|

Rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod

Rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod

Stáleplodící jahody jsou skvělou volbou pro každého zahrádkáře, který chce mít své jahody po celé léto. Pokud se chystáte tuto odrůdu jahod pěstovat, je dobré vědět, jak na to. Proto jsme se spojili s odborníky na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod a přinášíme vám jejich nejlepší rady a tipy.

Zvolte správné místo pro pěstování: Stáleplodící jahody potřebují slunce a dostatek vody. Proto je důležité zvolit místo, které dostatečně osluněné a dobře odvodněné. Místo by mělo být chráněno před větrem, aby se na jahodách nepoškodily květy a plody.

Zvolte správnou půdu: Jahody potřebují kyselou půdu s dobrým obsahem živin. Pokud vaše půda tuto vlastnost nemá, může se stát, že jahody budou malé a nechutné. V takovém případě můžete použít hnojiva s vysokým obsahem dusíku a draslíku.

Správné zalévání: Jahody potřebují pravidelné zalévání, ale zároveň nesnáší přemokření. Je důležité zalévat jahody v době, kdy je to nejvíce potřeba, tzn. ráno nebo večer. Pokud jahody nebudou zalévané dostatečně, mohou se stát malé a vyschlé.

Prořezávání: Prořezávání je důležitým krokem při pěstování stáleplodících jahod. Pomocí prořezávání se odstraní staré a nemocné rostliny, aby nové měly dostatek prostoru na růst. Pokud jahody nebudou pravidelně prořezávány, mohou se plody stát malými a nekvalitními.

S námi získáte ty nejlepší rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod. Pokud budete postupovat podle našich rad, brzy si budete moci vychutnat výborné jahody po celé léto!

ovocny
Rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod

Přehled stáleplodících jahod

Stáleplodící jahody jsou oblíbeným druhem ovocných rostlin díky tomu, že mají schopnost produkovat plody po celou sezónu. Mezi nejznámější odrůdy patří Albion, Seascape, Monterey, San Andreas, Sweet Ann, Festival a jiné. V této příručce naleznete rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň těchto jahod.

Pěstování stáleplodících jahod

Při pěstování stáleplodících jahod je nezbytné zajistit jim dobrý výživný substrát s dostatkem hnojiv. Rostliny také vyžadují dostatek světla a vody. Při výsadbě je důležité udržovat rostliny v dostatečně vlhkém prostředí. Při zalévání je třeba dbát na to, aby substrát nebyl příliš mokrý a aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Rostliny je také třeba pravidelně hnojit, ideálně zhruba každých 14 dní.

Sklizeň stáleplodících jahod

Sklizeň stáleplodících jahod je možná po celou sezónu, avšak nejvyšší sklizeň se obvykle dosahuje na jaře a na podzim. Při sklizni je třeba dbát na to, aby byly jahody zcela zralé, což je zřetelně patrné podle jejich barvy. Rovněž je nutné dodržovat hygienická pravidla při manipulaci s plody, aby nedocházelo k různým infekcím a hnilobě.

Tipy od odborníků

Pro zajištění krásné a bohaté sklizně stáleplodících jahod je dobré vědět, že tyto rostliny nejlépe prosperují na slunci. Pokud však nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření po celý den, doporučuje se je přistínit. Rovněž je třeba dbát na to, aby rostliny byly dostatečně kryté před silným větrem, který by mohl poškodit jejich plody.

Pro více informací o pěstování jahod můžete navštívit například tento web (anglicky).


Rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod

1. Výběr správného stanoviště

Stáleplodící jahody vyžadují slunné stanoviště. Zároveň je důležité zajistit, aby místo nebylo vystaveno průvanu.

2. Péče o jahodníky

Pravidelné hnojení a zalévání jsou nezbytné pro zdravý a dobře rostoucí jahodník. Je také důležité odstraňovat plevel a pravidelně prořezávat rostliny.

3. Sklizeň a ukládání jahod

Stáleplodící jahody se sklízejí po celé léto. Není však vhodné nechat plody na keři příliš dlouho, protože mohou ztratit chuť. Po sklizni je důležité jahody co nejrychleji uložit do chladničky, aby si zachovaly svůj čerstvý vzhled a chuť.

4. Opatrnost při používání pesticidů

Pokud se rozhodnete použít pesticidy, je důležité dodržovat pokyny výrobce a dodržovat bezpečnostní opatření. Je také vhodné použít přírodní prostředky, jako jsou síťoviny nebo trichogramy, které mohou pomoci v boji proti škůdcům.

5. Průběžné učení se

Pěstování jahod je věda sama o sobě a je vždy co nového k objevení. Proto je nezbytné průběžně se učit a přizpůsobovat nové techniky a postupy v závislosti na aktuálních podmínkách.

ovoce

Stáleplodící jahody – skvělá volba pro celoroční sklizeň

Co jsou to stáleplodící jahody?

Stáleplodící jahody jsou odrůdy jahod, které po celou sezónu produkuji plody. Tedy, dokud počasí nepřestane být příliš chladné na tvorbu květů a plodů. Tyto odrůdy vznikly křížením jahod s nordickými lesními druhy.

Proč jsou stáleplodící jahody výhodné?

Jedním z největších benefitů stáleplodících jahod je fakt, že můžete sklízet plody po celou sezónu. To se vám hodí, pokud rádi jahody a chcete si je dopřát i mimo běžnou sezónu. Další výhodou je ta, že jsou tyto jahody odolnější vůči nepříznivým počasovým podmínkám v porovnání s tradičními jahodami.

Starost o stáleplodící jahody

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní stáleplodící jahody, pamatujte, že potřebují pravidelnou péči. To zahrnuje pravidelné zavlažování, hnojení a odstraňování vadlých nebo zkažených plodů. Pokud se postaráte o své jahody, budou vám nabízet sladké a šťavnaté plody přes celou sezónu.

Více informací o jahodách

Pokud chcete zjistit více informací o jahodách, doporučujeme se podívat na Wikipedii, kde najdete detailní popis historie, druhů jahod, využití a péče o tuto populární sladkou ovoce: Jahoda na Wikipedii.

fruit

Rady a tipy od odborníků na pěstování a sklizeň stáleplodících jahod

• Pro zajištění bohaté sklizně se doporučuje pravidelné hnojení jahod

• Vyberte vhodné místo pro pěstování jahod, kde budou mít přístup jak k slunečnímu svitu, tak k dostatku vláhy

• Pro zlepšení kvality jahod se doporučuje pravidelné zalévání, a to ideálně každý druhý den

• Nepřehánějte s množstvím hnojiva, to může vést k negativním důsledkům pro zdraví jahod

• Při sklízení jahod dbajte na to, aby byly zcela zralé, jen tak budou plné chuti a vitamínů

• Pokud si přejete mít větší sklizeň, zabývejte se řezem jahod, ten totiž stimuluje růst a vývoj nových rostlin

• Starší rostliny jahod jsou náchylnější k onemocnění, proto je vždy lepší vysázet nové rostliny

• Při pěstování jahod využijte vhodného substrátu, jeho kvalita má vliv na růst i chuť plodů

• Vysazujte jahody na jaře nebo na podzim, to je období, kdy mají nejlepší podmínky pro růst a vývoj

• Při pěstování jahod mezi řadami ponechte dostatek prostoru, aby se rostliny mohly volně rozrůstat.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky