu ještě jednou. Pokud chcete, aby malé děti mohly snadno jíst kousky melounu, můžete je nakrájet na menší kousky. Při podávání můžete použít slouženou polovinu melounu jako jídelní misku.

Teď už víte, jak poznat zralý meloun a jak ho správně nakrájet. Buďte opatrní při výběru melounu a najděte ten správný pro vás.

Zdroj

Jak poznat zralý meloun a jak ho správně krájet

Jak poznat zralý meloun

Existuje několik způsobů, jak poznat, zda je meloun zralý:

– Lehkost: zralý meloun by měl být lehký, což je důsledkem vody, kterou obsahuje. Pokud máte pocit, že je těžký, znamená to, že je v něm více kalorií a méně vody.
– Zvuk: poklepáním na kůru melounu by měl být vydán hluchý zvuk. Pokud je hlasitější a rezonuje, zcela pravděpodobně ještě není zralý.
– Barva: když je meloun zralý, jeho kůra získává hlubší barvu, dozrává. Pokud je kůra světlá, nejspíše meloun není plně zralý.

Jak správně krájet zralý meloun

Krájení melounu není tak těžké, jak může vypadat. Podívejme se na několik kroků:

1. Umístěte meloun na rovný povrch a přidržujte ho pomocí ruky.

2. Odřízněte horní a spodní část melounu.

3. Nyní spojte obě řezy a pomocí nože začněte stáčet meloun, odřezávajte slupku.

4. Jakmile máte očištěnou kůru, rozřízněte meloun na poloviny a zbavte se semen.

5. Rozřízněte meloun na podélné plátky.

6. Nakonec nakrájejte plátky na kousky a podávejte.

Ať se vám daří při výběru a krájení melounů!

zeleninova

Nejlepší způsoby jak pěstovat melouny

Pěstování melounů ze semen

Pokud se rozhodnete pěstovat melouny ze semen, musíte mít na paměti několik věcí. Zvolte kvalitní semena, připravte příznivé prostředí pro klíčení a potom i pro růst.

Pěstování melounů z plodů

Přestože většina lidí pěstuje melouny ze semen, můžete je také pěstovat z plodů, které jste si nakoupili v obchodě. Je to sice trochu náročnější, ale pokud se vám podaří, budete odměněni sladkými plody.

Péče o melouny

Aby vaše melouny rostly a vyzrály co nejlépe, je důležité se o ně pravidelně starat. Zalévejte je dostatečně, hnojte je a kontrolujte stav listů a plodů.

Chcete se dozvědět více o pěstování melounů? Podívejte se na Wikipedii.

vegetables

Jak poznat zralý meloun a jak ho správně krájet

  • Zralý meloun lze poznat podle zvuku, když na něj lehce zaklepete – měl by znít dutě.
  • Dále lze meloun poznat podle vůně, kterou by měl vydávat – měla by být sladká a ovocná.
  • Pokud je meloun zralý, měl by být hezky pevný, ale v případě přílišného tlaku by se měl lehce pohybovat.
  • Při krájení melounu je důležité použít ostrý nůž, kterým přejdete po kůře a odřízněte z každé strany trochu masa, aby se meloun nepohyboval během krájení.
  • Poté meloun překrojíte na poloviny, odstraníte semena a nakrájíte na plátky nebo kostičky. Hotový meloun lze snadno přemístit do mističky pomocí lžíce.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky