Krása a Užitek domácího Vlašského ořešíku – Jak ho pěstovat a Sklízet

Vlašský ořech je klasickým příkladem krásného i užitečného stromu. Přináší velkou radost svým majitelům nejen svou estetickou hodnotou, ale také vynikajícími plody. V této příručce se dozvíte, jak pěstovat Vlašský ořech a jak sklízet jeho ovoce.

Pěstování: Vlašský ořech je strom s dlouhým životem. Pokud se mu dostane správné péče, může žít až 100 let. Pro pěstování potřebujete kvalitní a dobře odvodněnou půdu. Proto je důležité, aby byla zahrada dobře ošetřena a připravena na pěstování stromu.

Vlašský ořech potřebuje také hodně slunce a prostoru. Při výběru místa pro výsadbu musíte zajistit, aby strom měl dostatek prostoru pro svůj růst. Pokud si nejste jisti, zda je vaše zahrada vhodná pro pěstování Vlašského ořechu, poraďte se s odborníkem.

Sklízení: Vlašský ořech nese plody zhruba po 6-7 letech od výsadby. Sklízení se provádí na podzim, kdy plody již dozrají a spadnou na zem. Je velmi důležité, aby se plody nechaly vysušit na slunci a důkladně omyly, protože mohou obsahovat toxické látky.

Po usušení jsou plody připraveny k usušení, odstranění skořápek a konzumaci. Plody jsou velmi chutné a výživné. Využívají se hlavně v kuchyni, při pečení nebo přímo konzumují.

Vlašský ořech a jeho plody jsou tedy nejen krásné, ale také velmi užitečné. Pokud máte v zahradě dostatek místa a světla, neváhejte a vyzkoušejte se v příměstském výsadbu tohoto skvostného stromu!

ořechy




Krása a Užitek domácího Vlašského ořešíku, Jak ho pěstovat a Sklízet

Vlašský ořech – krása a užitek

Vlašský ořech (Juglans regia) je stálezelený strom, původem z Eurasie. V České republice se vlašský ořech pěstuje převážně v náročnějších horských oblastech. Vlašské ořechy jsou nejen chutné, ale také velmi zdravé. Obsahují mnoho prospěšných látek, jako jsou například vitaminy B a E, minerály a antioxidanty. Vlašský ořech se také využívá v kosmetice a medicíně.

Jak pěstovat vlašský ořech

Pro pěstování vlašského ořechu je nejlepší vybrat slunečné místo, chráněné před větrem. Vlašský ořech preferuje lehce kypré půdy s dobrým odvodněním. Při výsadbě je třeba dbát na dostatečnou mezery mezi stromy – minimálně 5 metrů. Vysádíte-li více stromů, můžete dosáhnout zajímavých efektů – na jaře kvetou vlašské ořechy a kořenový systém pomáhá s údržbou vazby krajiny. Po výsadbě by měl být mladý stromek pravidelně zaléván a přihnojován.

Jak sklízet vlašský ořech

Vlašské ořechy sklízíme v září a říjnu, kdy již ořechy opadají z ořechovníku samy. Pokud byste přesto odcházeli s průvanem a jeden-dva kousky by šly na zem, nebude z toho mít strom už velký problém. Vlašské ořechy by měly být plně vyzrálé, čerstvé a pevné. Ořechy můžete skladovat suchém a teplém prostředí až do jara.

Celkově lze říci, že pěstování vlašského ořechu není náročné a může být přínosné z mnoha hledisek. Pokud máte rádi jeho chutnání a zdravotní benefity, můžete se pustit do jeho pěstování a sklizně.

Pro více informací o vlašském ořechu a dalších druzích ovoce můžete navštívit například tuto stránku.




FAQs: Krása a Užitek domácího Vlašského ořešíku

Jak pěstovat Vlašské ořechy?

Při výsadbě Vlašských ořechů se doporučuje vybrat slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Ořešák by měl být zasazen ve vzdálenosti nejméně 6 metrů od dalších stromů a rostlin. Pro zlepšení kvality plodů je třeba pravidelně postřikovat proti hmyzu a nemocem.

Kdy sklízet Vlašské ořechy?

Sklizeň Vlašských ořechů probíhá zpravidla na podzim, když se ořechy již rozestoupí od stromu a opadají na zem. Nejlépe je sklízet ořechy dvakrát týdně, aby se zabránilo zahnívání a zkvašení plodů. Po sklizni se ořechy nechají usušit a skladují se v suchu a chladu.

Co jsou další výhody Vlašských ořechů kromě ochutnávky?

Vlašské ořechy jsou bohaté na vitamín E, bílkoviny, minerály a zdravé tuky. Může pomoci snížit hladinu cholesterolu, podporuje zdraví mozku a podporuje srdeční zdraví. A co víc, mohou posloužit jako skvělý doplněk do salátů, těstovinových jídel a různých receptů.

zeleninova





Vlašské ořechy – skvělé pro zdraví!

Vlašské ořechy – proč jsou zdravé

Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, vitamín E a hořčík. Tyto látky mají pozitivní účinky na naše tělo.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko vzniku srdečních onemocnění, mají protizánětlivé účinky a podporují funkci mozku.

Vláknina

Vláknina pomáhá udržovat hladinu krevního cukru, snižuje riziko vzniku cukrovky a podporuje trávení.

Vitamín E

Vitamín E je antioxidant, chrání tělo před poškozením volnými radikály a podporuje zdraví pokožky.

Hořčík

Hořčík podporuje zdraví kostí a zubů, podporuje funkci svalů a nervového systému.

Proto je vhodné zahrnout do svého jídelníčku pravidelnou konzumaci vlašských ořechů.

Pro více informací o vlašských ořeších navštivte tuto stránku.


orisky

Krása a Užitek domácího Vlašského ořešíku, Jak ho pěstovat a Sklízet

  • Vlašský ořech je krásný strom, který poskytuje chutnou a výživnou plodinu i příjemný stín v létě.
  • Pro správný růst je potřeba zvolit vhodné stanoviště – slunné a chráněné před větrem.
  • Strom je cennou investicí – po 10 až 15 letech se plodiny začnou sklízet a strom bude poskytovat ořechy po mnoho let.
  • Plody je potřeba správně zpracovat a usušit, aby byly skladovatelné a zachovaly si svoji chuť.
  • Vlašský ořech má mnoho využití v kuchyni – jako přísada do sladkých i slaných jídel, výroba oleje nebo domácího likéru.

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ