|

Pěstování koření v květináčích: rady pro začátečníky

Pěstování koření v květináčích: rady pro začátečníky

Pokud máte zájem o vlastní zahradní úpravu a vypěstování čerstvých bylinek, pak pěstování koření v květináčích je ideální volbou pro začátečníky. Sázení koření do květináčů je jednoduché a můžete si vychutnat čerstvé koření, kdykoli to budete potřebovat.

KDE ZAČÍT?

Nejdříve si musíte vybrat vhodné rostliny. Pokud nevíte, které koření je vhodné pěstovat v květináčích, můžete začít s tymiánem, bazalkou, petrželí nebo mátou. Důležité je si uvědomit, že některé rostliny potřebují více slunce než jiné. Proto umístěte květináč na slunné místo a sledujte množství slunce, které rostliny dostávají.

JAK PĚSTOVAT SVÉ KOŘENÍ?

Když máte své rostliny, musíte se o ně starat. Pravidelné zalévání je nezbytné, abyste udržovali vlhkost půdy. Dále je důležité odstranit odumřelé části rostliny a řezat ji, aby se podpořil růst a větší výnos. Nakonec, když máte své koření zralé, můžete jej sklízet a použít k vaření a pečení.

ZÁVĚR

Pěstování koření v květináčích může být zábavné a užitečné. S dodržením správných postupů můžete se již brzy těšit na své vlastní koření, které bude vaše pokrmy ozvláštnit.

ořechy
Pěstování koření v květináčích: rady pro začátečníky

Pěstování koření v květináčích: rady pro začátečníky

Výběr květináče

Začněte s větším květináčem. Kořenový systém koření potřebuje prostor a půdu, aby mohl růst. Je důležité, aby květináč obsahoval drenážní otvory umožňující odvodnění. Pokud váš květináč nemá drenážní otvory, můžete do něj vyvrtat několik děr.

Výběr půdy

Kořenový systém koření potřebuje půdu bohatou na živiny. Doporučujeme použít směs zahradní půdy a kompostu. Nepoužívejte zeminu z kamenitého terénu, protože to může omezit další růst koření.

Výběr semínek

Existuje mnoho různých druhů koření, které můžete pěstovat v květináčích. Výběr závisí na vaší preferenci chuti a na podmínkách, které máte k dispozici. Doporučujeme vysázet ve vašem květináči bazalku, tymián, rozmarýn, petržel, šalvěj nebo oregano.

Zalévání a hnojení

Koření potřebuje pravidelné zalévání, ale zároveň se bojí přemokření. Zyvolte umělecký postup zalévání, tzn. zalévat tehdy, když vidíte, že jsou půda a listy trochu zaschlé. Není nutné každý den zalévat. Také je důležité přidávat do půdy živiny v podobě hnojiv. Ty najdete v zahradnických potřebách a doporučujeme hnojení jednou za měsíc.

Závěr

Pěstování koření v květináčích může být zábava i užitečné. Je to skvělý způsob, jak mít domácí koření vždy po ruce. Doufáme, že vám naše rady pomohou. Pokud máte nějaké otázky, neváhejte se obrátit na nás.

Zdroj
Pěstování koření v květináčích: rady pro začátečníky

Co všechno budete potřebovat k úspěšnému pěstování koření v květináčích

 • Květináče o vhodné velikosti (většinou minimálně 15 cm v průměru)
 • Kvalitní zemina pro pěstování koření
 • Koření, které se chystáte pěstovat
 • Dobrá kvalita semen (pokud je budete sázet)
 • Dostatek slunečního světla nebo umělého osvětlení
 • Dostatečné množství vody
 • Hnojivo pro kořenovou výživu (můžete využít organické hnojivo nebo hnojivo pro květiny)

Jaký druh koření se nejlépe hodí pro pěstování v květináčích

Pro pěstování v květináčích jsou ideální koření, které nevyžadují příliš velký prostor a jsou odolné vůči vnějším vlivům. Mezi nejoblíbenější koření pro pěstování v květináčích patří:

 • petržel
 • bazalka
 • koriandr
 • šalvěj
 • rozmarýn
 • máta

Jak správně zalévat koření v květináčích

Je důležité zalévat koření v květináčích pravidelně, přičemž se ale musí dbát na to, aby zemina nebyla přemokřená ani suchá. Nejlépe je zalévat tehdy, když je zemina na dotek suchá. Zalévání se může lišit podle druhu koření, ale obecně platí, že by měla být zemina mírně vlhká.

Jaké jsou nejčastější problémy při pěstování koření v květináčích

Mezi nejčastější problémy, se kterými se můžete při pěstování koření v květináčích setkat, patří:

 • Přemokřená nebo suchá zemina
 • Nedostatek slunečního světla
 • Nedostatek vody nebo přelití rostliny
 • Napadení škůdci nebo nemocemi

Pokud se setkáte s některým z těchto problémů, je dobré co nejdříve zasáhnout a zjistit příčinu. Někdy stačí jen přidat či ubrat vodu, jindy bude nutné přesadit rostlinu do nové zeminy nebo ji umístit na místo s větším množstvím slunečního světla.

jak sadit

Jak pěstovat

Jak pěstovat rostliny v bytě

Pěstování rostlin v bytě se stává stále populárnější aktivitou pro mnoho lidí, kteří touží po zeleň v interiéru a také po přírodním způsobu čištění vzduchu. Úspěšné pěstování rostlin je však závislé na mnoha faktorech, včetně světla, vody, půdy a teploty.

Jak vybrat rostlinu pro bytové prostředí

Při výběru rostliny do interiéru je důležité zohlednit faktory, jako je množství světla, které je k dispozici, teploty v místnosti a také vaše schopnosti pečovat o rostliny. Některé z nejlepších rostlin na pěstování v bytě zahrnují aloe vera, fikus benjamín a palma chamedorea.

Jak správně zalévat rostliny

Pravidelné zalévání je klíčem k úspěšnému pěstování rostlin. Nicméně, různé rostliny mají různé nároky na zálivku. Některé rostliny potřebují méně vody než jiné, takže je důležité zohlednit potřeby dané rostliny. Obecně se doporučuje, aby země byla vlhká, ale ne mokrá.

Jak poskytnout rostlinám dostatek světla

Světlo je pro rostliny zásadní, stejně jako pro člověka. Pokud si přejete, aby vaše rostliny prosperovaly, zajistěte jim dostatek světla. Některé rostliny, jako jsou například sukulenty, mohou růst i při nedostatečném osvětlení, zatímco jiné rostliny, jako jsou například kapradiny, potřebují více světla.

Více informací o tématu pěstování rostlin si můžete přečíst na stránce Pěstování rostlin.


orisky

Pěstování koření v květináčích: rady pro začátečníky

– Vyberte vhodný květináč
– Použijte kvalitní substrát
– Vysaďte semínka nebo sazenice
– Zajišťujte dostatečné množství slunce a vody
– Pravidelně hnojte rostliny
– Ochrňte zem a odstraňte plevele
– Mějte na paměti, že jednotlivé druhy koření jsou náročné na různé podmínky

(Nepoužívat záhlaví H1, použít pouze H2)

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky