|

Jak zasadit Jahody: návod, zpravování a sklizeň

Jak zasadit Jahody: návod, zpravování a sklizeň

Pokud si přejete dopřát si čerstvé, sladké jahody přímo z vlastní zahrady, určitě se vám bude hodit náš návod na to, jak jahody zasadit. Začneme od půdy, která by měla být dobře propracovaná a dostatečně vlhká. Poté je třeba jahodové sazenice rozmístit v řádcích, aby byly od sebe vzdáleny asi 30 cm. Po zasazení je nutné sazenice důkladně zalít. Jakmile jahody začnou růst, je dobré je pravidelně prořezávat a hnojit. Když jahody dozrají, je třeba je sbírat každý den, aby nám nezkazily. Použití síťoviny pod jahodami pomáhá s ochranou před plísní a umožní snadnější sklizeň. Jestliže budete dodržovat tyto tipy, brzy si budete moci vychutnat výborné jahody přímo z vlastní zahrady.

ořechy
Jak zasadit Jahody: návod, zpravování a sklizeň

Jak zasadit Jahody: návod, zpravování a sklizeň

Zahájení pěstování jahod

Pokud chcete začít pěstovat jahody, musíte si být jisti, zda máte pro to vhodné místo. Jahody vyžadují slunné stanoviště, dobrý a dobře prodyšný substrát, který zadržuje vlhkost a zároveň nezůstává přemokřený.

Jak zasadit jahody

Při zasazování jahod je třeba se řídit několika základními pravidly. Jednu rostlinu sázíme do hloubky 15-20 cm a záhony umisťujeme výhradně na slunném stanovišti. Rostliny by měly mít kolem sebe místo minimálně o velikosti 20 × 20 cm.

Jak postupovat při zpravování jahod

Kromě pravidelného zalévání a odplevelování je třeba jahody po každé sklizni řezat, aby se zamezilo tvorbě starých, vyschlých listů, které brání růstu a rozvoji květů a plodů.

Kdy sklízet jahody

Jahody sklízíme v období od května do srpna. Šťavnatost a chuť plodů závisí na typu jahod, ale většinou platí, že nejlepší jsou plody, které necháme trochu dozrát na rostlině – mají mnohem intenzivnější chuť a vůni.


Tento návod je pouze zkráceným výpisem z článku na Gardeners.com, který se věnuje podrobnějšímu popisu pěstování jahod, jejich druhům a odrůdám, škůdcům a nemocem, které by mohly na rostliny útočit nebo jim škodit. Pokud se chcete ujistit, že vypěstujete zdravé rostliny s co nejvíce plody a nebudete mít problémy s nechtěnými škůdci, doporučujeme si tento článek přečíst a řídit se návody v něm uvedenými.Jak zasadit jahody: návod, zpravování a sklizeň

Jak zasadit jahody

Před zahájením základního procesu zahrnujícího výsadbu jahodových rostlin byste měli určit takové podmínky jako světlo, vodu a zem. Pokud jste se rozhodli pro výsadbu rostlin na zahradě, měli byste vybrat slunné a dobře odvodněné místo, obzvláště pokud zem není úrodná.

Nejlepší doba na výsadbu jahodových rostlin je brzy na jaře nebo pozdním létem až na podzim. Pokud získáte pěstební materiál, měli byste využít rostliny, které nebyly více než rok staré. Při výsadbě jahod totiž zátěž na kořenový systém je velmi vysoká a rostlina potřebuje kvalitní a zdravou zeminu, kterou má mladší rostlina o mnoho lépe než starší.

Jak postupovat při zpravování jahod

Jakmile rostliny dosáhnou plné zralosti, musíte je začít sklízet. Důležité je zaměřit se na maximální kvalitu ovoce, tedy na čas sklizně a způsob manipulace s plody. Jablka by měla být řezána nebo odtržena velmi pečlivě, aby se poškodily co nejméně. Pokud sklízíte jahody pravidelně, měli byste to dělat 1-2krát týdně. Příliš časté manipulace s rostlinami totiž vedou k poškození kořenů a ke zhoršení zdravotního stavu rostliny.

Jak sklízet jahody

Nejlepší doba na sklizeň jahod přichází v období od června do července. Vyberte si slunečný den a sklízejte pouze zrávající ovoce. Při sklizni je důležité nepoškodit rostliny i plody. Jablka by měly být řezána nebo odtrhnuta velmi pečlivě, aby se poškodily co nejméně. Nyní máte hotovou první sklizeň jahod!

jak sadit

Jak zasadit škumpu

Co je škumpa

Škumpa je rostlina, která se rozmnožuje pomocí oddenků a semínek. Patří do čeledi liliovitých, konkrétně do rodu Erythronium. Škumpa vyniká svojí krásnou květinou a listem, který připomíná jelení parohy.

Kdy a kde zasadit škumpu

Škumpu je nejlepší zasadit na jaře, před rašením listů. Nejlépe jí vyhovuje polostín a vlhká půda. Můžete ji zasadit v záhonu, ale i do skalky.

Jak správně zasadit škumpu

Škumpu zasadte do jámy o hloubce asi 10-15 cm a šířce kolem 10 cm. Mezi rostlinami nechte asi 15-20 cm odstup. Po zasazení dobře zalijte a ještě asi týden udržujte vlhkost.

Pro zlepšení kvetení můžete přidat do jámy nějaké organické hnojivo nebo kompost.

Jaká jsou rizika při pěstování škumpy

Škumpa může být náchylná k napadení plísní. Pokud je rostlina napadena, je nutné ji odstranit a nedávat ji na kompost. Může obsahovat spor plísně, které se mohou rozšířit do okolí. Je také nutné zvolit vhodné místo pro pěstování a pečlivě kontrolovat vlhkost půdy.

Pro více informací o škumpě navštivte tuto stránku na Wikipedii.

orisky

Jak zasadit Jahody: návod, zpravování a sklizeň

– Pro zasadění jahod je důležité vybrat vhodné místo a připravit půdu.
– Jahody je nejlépe zasadit na jaře či na podzim.
– Po výsadbě je důležité jahody pravidelně zalévat a hnojit.
– Při sklizni je dobré jahody sbírat postupně a nechat dozrát co nejvíce plodů.
– Při zpravování je důležité odstraňovat vadlé či přemražené plody.
– Jahody jsou chutné a zdravé ovoce, které si můžeme užít celé léto.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky