|

Jak zasadit bylinky na okno a mít vždy čerstvé koření

Jak zasadit bylinky na okno a mít vždy čerstvé koření

Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si zasadit bylinky na okno, aby vám stále poskytovaly čerstvé koření. Stačí si vybrat oblíbené bylinky, jako jsou bazalka, oregano, petržel nebo máta.

1. Vyberte vhodné nádoby

Pro pěstování bylinek na okně jsou vhodné především menší květináče s drenážními otvory. Můžete použít i různé košíky či závěsné nádoby.

2. Připravte si substrát

Do květináčů nasypejte zahradní substrát, který doplňte o trochu písku pro lepší odvodnění. Také se doporučuje přidat trochu kompostu, který dodá bylinkám potřebné živiny.

3. Zasaďte bylinky

Vyberte si semenáčky nebo osivo, které rozložte na povrch substrátu a jemně přikryjte zeminou. Pokud chcete, můžete si také koupit hotové sazeničky bylinek.

4. Zalévejte a umisťujte na vhodné místo

Bylinky na okně potřebují pravidelnou zálivku, ale dbejte na to, aby substrát nebyl příliš namočený. Umístěte květináče na slunné místo, přičemž v létě je doporučené zabezpečit stínění proti nadměrnému slunci.

Sledováním těchto kroků zvládnete zasadit bylinky na okno a mít vždy po ruce čerstvé koření. Tak neváhejte a vyzkoušejte pěstování bylinek na okně i vy!

ořechy

Jak zasadit bylinky na okno a mít vždy čerstvé koření

Jak zasadit bylinky na okno a mít vždy čerstvé koření

Bylinky jsou nejenom skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, ale také osvěžují jídlo svými vůněmi a chutěmi. Pokud nejste majitelem zahrady, můžete si přece jenom vypěstovat své vlastní bylinky na okenním parapetu. V následujícím článku se dozvíte, jak na to.

Výběr rostlin

Nejprve si zvolte rostliny, které chcete pěstovat. Mezi oblíbené bylinky patří bazalka, tymián, rozmarýn, petržel, koriandr a máta. Důležité je brát v potaz prostor na parapetu, světelné podmínky a četnost zalévání.

Zvolení nádob

Nyní se zaměřte na vhodné nádoby. Rostliny na okně mohou růst např. v květináčích, které je nutné umístit na podnos, aby se voda z zalévání nesrazila na parapet. Vhodné jsou také samozavlažovací nádoby nebo stojany na bylinky s integrovaným osvětlením pro lepší růst.

Zemina a zálivka

Rostliny na okně potřebují vhodnou zeminu, kterou lze zakoupit v obchodě s květinami nebo ji smíchat doma zhruba ze tří čtvrtin zeminy a jedné čtvrtiny písku. Zálivka by měla být pravidelná a četná, ale nikoli přemírná, aby kořeny nemohly hnít.

Osvětlení a teplota

Bylinky milují světlo, ideální jsou okenní parapety orientované na jih a jihozápad. Pokud vám světlo nedostatečně vysvětluje, můžete využít umělé osvětlení. Teplota je vhodná standardní pokojová teplota kolem 20 stupňů Celsia až 25 stupňů Celsia.

Závěr

Pěstování bylinek na oknech může být velmi snadné a příjemné. Pokud máte zahrádku, můžete své rostliny rozdělit mezi parapet a zahradu. A pokud se k vašim bylinkám dostanou škůdci, můžete navštívit Gardening Know How, kde se dozvíte, jak se s nimi vypořádat.
Jak zasadit bylinky na okno a mít vždy čerstvé koření

Kde umístit bylinky na okno

Abyste měli stále čerstvé bylinky k dispozici, je nejlepší je umístit na okno. Ideální jsou jižní okna, kde mají bylinky dostatek slunečního světla.

Jaké bylinky na okno zasadit

Nejoblíbenějšími bylinkami, které lze zasadit na okno, jsou bazalka, pažitka, tymián, petržel, máta nebo rozmarýn. Vyberte si podle svého vkusu a podle toho, co rádi vaříte.

Jak zasadit bylinky na okno

1. Vyberte si vhodný květináč s drenážními otvory.
2. Na dno květináče dejte kameny nebo expandovanou hlínu a poté na něj nasypejte zeminu.
3. Do zeminy vysadte bylinky a zalévejte pravidelně vodou.

Jak pečovat o bylinky

Bylinky na okno potřebují pravidelnou zálivku a dostatek slunce. Pokud řádně pečujete o své bylinky, můžete je sklízet celý rok a mít vždy čerstvé koření.

jak sadit

Jak zasadit maliny správně?

Výmysly a fakta

Pokud máte rádi čerstvé maliny, můžete se pokusit o jejich pěstování v zahradě. Jak zasadit maliny správně? Většina lidí si myslí, že stačí vytvořit jen díru v zemi, ale to není správný postup. Je důležité dodržet následující kroky:

 • Vyberte vhodné místo pro maliník – potřebují hodně slunce a místo chráněné proti větru.
 • Připravte půdu – maliny potřebují mít bohatou, humózní a dobře odvodněnou půdu.
 • Zvyšte pH půdy – maliny potřebují pH kolem 6,5 až 7,5 pro optimální růst. Pokud je pH půdy nižší, přidejte vápník nebo popel.
 • Zvolte si vhodný typ malin – jsou dvě hlavní kategorie: letní a podzimní maliny.
 • Zasaďte maliny do řádků – oddělte řádky pomocí kůlů a provázku. Ideální vzdálenost mezi řádky je zhruba 1,5 metru.
 • Vyberte si správnou metodiku zálivky – maliny potřebují dostatek vláhy, ale nesmí být přelití.

Pro více informací o pěstování malin můžete navštívit stránku Malina na Wikipedii.

Vždy zohledňujte vhodné ydelování pro Maliny, ale pokud dodržíte tyto kroky, můžete mít spoustu čerstvých malin přímo z vaší zahrady!

orisky

Jak zasadit bylinky na okno a mít vždy čerstvé koření

 • Vybrat vhodné bylinky
 • Získat květináč s odpovídajícími podmínkami
 • Připravit kvalitní půdu
 • Zasadit bylinky a zalévat
 • Péče o bylinky (odstraňování vadných listů, hnojení)
 • Využití čerstvého koření v kuchyni

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky