|

Jak pěstovat rajčata – tipy a triky pro bohatou úrodu

Jak pěstovat rajčata – tipy a triky pro bohatou úrodu

Rajčata jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C a dalších živin, proto je dobré se naučit, jak je správně pěstovat. Přinášíme vám tipy a triky, které vám pomohou dosáhnout bohaté úrody rajčat.

Vybrat správné místo pro výsadbu rajčat
Rajčata potřebují hodně slunce, proto vybírejte místo, které je slunné a chráněné před větrem. Půda by měla být živná a dobře propustná.

Zvolit správný druh rajčat
Existuje mnoho různých druhů rajčat, každý s jinými požadavky na pěstování. Vyberte si ten druh, který bude nejlépe odpovídat vašim podmínkám.

Sázet rajčata správně
Rajčata sázejte do země hlouběji, než byly v květináči. Hloubší sazení podpoří kořenový systém a pomůže rajčatům lépe se uchytit v zemi.

Zalévat a hnojit rajčata správně
Rajčata potřebují hodně vody a živin. Zalévejte je pravidelně, ale dbejte na to, aby půda zůstala dobře propustná. Hnojte rajčata pravidelně hnojivy, které jsou vhodné pro rajčata.

Kontrolovat škůdce a choroby
Rajčata jsou náchylná k různým škůdcům a chorobám. Pravidelně kontrolujte vaše rajčata a případné problémy řešte co nejdříve.

S těmito tipy a triky neváhejte začít pěstovat rajčata a těšit se na svou bohatou úrodu.

ořechy

Jak pěstovat rajčata – tipy a triky pro bohatou úrodu


Začínáme s pěstováním rajčat

Pro pěstování rajčat potřebujeme dobrý semenáč, který si můžeme buď zakoupit nebo vyrobit s pomocí semen a substrátu. Dále si vybereme vhodné místo na zahrádce nebo na balkóně s dostatkem slunce a umístíme tam své rajčata. Pokud máme možnost, doporučuje se rostlinám zajistit oporu v podobě tyčí nebo obručí.

Tipy pro zalévání a hnojení

Pro zajištění bohaté úrody je důležité správné zalévání a hnojení. Rajčata potřebují dostatek vody, ale ne snadno zamokřívatelnou půdu. Zálivka by měla být pravidelná a konzistentní, aby se rostlina nestresovala v průběhu růstu. Hnojíme rajčata jednou týdně hnojivem na bázi draslíku a fosforu, aby se plody lépe vyvíjely.

Aby se rajčata průběžně vyvíjela

Aby se rostliny nevyčerpaly při produkci ovoce, musíme odstraňovat pravidelně nežádoucí boční výhony a vrcholy. To nám umožní zajistit, aby se rostliny vyvíjely průběžně a nevyčerpaly se dříve, než dorostou k vysoké kvalitě ovoce.

Jak chránit rajčata před škůdci

Pro ochranu rostlin před škůdci je dobré pravidelně ošetřovat listy a stonek rostliny přípravky na bázi síry. Pokud se objeví škůdci, jako jsou například slimáci nebo mšice, použijeme přípravky na bázi přírodních olejů, které jsou méně toxické pro rostliny a pro nás samotné.

Závěr

Pěstování rajčat není složité, ale vyžaduje určité úsilí a péči. Důležité je vyladit zálivku a hnojení, ale také nezapomínat na ochranu rostlin před škůdci. S trochou trpělivosti a péče se dostane každý z nás k bohaté úrodě rajčat.

Pokud máš zájem o další tipy a triky na pěstování zeleniny, doporučuji navštívit The Old Farmer’s Almanac.

Jak pěstovat rajčata – tipy a triky pro bohatou úrodu

Zvolte vhodné místo k pěstování rajčat

Rajčata potřebují hodně slunce, takže vyberte místo, které je osluněné a dobře odvodněné. Zároveň zabezpečte ochranu proti větru.

Vyberte vhodné odrůdy rajčat

Existuje mnoho odrůd rajčat a každá má své vlastnosti. Vyberte si odrůdu, která vyhovuje vašim požadavkům – velikostí plodů, dobou sklizně atd.

Připravte si kvalitní půdu

Rajčata potřebují živiny, takže je důležité připravit půdu, která obsahuje dostatek živin a je dobře zpracovaná.

Zalévejte pravidelně a přiměřeně

Rajčata potřebují stálou vlhkost, ale přemokření může vést k hnilobě kořenů. Zalévejte pravidelně, ale snažte se udržovat rovnoměrnou vlhkost půdy.

Kontrolujte a řešte škůdce a choroby

Škůdci a choroby mohou snížit úrodu rajčat. Sledujte, zda se na rostlinách neobjevují příznaky škůdců nebo chorob a řešte je včas.

Hnojte rajčata

Rajčata potřebují dostatek živin, takže je důležité je pravidelně hnojit. Hnojte přiměřeně a používejte kvalitní hnojiva.

Včas sklízejte rajčata

Rajčata by měla být sklízena včas, než dozrají příliš mnoho. Postupně sklízejte plody, aby se na rostlině nezdržovaly déle než je nutné.

Tímto způsobem můžete zajistit bohatou úrodu rajčat plných chuti a vitamínů.

jak sadit

Jak pěstovat rajčata v květináčích

Pěstování rajčat v květináčích je skvělou možností, jak mít čerstvá a chutná rajčata i na balkóně nebo terase. Není to složité, ale vyžaduje to určité znalosti a postupy, aby se rajčata správně vyvíjela a plodila.

Výběr květináče a substrátu

Pro pěstování rajčat je nutné vybrat dostatečně velký květináč, nejlépe o velikosti minimálně 20 litrů. Důležitá je také kvalitní půda – ideální je směs substrátu pro rajčata a květiny s vysokým obsahem živin.

Výsev a sazenice

Pro pěstování rajčat v květináčích doporučujeme použít kvalitní sazenice, které si můžete zakoupit v zahradnických centrech. Pokud si přejete pěstovat rajčata z osiva, je třeba je před výsevem přelít vroucí vodou, aby se zabránilo šíření chorob.

Péče o rajčata v květináčích

Rajčata v květináčích je třeba pravidelně zalévat a hnojit, aby se zajistilo jejich růst a kvalitní plodnost. Důležité je také pravidelně odstraňovat suché listy a větve, které mohou odebírat zdroje rostlině.

Pro další tipy na pěstování rajčat navštivte tuto stránku na Wikipedii.

orisky

Jak pěstovat rajčata – tipy a triky pro bohatou úrodu

Co budete potřebovat:

 • Kvalitní semenáčky rajčat
 • Kvalitní půdu
 • Kvalitní hnojivo
 • Kvalitní zavlažování
 • Nástroje na řezání

Tipy a triky pro pěstování rajčat:

 • Vyberte správné místo pro pěstování rajčat
 • Sázíme rajčata na kvalitní půdu
 • Přidáme kvalitní hnojivo do zeminy
 • Spolehlivě zaléváme rajčata
 • Při zalévání rajčat používáme kvalitní vodu
 • Řežeme rajčata tak, abychom zlepšili jejich růst
 • Nenecháme rajčata na slunci příliš dlouho
 • Kontrolujeme rajčata pravidelně, abychom odhalili a ošetřili případné choroby

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky