|

Kdy můžeme začít s jarními záhony? Průvodce pro začátečníky

Kdy můžeme začít s jarními záhony?

Jarní záhony jsou pro mnoho zahrádkářů velkou motivací k časnému začátku zahradničení. Nicméně, kdy je ten správný čas na to, aby byly záhony připraveny na jaro?

Pro začátečníky v zahradničení je důležité mít na paměti, že vše záleží na konkrétních klimatických podmínkách. Pokud je zima mírná a promrzání není hrozba, můžeme s přípravou jarních záhonů začít dříve.

Nicméně, pokud je zima drsná a půda je zamrzlá, musíme počkat, až se situace zlepší. V takovém případě můžeme začít s přípravou záhonů až na začátku jara, kdy se půda již dostatečně rozmrazila.

Klíčová slova: jarní záhony, začátečníci, příprava, půda, klimatické podmínky, zamrzlá půda, rozmrazení.

ořechy

Kdy můžeme začít s jarními záhony? Průvodce pro začátečníky

Kdy můžeme začít s jarními záhony?

Jakmile se opustí zimní období, mohou zahrádkáři začít přemýšlet o tom, jak začnou s jarními záhony. Důležité je vědět, kdy je ten správný čas začít a připravit svoji zahradu.

Obecně platí, že když bude mírné počasí, rostliny budou mít lepší start. Přesto je velmi důležité zohlednit poslední mrazy a teploty, díky kterým se všechny zahrádky mohou dostat do rizika.

Hlavní vliv na celkové zdraví rostliny má samozřejmě správná příprava půdy. Pokud je vše v pořádku s půdou, můžete začít s jarními záhony téměř okamžitě. Neplatí to však pro všechny druhy rostlin.

Jaké jsou nejlepší rostliny pro jarní záhony?

Nejlepší volbou jsou obecně cibuloviny, jako například tulipány a narcisy. Ty jsou vhodné pro rychlý start a květy lze pozorovat již během jara.

Další možností jsou také jiné květiny, jako je například fialka. Ta může být umístěna v záhonu nebo v květináči.

Jak připravit půdu pro jarní záhony?

Nejprve je důležité půdu uvolnit, aby vzduch a vlhkost snáze pronikaly do kořenů rostlin. Doporučuje se také aplikovat hnojiva v správných dávkách a sledovat stav půdy během celého procesu.

Závěr

Jakmile jste připraveni na jarní záhony, nezapomeňte sledovat stav svých rostlin a podle toho provádět úpravy. Pokud dodržíte správnou péči, budete schopni užívat si krásnou a zdravou zahradu po celý rok.

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac
Kdy můžeme začít s jarními záhony?

Průvodce pro začátečníky

Jakmile se dostaví první jarní slunce a sníh roztaje alespoň z poloviny, můžete začít s přípravou záhonů.

Je důležité počkat s tím, až se půda dobře proschne, aby nedošlo k narušení její struktury.

Před začátkem zahájení jarního zahrádkaření je vhodné provést test pH půdy, aby vám bylo jasné, jakou půdu máte k dispozici a jaké úpravy jsou nutné.

Pro záhon vyberte slunné místo, v případě záhonů s květinami, které potřebuji více stínu, volte nějaké stinné místo.

Po zjištění pH půdy, které bývá obvykle v rozmezí 6 – 7 pH, můžete na základě toho vhodně přidat hnojivo nebo zeminu.

Následně můžete začít s přípravou záhonu – odplevelení, odhrnutí nečistot, provzdušnění atd.

Poté je vhodné připravit záhon na setí nebo výsadbu, pokud jde např. o zeleninu či květiny.

Vaše jarní záhony budou zdravé a plodné, pokud je budete pravidelně zalévat a ošetřovat.

jak sadit

Kdy zasadit – Co musíte vědět před zahájením zahradničení

Nejlepší roční doba pro zasazení rostlin

Pokud se chystáte na kdy zasadit květiny, zeleninu nebo stromy do své zahrady, je důležité si uvědomit, že rozlišujeme období na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Každá ze sezon může mít vliv na správné zakořenění rostlin.

Většina zahrádkářů v Česku se snaží sázet rostliny v období jara nebo léta. To je proto, že teploty jsou mnohem vyšší a nástup nepříznivého počasí má tendenci se stávat později. Přesto se setkáváme i s řadou druhů rostlin, které se dobře daří při zemi s omezeným množstvím vody.

Existují však druhy rostlin, které by měly být zasazeny v zimě nebo na podzim. Je to například u stromů, kteří potřebují dostatek času na vytvoření kořenů před tím, než započnou růst. Příkladem může být i jabloň – ta se na podzim dokáže dobře sázet, protože je v té době vhodná pro kořenový systém.

Nejlepší způsob průběžného zavlažování

Zahrádkáři vědí, že pro úspěšné pěstování je třeba zajistit pravidelnou závlahu, ale kdy a jak často zalévat? Je důležité zajistit optimální zavlažování, tedy ne příliš mnoho vody, aby se rostlina nezalila, ani příliš málo, aby se nenavyšovaly kořeny.

Ideální je řídit se každodenním průběhem země a extrémními povětrnostními podmínkami. Většina rostlin vyžaduje 2 až 3 zálivky týdně, přičemž stojí za to dbát na pravidelnost. A pokud změníte počet zálivek, uzpůsobí se kořenový systém rostlin tomuto novejšímu úrovni.

Outbound odkazy na relevantní stránku v rámci Wikipedie

Pokud chcete získat další informace o zahradničení a výsadbě rostlin, můžete nahlédnout na relevantní stránku na Wikipedii. Tam se dozvíte další podrobnosti k tématu kdy zasadit a proč je tak důležité dodržet pravidla.

orisky

Kdy můžeme začít s jarními záhony?

  • Začněte s přípravou půdy hned, jakmile se sníh roztaje a půda vyschne.
  • Důkladně vyhrabte záhon a otočte nebo prokypřete půdu.
  • Pak můžete přidat kompost nebo hnojivo a opět prokypřit půdu.
  • Pokud máte rostliny, které mohou být zasety už na jaře, mohou být vysazeny.
  • Chraňte nové sazenice před mrazem a vysokou vlhkostí, zvláště během jarních nocí.
  • Pokud jste si jisti, že již nehrozí mraz, můžete zasadit zbytek rostlin.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky