|

Jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí?

Jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí?

Kysané zelí je tradiční pokrm, který se v naší kuchyni objevuje již po několik století. Kromě tradičního receptu, který obsahuje hlavně bílou zelí, můžeme do kysaného zelí přidávat i další zeleniny, které jeho chuť obohatí.

Nejčastěji se do kysaného zelí přidávají mrkev, ředkvičky, celer, paprika, cibule, česnek a křen. Tyto druhy zeleniny přinášejí do jídla nejen vitamíny a minerály, ale také svou specifickou chuť.

Pokud tedy hledáte nový recept na kysané zelí, zkuste kombinovat různé druhy zeleniny a uvidíte, jak se vaše klasické jídlo promění v novou lahůdku.

zelenina




Blog – Jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí?

Jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí?

Kysané zelí je tradiční české jídlo, které se v našich končinách užívá již po staletí. Kromě toho, že má velmi zajímavou chuť a dokonale doplňuje řadu jídel, má také pozitivní účinky na náš organismus. Je bohaté na vitamíny a minerály, které jsou velmi důležité pro správnou funkci našeho těla. V tomto článku se podíváme na to, jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí.

Klasická bílá řepa

Klasickou zeleninou pro kysané zelí je bílá řepa. Jedná se o nejčastěji používanou zeleninu, která dodává zelí výraznou barvu a charakteristickou chuť. Bílá řepa se hodí k nakládání do kysaného zelí nejen kvůli své chuti, ale také kvůli obsahu vitamínů a minerálů, které jsou v ní obsažené. Pokud se rozhodnete pro klasickou verzi kysaného zelí, určitě nezapomeňte dodat bílou řepu.

Celerová hlíza

Další zeleninou, která se hodí k nakládání do kysaného zelí, je celerová hlíza. Tato zelenina dodává zelí zajímavou chuť a také má pozitivní účinky na naše trávení. Celerová hlíza je bohatá na vitamíny a minerály a má protizánětlivé účinky. Pokud hledáte zajímavou alternativu bílé řepy, zkuste nakládat zelí s celerovou hlízou.

Mrkev

Další zeleninou, která se hodí do kysaného zelí, je mrkev. Mrkev dodává zelí příjemnou chuť a také zlepšuje jeho vlastnosti. Mrkev je bohatá na vitamíny a minerály, které jsou pro náš organismus důležité. Pokud chcete vyzkoušet něco nového a zajímavého, zkuste nakládat zelí s mrkví.

Repa

K nakládání kysaného zelí se hodí i řepa. Repa dodává zelí zajímavou chuť a barvu. Tato zelenina je také bohatá na vitamíny a minerály, které pomáhají při detoxikaci našeho těla. Pokud hledáte novou inspiraci, zkuste nakládat zelí s řepou.

Jak je vidět, kysané zelí můžeme dělat různými způsoby a lze ho ochutit řadou zeleninových přísad. V praxi se osvědčila kombinace výše zmíněných zelenin, především bílé řepy, mrkve a celerové hlízy. Snažte se naplnit svůj jídelníček kvalitními surovinami a zvýšení příjmu vitamínů a minerálů se vám určitě odvděčí.

Zdroj: The Spruce Eats

© 2023 – All rights reserved

Jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí?

Kyselé zelí – nezbytná součást české kuchyně

Kysané zelí patří mezi nejdůležitější tradiční pokrmy české kuchyně. Vyniká svou kyselou chutí a je ideální jako příloha k různým druhům masa. Když si ho připravíte sami, vyvarujte se chyb, které se často dělají, a naučte se, jaké druhy zeleniny jsou nejvhodnější k nakládání.

Jaké druhy zeleniny nakládat do kysaného zelí?

Kysané zelí se většinou vyrábí z bílého zelí, ale existuje mnoho dalších druhů zeleniny, které se k nakládání hodí. Kromě bílého zelí můžete použít například:

– Kadeřávek a kapusta
– Brokolice, květák a kořenová zelenina jako mrkev nebo ředkvičky
– Cibule a česnek
– Brambory

V zásadě můžete použít jakoukoliv druhou zeleninu. Pozor však na zeleniny, které jsou příliš vlhké, jako jsou třeba okurky nebo rajčata. Ty totiž mohou k narušení procesu kvašení vést, což by mohlo způsobit pokazení kysaného zelí.

Na druhou stranu si ale můžete nakládat i další druhy kapusty, nejen bílou. Například zelí červené, zelí mladé nebo savojové zelí přináší do kysaného zelí pevnost a zajímavou strukturu.

Je však nutné si uvědomit, že každá zelenina má jiný chuťový a vůní profil, takže nakonec záleží hlavně na vašem osobním vkusu a přání, aby byl výsledek co nejvíce podle vašich představ.

zeleninova

Kvašená zelenina: proč je pro nás dobrá

Pokud hledáte zdravou a chutnou alternativu k hotovým pokrmům, může být kvašená zelenina tím pravým řešením pro vás. Kvašení je proces fermentace, během kterého se přirozeně rozkládají cukry a uhlohydráty v zelenině a vznikají bakterie prospěšné pro náš trávicí systém. To znamená, že kvašená zelenina může být užitečná při podpoře trávení, imunitního systému a obecného zdraví.

Jak si připravit kvašenou zeleninu doma

Nejlepší je začít s čerstvou zeleninou, jako jsou mrkev, ředkvičky, okurky, paprika a další. Zeleninu očistěte a nakrájejte na plátky nebo kostičky. Poté zeleninu nasypeme do sklenice a zalijeme solným nálevem, který pomáhá při procesu kvašení. Kvašení probíhá za pokojové teploty po dobu asi týdne, po kterém můžete zeleninu ochutnat a případně upravit chuť dalšími přísadami, jako jsou koření či bylinky.

Pokud vám chybí čas nebo chuť na vaření, kvašená zelenina je k dispozici i v obchodech v různých variantách. Pro zdraví dobrá je kvašená zelenina s minimálním množstvím koření a bez přidaných konzervantů.

Kvašená zelenina se v poslední době stala populární zdravou potravinou, a proto není překvapení, že mnoho lidí hledá informace o jeho přínosech a výrobě. Na stránkách Wikipedie najdete další užitečné informace a zajímavosti o této potravině.

Kvašená zelenina – Wikipedie

vegetables

Jaké druhy zeleniny se nejvíce hodí k nakládání do kysaného zelí?

  • Bílá kapusta
  • Červená kapusta
  • Mrkev
  • Cibule
  • Kopr

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky