Pěstování bylinek na balkóně – návod pro začátečníky
Pěstování bylinek na balkóně – návod pro začátečníky
Pokud máte balkón a chtěli byste využít jeho prostoru k pěstování bylinek, nesmíte přehlédnout následující tipy pro začátečníky!
Výběr vhodných bylinek
Nejprve si zvažte, jaké bylinky chcete pěstovat na balkóně. Zohledněte umístění balkónu, dostupnost slunce a stín, typ půdy a vaše osobní preference.
Volba květináče a půdy
Pro bylinky na balkóně doporučujeme květináče s drenážními otvory a správnou velikostí podle druhu bylinek. Pro různé druhy bylinek jsou vhodné různé typy půd, takže si pečlivě vyberte.
Zalévání a hnojení
Každá bylinka má jiné nároky na zalévání a hnojení, takže se poraďte s odborníkem nebo si podrobně prostudujte informace o jednotlivých druzích bylinek. Obecně platí, že bylinky na balkóně potřebují pravidelnou zálivku a hnojení.
Proti škůdcům a nemocem
Bylinky na balkóně mohou být náchylné k škůdcům a nemocem, takže si včas všimněte případných problémů a řešte je vhodným způsobem. Vypěstujte si však přirozené „spolubydlící“ – třeba pampelišky nebo měsíčky – které na vašem balkóně dovedou vypěstovat také přírodní rovnováhu.
Pokud důsledně dodržíte výše uvedené rady, můžete se těšit na krásně kvetoucí a vonící bylinky přímo na balkóně!
Jak začít s pěstováním bylinek na balkóně
Chcete si zpestřit svoji balkónovou zahrádku krásnými bylinkami? Nemusíte být zkušený zahradník, abyste si mohli vychutnat čerstvé koření, které si sami vypěstujete. Postavili jsme pro vás návod, jak začít s pěstováním bylinek na balkóně.
1. Vyberte si vhodný květináč
Na vašem balkóně nejspíše nebudete mít mnoho místa. Proto je důležité vybrat si menší květináče, které nezabírají moc místa. Květináče by měly být také dostatečně hluboké a široké, aby kořeny měly dostatek prostoru pro růst.
2. Vyberte si vhodné bylinky
Základem je vybrat si bylinky, které budete používat. Od česneku a petržele k bazalkám a nejrůznějším druhům máty. Pokud si nejste jisti, s čím začít, můžete začít s těmi nejčastěji používanými – máta, petržel, tymián a šalvěj.
3. Zvolte vhodné místo pro vaše květináče
Bylinky je nutné umístit na slunné místo s dostatečným přístupem k vodě. Je důležité zajistit jim dostatek slunce, aby měly dobrý příjem živin, ale také aby jim nebylo příliš horko.
4. Vyberte si kvalitní substrát
Kvalitní substrát je klíčový k úspěšnému pěstování. Substrát by měl být lehký a zároveň propustný, aby kořeny mohly dýchat a růst. Kvalitní substrát také obsahuje dostatek živin pro správný růst rostlin.
5. Začněte s pěstováním
Pokud máte všechno potřebné, můžete začít s pěstováním. Dbejte na pravidelné zalévání a odstraňování uschlých bílkovin. Pokud se objeví škůdci, použijte přírodní odrůdy, jako jsou například mravenci nebo mšice pro boj proti škůdcům.
Je to tak jednoduché – vyberte si vhodné květináče, zvolte vhodné bylinky, vystavte je na slunné místo s dostatečným přístupem k vodě, vyberte kvalitní substrát a začněte s pěstováním. Užijete si čerstvou vůni a pravé chutě bylinek, které sami vypěstujete.
Zdroj: 10 herbs to grow inside all year long
Pěstování bylinek na balkóně – návod pro začátečníky
1. Jak vybrat správné bylinky?
Začátečníkům se doporučují bylinky, které jsou méně náročné na péči, jako například petržel, oregano, tymián, nebo máta. Vyberte si ty, které máte rádi a které běžně používáte v kuchyni.
2. Jak zvolit správnou nádobu?
Pro pěstování bylinek na balkóně se doporučují nádoby s drenážním otvorem, aby voda mohla volně odtéct. Zvolte si nádobu vhodné velikosti pro danou bylinku a prostor na balkóně.
3. Jaké kvalitní substrát použít?
Je důležité použít kvalitní substrát s přidanými živinami, který by měl být pro pěstování bylinek speciálně určen. Vhodné jsou například substráty na bylinky se splávkem kokosového ořechu.
4. Jak postupovat při zálivce?
Když zabezpečíme důkladnou drenáž, závlaha není tak zbytečně složitá. Záleží na množství a četnosti zalévání. Nenechávejte substrát celý den v potoce vody, ale dodržujte zdatné pravidlo: lehce navlhčete substrát, ale nepřelévejte jej.
5. Jaká je ideální teplota pro pěstování bylinek na balkóně?
Teplota je důležitá zaměřit se na výběr a kombinaci bylinek. Obecně platí, že bylinky milují slunce, ale nesnesou přímočaré teplo. Maličké těšitelné teploty jim dost dobře sednou.
Jak pěstovat květiny na balkoně?
Pěstování květin na balkoně může být velmi dobrý nápad, pokud chcete mít krásnou zahradu přes léto. Ale jak na to?
1. Vyberte vhodné rostliny
Nejlépe se na balkon hodí rostliny, které mají rády slunce a nejsou moc náročné na péči. Mezi vhodné rostliny patří petúnie, begonie, pelargónie, a další. Je důležité zvolit rostliny, které si budou navzájem vyhovovat a nebudou se snažit o stejnou půdu a prostor.
2. Vyberte správné nádoby
Pro pěstování květin na balkoně je vhodné zvolit nádoby, které jsou velké a dostatečně hluboké. Nádoby též musí být dobré kvality, protože květiny v něm budou celou dobu.
3. Péče o rostliny
Důležité je pravidelně zalévat květiny a odstraňovat odkvetlé části rostliny. Rovněž bude dobré dodávat rostlinám jídlo, třeba v podobě hnoje. Vhodné jsou i přípravky proti škůdcům.
Květiny jsou nádhernou dekorací na balkoně, stačí jen vědět jak na ně a vybrat ty správné plenky. Navštivte wiki stránku o květinách na balkóně, kde se dozvíte více informací.
Pěstování bylinek na balkóně – návod pro začátečníky
- Zvolte vhodné bylinky k pěstování na balkóně
- Vyberte vhodnou nádobu na pěstování bylinek
- Použijte kvalitní substrát a dobrý hnojivový režim
- Zajistěte bylinkám dostatek světla a vody, ale nedopřejte jim přemokření
- Pravidelně odstraňujte odumřelé části rostlin a řezte bylinky podle potřeby
- Využijte bylinky k vaření a přípravě čajů, olejů a kosmetiky
- Pamatujte na to, že každá bylinka má specifické nároky na pěstování a péči
Ahoj, jsem Hana, pocházím z USA a do Česka jsem se provdala před 4 lety. Přestože moje čeština není perfektní, věřím, že mé články vám budou k užitku. Mou největší zálibou je zdravé stravování, fitness a vůbec zdravý životní styl.