Jak zasadit a pěstovat rajčata na své zahrádce: Úspěšně sklízejte bohatou úrodu

Rajčata jsou oblíbenou rostlinou na zahrádce a zároveň velmi zdravou potravinou. Pokud se chystáte tuto rostlinu pěstovat, níže najdete návod, jak na to.

Zemina: Rajčata potřebují především bohatou zeminu s dobrým odvodněním. Při výsadbě rajčat si dejte pozor na to, aby byla aróma zeminy správná, protože rajčata mají ráda neutrální kyselost zeminy.

Expozice: Rajčata potřebují hodně slunce a tepelné pohody. Nejlepší je jim tedy umístění na slunci, ale zároveň by je měly chránit před větrem.

Výsadba: Rajčata se sází zpravidla do hloubky 10-15 cm. Dbáme na to, aby se sázelo velmi opatrně a pozvolna, aby se půda dobře uchytla. při výsadbě zabezpečte, aby byly na samém vrstvení zasazené dva sazenice rajčat.

Zalévání: Rajčata potřebují pravidelně zalévat, ne ovšem příliš, dokonce mnoho lidí udává, že rajčata snášejí spíše menší zalévání.

Kontrola škůdců a nemocí: Při pěstování rajčat je velmi důležité dbát na kontrolu škůdců a nemocí, jako je plíseň a napadení mšicemi. Z tohoto důvodu se doporučuje rajčata pravidelně kontrola aujednou týdně ošetření.

Následováním těchto kroků a několika drobnými triky získáte na své zahrádce krásnou rajčatovou úrodu.

ořechy
Jak zasadit a pěstovat rajčata na své zahrádce: Úspěšně sklízejte bohatou úroduJak zasadit a pěstovat rajčata na své zahrádce: Úspěšně sklízejte bohatou úrodu

Krok 1: Výběr vhodného místa

Pro růst rajčat vyžadujeme dostatečné množství slunečního svitu a kvalitní půdu. Vyberte si tedy slunné místo, kde bude v zemi dostatečně zásobených živin. Pokud máte kyselou půdu, snažte se ji obohatit vápnem a hořčíkem.

Krok 2: Příprava půdy

Před výsadbou je nutné si připravit půdu. Změkčete ji pomocí hrábě a odstraňte z ní poškozené kořeny a kameny. Na zvrchu přidejte vrstvu kompostu a dobře to promíchejte s půdou. To pomůže zajistit dostatek živin pro vaše rajčata.

Krok 3: Výsadba rajčat

Po přípravě půdy můžete postupovat k výsadbě. Udělejte díry hluboké alespoň 10 cm s rozestupem alespoň 50 cm mezi jednotlivými rostlinami. Poté do díry vložte rajče a překryjte kořeny půdou. Zalehčete půdu a potom ji udatněte vodou.

Krok 4: Zalévání a hnojení

Rajčata potřebují množství vody a živin. Zalisujte je tedy pravidelně. Rajčata hnojte výhradně organickým hnojivem, které dodává živiny současně s vodou. Pokud rajčata rostou velmi rychle nebo mají velké květy, hnojte častěji.

Krok 5: Ošetřování rostlin

Lidé často podceňují důležitost ošetřování rostlin. Rajčata vyžadují čisté listy, aby se snížilo riziko chorob a škůdců. Vyjměte plevel a otírejte prach z listů. Pokud najdete nemoc na listech, odstraňte je okamžitě pomocí ostříhaných nožů.

Krok 6: Opatrná sklizeň

Rajčata jsou velmi citlivé rostliny a mohou se snadno rozbít nebo poškodit při sklizni. Proto je důležité postupovat opatrně a nechat plody zcela dozrát na keři. Zvažte použití stopkovek, aby nedošlo k poškození keře při sklizni.

S dodržením těchto kroků máte vše, co k vypěstování úspěšné úrody rajčat potřebujete. Jakmile vaše rajčata zrají, můžete si je užít ve svých oblíbených jídlech.

Více informací o pěstování rajčat najdete na následujících odkazech.

The Old Farmer’s Almanac | How to Grow Tomatoes
Jak zasadit a pěstovat rajčata na své zahrádce: Úspěšně sklízejte bohatou úrodu

Jak zahradu připravit na rajčata

Před výsadbou rajčat je důležité si zahradu připravit. Rajčata potřebují slunečné místo, kvalitní zeminu a dostatek živin. Před výsadbou nasypte do země hnůj, vysypejte trochu drnového aglomerátu a prolejte s dostatečným množstvím vody.

Kdy rajčata vysadit

Rajčata se zpravidla vysazují v květnu, kdy už není nebezpečí mrazíků. Před výsadbou rajčata rozkvetříme v květináčích nebo pařeništích, aby se na venkovní prostředí postupně přivykala.

Jak na výsadbu rajčat

Rajčata je vhodné sázet ve vzdálenosti asi 50 centimetrů od sebe, aby se vzájemně nekonkurovala o vodu a živiny. Rostliny stejně jako při každé jiné výsadbě zalijeme.

Jak se starat o rajčata

Během celého léta je třeba rajčata průběžně zalévat a odplevelovat. Při zalévání rajčat nedochází k přemokření země, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Často odstraňujte spodní listy, aby rostliny lépe nasály světlo a energii.

Jak sklízet rajčata

Až se na rajčatech objeví plody, sklízíme je pravidelně. Na stoncích by mělo viset pouze několik plodů, aby rostlina spotřebovala všechny zdroje na jejich kvalitní dozrávání. Rajčata sklízíme postupně, podle toho, jak dozrávají.

Sledováním těchto kroků můžete mít na své zahradě krásnou úrodu rajčat, které si i vaše chuťové buňky pochutnají.

jak sadit

Jak zasadit: jak na správné zasazení rostlin

Co je důležité před samotným zasazením?

Před samotným zasazením rostlin je důležité si uvědomit, že pro každou rostlinu existují různé podmínky, které ji umožní růst a plodit. Proto je nezbytností před nákupem vybírat již vysázené rostliny, které jsou pro dané prostředí vhodné. Pokud si chcete rostlinu vypěstovat sami, je potřebné si zjistit, jaké podmínky tato rostlina vyžaduje a zvolit ji tak, aby se jí na vybraném místě dařilo.

Jak správně zasadit rostlinu?

Rostlinu je třeba zasadit do takové hloubky, aby byla kořenová koule rostliny uzavřena do hliněného substrátu, správně zakopaná a bez dalšího usazování. Dále je důležité zajištění dostatečného zavlažování a pravidelného hnojení, aby se kořeny rostliny dobře uchytily a vyrostla zdravá rostlina.

Jaká je nejvhodnější doba pro zasazení rostlin?

Nejdůležitější je sledovat teploty a časy vegetace, aby byl zvolen ideální moment pro zasazení rostlin, kdy bude dobrá přilnavost a růstové podmínky. Výsadba by měla být provedena na jaře nebo na podzim v závislosti na druhu rostliny a jejím náročnosti na mikroklimatické podmínky.

Pro více informací navštivte prosím Wikipedia – Sazení a buďte si jistí, že Vaše rostliny budou růst jako nikdy předtím!

orisky

Jak zasadit a pěstovat rajčata na své zahrádce: Úspěšně sklízejte bohatou úrodu

• Vyberte vhodné místo s dostatkem slunce a ochranou před větrem
• Vypracujte půdu a přidejte hnojivo
• Zasaďte sazenice v dostatečné vzdálenosti od sebe
• Pravidelně zalévejte a hnojte rostliny
• Odstraňujte přebytečné listy a řídte růst rostlin
• Kontrolujte rostliny kvůli nemocem a škůdcům
• Sklízejte rajčata, když jsou zralá a plná chuti

H2: Tyto tipy vám pomohou získat úspěšnou a plodnou úrodu rajčat.

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ