|

Ovoce v historii České republiky: zajímavé momenty a tradice spojené s ovocem

Ovoce v historii České republiky: zajímavé momenty a tradice spojené s ovocem

Ovoce má v České republice dlouhou a bohatou historii. Toto vydatné a chutné jídlo bylo pro lidi vždy důležité a v minulosti bylo spojováno s mnoha zajímavými momenty a tradicemi.

Jablko je jedním z nejoblíbenějších ovocných plodů v České republice a je spojováno s řadou tradic. Na Vánoce si lidé v České republice často dávají jablka s oříšky a sušenkami, což je tradiční dezert. V létě je pak oblíbenou aktivitou sběr jablek na ovocných sadech.

Švestky jsou dalším oblíbeným ovocem v České republice, které je spojováno s mnoha tradicemi. V létě se v České republice konají mnohé festivaly švestek, kde se lidé scházejí a oslavují bohatou úrodu této ovocné plody. Švestky jsou také často používány do tradičních jídel, jako jsou švestkové knedlíky nebo slivovice.

Maliny jsou dalším oblíbeným ovocem v České republice a jsou spojovány s mnoha tradicemi. V létě se na mnoha místech pořádají festivaly malin, kde si lidé mohou vychutnat čerstvé plody a poznat různé způsoby, jak je používat v tradičních receptech.

Celkově vzato, ovoce je v České republice obecně velmi populární a je spojováno s mnoha zajímavými a tradičními momenty. Bez něj by kuchyně České republiky nebyla stejně chutná a řada tradic by se ztratila.

ovocny

Ovoce v historii České republiky: zajímavé momenty a tradice spojené s ovocem

Historie ovoce v České republice

Ovoce bylo v České republice vždy velmi oblíbené a bylo používáno v různých oblastech života – jako potravina, nápoj, ale také jako součást folklóru a tradičních obyčejů.

Ovoce jako potravina

Již v dobách našich předků bylo ovoce velmi významné a používalo se jak čerstvé, tak sušené nebo ve formě kompotů a džemů. V období renesance si ovoce oblíbila především šlechta, které se podařilo poprvé uvést některé druhy exotického ovoce, jako jsou například pomeranče nebo ananas.

Ovoce jako součást folklóru

V lidové tradici hraje ovoce významnou roli. Například během velikonočních svátků se zdobí kraslice ovocem a ve stylu Lidových slavností na Náměstí na Hradčanské se můžete setkat s celou řadou stánků s domácím ovocem a ovocnými nápoji.

Ovoce v české kuchyni

Ovoce se objevuje také v tradiční české kuchyni – jako například ovoce zavařené v cukru, které se používá jako náplň do koláčů. Oblíbeným druhem ovoce jsou v České republice třešně, které se využívají k přípravě třešňového knedlíku, třešňového kompotu či třešňových koláčů.

Zajímavé momenty a tradice spojené s ovocem v USA

Ovoce hraje v Americe stejně důležitou roli jako v České republice. Některé druhy ovoce jsou v USA velmi oblíbené a spojené s různými tradicemi.

Apple picking

Apple picking je tradice sběru jablek, která se v USA koná v září a říjnu. Rodiny se vypraví do sadů, kde mohou sami sbírat jableka přímo z ovocných stromů. Tato tradice se stala v USA velmi populární a mnoho sadů pořádá různé akce spojené se sběrem ovoce.

Pumpkin spice latte

Pumpkin spice latte je populární nápoj v USA, který se často spojuje s podzimem a Halloweenu. Tento nápoj se připravuje z kávy, mléka, dýňového pyré a koření, jako jsou skořice, muškátový oříšek nebo zázvor. V mnoha kavárnách a restauracích je připravován pouze v období podzimu a získal si tak v USA velkou popularitu.

Blueberries

Druhé nejvyšší místo v pěstování borůvek na světě získalo právě USA, kde se tato sladká ovoce používají na přípravu různých dezertů, jako jsou borůvkové koláče, palačinky nebo pudingy. Borůvky se staly v USA velmi populární a často se objevují jako ingredience v různých pokrmech a nápojích.

Zdroj: https://www.delish.com/food-news/g29882963/popular-american-fruits/


Ovoce v historii České republiky: zajímavé momenty a tradice spojené s ovocem

Historické užití ovoce v České republice

V České republice mělo ovoce vždy významné místo v tradičním stravování. Vesničané často sázeli ovocné stromy a křoviny, aby si zajistili dostatek ovoce pro svou rodinu. V minulosti byly borůvky, ostružiny a maliny hojně sbírány v přírodě a používány v tradičních receptech.

Tradiční ovocné recepty v České republice

Česká kuchyně má mnoho receptů, které využívají ovoce jako hlavní ingredience nebo jako doplněk k hlavnímu jídlu. K těmto receptům patří jablkový závin, švestkový knedlík, ovocná marmeláda a kompot.

Současné ovoce v České republice

Dnes se ovoce v České republice pěstuje komerčně a může být zakoupeno v obchodech po celém státě. Nejpopulárnější ovoce jsou jablka, hrušky, švestky a třešně. Bohatá historie jeho použití a pěstování znamená, že ovoce hraje stále významnou roli v české kuchyni a zemědělství.

ovoce

Na ovoce a jeho zdravotní výhody

Jaký vliv má na ovoce na lidský organismus?

Pokud hledáte pochoutku, která zároveň prospívá vašemu zdraví, na ovoce je tou nejlepší volbou. Ovoce obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů, které podporují imunitní systém a zajišťují správný chod našeho organismu. Mezi ty nejpopulárnější druhy ovoce patří jablka, hrušky, banány, kiwi, meruňky, broskve, třešně nebo borůvky.

Jaký je nejvhodnější čas na konzumaci ovoce?

Nejvhodnější čas na konzumaci ovoce je ráno a dopoledne. V této době naše tělo ještě nepřijalo mnoho potravy, a tak dokáže lépe vstřebat vitamíny a minerály obsažené v ovoci. Navíc má ovoce vysoký obsah vlákniny, což pomáhá udržovat náš metabolismus v chodu a snižuje riziko vzniku civilizačních onemocnění.

Pokud vás zajímají další informace o ovoci, doporučujeme navštívit stránku Ovoce na Wikipedii.

fruit

Ovoce v historii České republiky: zajímavé momenty a tradice spojené s ovocem

  • V pravěku bylo ovocnářství významné pro zajištění potravy
  • Středověké zahrady měly často hrušně, jabloně a meruňky
  • V roce 1693 byla založena první sada na území dnešního Česka v obci Průhonice u Prahy
  • Ve 20. století se v Československu rozvíjela intenzivní produkce ovoce a zahrádkářství
  • Významným symbolem českého ovocnářství je Brodská hruška

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky