|

Jak úspěšně pěstovat fazole v zahrádce

H2 heading: Jak úspěšně pěstovat fazole v zahrádce

Pokud máte zahrádku a rádi byste si vypěstovali fazole, máme pro vás několik tipů, jak na to. Fazole jsou velmi odolné rostliny a snadno se pěstují. Stačí mít vhodné místo, s dobrým osvětlením a substrátem.

První tip je výběr vhodného místa. Fazole potřebují hodně slunce, proto je třeba vybrat místo, které je dostatečně osluněné. Také se vyhněte místům, kde se vytváří stojatá voda.

Druhý tip je příprava půdy. Půda pro fazole by měla být vlhká, ale dobře odvodněná. Při přípravě zahrádky přidejte do půdy organické hnojivo. Tím zlepšíte kvalitu půdy a rostliny budou růst lépe.

Třetí tip je výběr odrůdy fazolí. Existuje mnoho odrůd fazolí, proto vyberte tu, která bude odpovídat vašim potřebám. Například pro vaření můžete zvolit odrůdu, která je bohatá na bílkoviny.

Čtvrtý tip je sázení fazolí. Sazba fazolí by měla být v řadách. Mezi jednotlivými rostlinami by mělo být 10 až 15 centimetrů. Semena fazolí by měla být zasazena do hloubky 3 až 5 centimetrů a poté dobře zalita vodou.

Poslední tip je údržba rostlin. V průběhu růstu fazolí je třeba pravidelně zalévat a odstraňovat plevel. Také můžete fazole podpírat, aby se neohýbaly.

Věříme, že vám tyto tipy pomohou v úspěšném pěstování fazolí v zahrádce. Pokud budete pečlivě dodržovat tyto rady, vaše fazole budou krásně růst a vyniknou při vaření.

ořechy
Jak úspěšně pěstovat fazole v zahrádce

Základní informace o pěstování fazolí

Fazole jsou velmi oblíbenou zeleninou a jsou hojně pěstovány v zahrádkách. Při zahájení pěstování fazolí se musíme zamyslet nad tím, jak velkou plochu zahrady chceme věnovat pěstování a také, jakou odrůdu fazolí chceme pěstovat. Důležitý je také výběr místa, kde budeme fazole pěstovat. Pro úspěšné pěstování fazolí potřebujeme slunné místo s dobrou drenáží a dostatečným zásobením vláhy v půdě.

Výběr odrůdy fazolí

Existuje mnoho odrůd fazolí, které se liší tvarem, velikostí a dobou sklizně. Mezi oblíbené odrůdy patří například fazole obecné, které se sklízejí od července do října. Další oblíbenou odrůdou jsou fazole žluté, které se sklízejí od června do srpna. Při výběru odrůdy fazolí je třeba vzít v úvahu klimatické podmínky a délku vegetace daného druhu.

Základní postup pěstování fazolí

 1. Zvolte vhodné místo na zahradě.
 2. Připravte půdu – přidejte organické hnojivo a provedte výsev semen do připraveného záhonu.
 3. Pokud máte podezření na plíseň, postřikujte rostliny preventivně zahradním sítem a vodou.
 4. Nechte fazole vyklíčit a pravidelně zalévejte.
 5. Některé druhy fazolí mohou potřebovat podpěru, zejména když jsou rostliny vyšší.
 6. Sklízejte fazole pravidelně, aby se dozrávání fazolí nepřerušilo.

Jak si poradit s případnými škůdci a chorobami

Fazole mohou být ohroženy řadou škůdců a chorob. Mezi nejčastější škůdce patří plíseň, která postihuje listy a tyčinky rostliny. Dalšími škůdci jsou slimáci a mšice. Proti těmto škůdcům můžete použít přípravky na ochranu rostlin, nebo se můžete obrátit na zkušenější pěstitele.

Related Posts

Jak vytvořit vlastní zeleninový záhon

Pro tipy, jak vytvořit vlastní zeleninový záhon, navštivte tento článek na Almanac webu.
Jak úspěšně pěstovat fazole v zahrádce

Kdy a kde vysévat fazole?

Pro pěstování fazolí je ideální čas výsevu od konce dubna do poloviny května. Semínka je potřeba vysévat na slunném místě do hloubky 3-5 cm.

Jak zajistit dostatečnou zálivku a výživu fazolím?

Fazole mají rády dostatek vody, je tedy nutné zajistit každodenní zálivku. Pokud je počasí velmi suché, je potřeba fazole zalévat dokonce 2x denně. Dále je důležité zajistit dostatek výživy, ideálně hnojením organickými hnojivy.

Jak zajistit oporu pro fazole?

Fazole potřebují oporu, na kterou se mohou plazit, aby se nedostaly do kontaktu s půdou. Na oporu může posloužit třeba bambusová tyč nebo síťovina. Opory je dobré později pokrýt listy, aby se opalováním nevysušily.

Jaké škůdce mohou fazole napadnout?

Mezi nejčastější škůdce fazolí patří vosy, mšice a křídlatky. Je dobré fazole pravidelně kontrolovat a napadené rostliny ihned odstranit. Pokud jsou škůdci silnější, může pomoci postřik hmyzicidy.

jak sadit
Jak sázet fazole

Jak sázet fazole

1. Příprava půdy

Nejprve je nutné připravit půdu. Ta musí být volná, vlhká a dobře propustná. Můžete ji obohatit kompostem nebo jiným organickým hnojivem.

2. Výběr místa a času

Fazole milují slunce, proto je nejlepší je sázet na slunném místě. Ideální doba sázení je na jaře, kdy už není mrazivo. Doporučuje se sázet fazole v období od dubna do května.

3. Sazenice nebo semenáčky

Fazole můžete sázet dvěma způsoby – ze semen nebo jako semenáčky. Pokud se rozhodnete pro semenáčky, sázejte je do země, když dorostou asi 10 cm. Pokud sázíte ze semen, zasadte je asi 4-5 cm do hloubky.

Chcete-li se dozvědět více o fazolích, navštivte stránku na Wikipedii.


orisky

Jak úspěšně pěstovat fazole v zahrádce

 • Vyhledejte slunné místo s dobrou drenáží pro zasetí fazolí.
 • Vhodným typem půdy pro fazole je hlinitopísčitá s pH kolem 6.
 • Zalévejte fazole pravidelně, ale ne příliš mnoho, aby se půda nedostala do přemokření.
 • K vyššímu výnosu fazolí doporučujeme hnojit organickým hnojivem před výsadbou a přidávat doplňková hnojiva během růstu.
 • Zachovejte řádnou hygienu zahrady; odstraňujte listy a stonky, které mohou být infikovány chorobami.
 • Sazečky buďte opatrní při zalévání a zjištěte, zda jsou kořeny zasaženy.
 • Trhání fazolí probíhá, když jsou fazole zrající a ovoce je plné a těsné na dotek.
 • Zvažte intercropping pro vyšší produktivitu, jako je rostou vedle rajčat nebo cuket.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky