Jak si vysadit mišpuli obecnou na zahradě nebo na balkóně
Jak si vysadit mišpuli obecnou na zahradě nebo na balkóně
Mišpule obecná je lahodná ovocná rostlina, kterou můžete vysadit na své zahradě nebo na balkóně. Pro správný růst a vývoj mišpule je nutné vybrat vhodné místo, které poskytuje plné slunce a dostatek zálivky.
Před samotným výsadbou je třeba připravit hluboký a široký výkop, do kterého se umístí kvalitní kompost a humus. Poté můžete vysadit mladé sazenice mišpule a zakrýt je vrstvou mulče pro ochranu před vysycháním.
Pravidelně zalévejte mladé rostliny a podle potřeby hnojte každé dva týdny. Po dosažení plného růstu můžete sklízet lahodné plody mišpule obecné a těšit se z přírodních dobrot.
Co je to mišpule obecná?
Mišpule obecná, někdy také nazývaná švestka japonská, je ovocný strom pocházející z Asie. Má kulovitý tvar a dorůstá výšky až 6 metrů. Plody jsou žluté až oranžové a mají sladkou chuť podobnou hrušce nebo meruňce.
Jak si vybrat místo pro výsadbu?
Mišpule obecná potřebuje slunné a chráněné místo. Nejlépe se jí daří na mírně kyselé půdě s dobrou drenáží. Pokud si chcete mišpuli vysadit na balkóně, zvolte květináč o objemu minimálně 50 litrů.
Jak připravit půdu?
Pokud máte půdu zásaditou, je dobré ji zakyselit přidáním síry nebo rašeliny. Pokud má půda málo živin, přidejte kompost nebo hnojivo. Důležité je také zajistit dobré odvodnění, aby se voda v kořenech nezdržovala.
Jak probíhá výsadba?
Nejlepší doba pro výsadbu mišpule je koncem zimy nebo na jaře před rašením. Vykopejte pro ni díru o větších rozměrech, než má kořenový bal. U stromkou zmáčkněte kořeny, abyste je zbavili nezbytného vzduchu.
Jak se starat o mišpuli obecnou?
Zalévání
Mišpule potřebuje pravidelné zalévání, ale zároveň potřebuje dobrou drenáž, aby se voda v kořenech nezadržovala. V létě zalévejte každých 2-3 dny, v zimě stačí zalévat jednou týdně.
Hnojení
V prvních letech po výsadbě hnojte mišpuli každoročně na jaře. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, které pomůže kořenům rychleji růst. Poté postačí hnojit jednou za dva roky.
Prořezávání
Mišpule nevyžaduje výrazné prořezávání, ale občasné odstranění suchých nebo poškozených větví je důležité pro zdravé rostoucí strom. Také je dobré odstranit všechny výhony vyrůstající ze spodní části kmeny.
Závěr
Výsadba mišpule obecné na zahradě nebo balkóně není těžká. Důležité je zvolit dobrou polohu, připravit kvalitní půdu a správně zalévat a hnojit. Pokud budete dbát na správnou péči, budete moci brzy ochutnat sladké plody tohoto krásného stromu.
Často kladené otázky (FAQs) – Jak si vysadit mišpuli obecnou na zahradě nebo na balkóně?
1. Kdy je nejvhodnější doba na výsadbu mišpule?
Nejlepší období pro výsadbu mišpule je na jaře nebo na podzim. Pokud se rozhodnete pro výsadbu na jaře, je důležité počkat, až se půda zcela rozmrazí a zahřeje. Na podzim je možné vysadit mišpuli dokonce i v listopadu, avšak vzhledem k chladnějším teplotám a kratším dnům, je třeba ji zabalenou dobře chránit.
2. Jakou půdu si pro výsadbu mišpule vybrat?
Nejlépe se mišpule daří na vlhké, výživné a dobře propustné půdě s neutrálním pH. Pokud máte kyselou půdu, můžete ji vyhladit vápnem. Před výsadbou je důležité pozemek důkladně prokypřit a odplevelit.
3. Jakou velikost sazenice mišpule si vybrat?
Ideální velikost sazenice mišpule je v rozmezí od 60 cm do 1 metru. Při výsadbě můžete na vykopaný otvor přidat kompostový substrát, který sazenici pomůže lépe zakotvit.
4. Jaké jsou nároky mišpule na slunce a zálivku?
Mišpule miluje slunce a teplé počasí. Doporučuje se umístit ji na místo, kde bude mít dostatek slunečního svitu. Zálivka by měla být pravidelná, zvláště v období po výsadbě nebo v období sucha.
5. Jaké jsou základní rady pro péči o mišpuli?
Mišpule potřebuje pravidelnou zálivku a hnojení. Hnojivo by mělo být aplikováno během vegetačního období. Pokud se objeví škůdci nebo nemoci, je třeba je okamžitě likvidovat. Kromě toho by měla být mišpule pravidelně řezána, aby byla udržována v optimální kondici a produkce ovoce byla plná a zdravá.
Co je mišpule obecná?
Mišpule obecná, latinsky Diospyros virginiana, je ovocný strom z čeledi ebenovitých. Je původem ze Severní Ameriky, a to konkrétně z oblasti mezi Floridou a Texasem.
Pěstování mišpule obecné
Strom mišpule obecné může dorůstat až 20 metrů výšky, ale většinou bývá menší a dosahuje jen několika metrů. Ovocné dřevo je tvrdé a pevné, což se projevuje i na kvalitě plodu. Plody mišpule obecné jsou kulovité nebo podlouhlého tvaru a mají hnědou nebo zelenou barvu. Jsou velikosti hrušky nebo jablka.
Pokud si chcete mišpuli obecnou vypěstovat i u vás na zahradě, mějte na paměti, že je to strom, který potřebuje hodně slunce a tepla. Jako půda mu vyhovuje spíše hlinitá a kyselá. Zálivku stačí podle potřeby, nejlépe každý druhý den. Vhodné je také pravidelné hnojení, a to ideálně před začátkem vegetačního období.
Využití mišpule obecné
Plody mišpule obecné jsou velmi chutné a sladké. Mohou se konzumovat syrové, nebo se z nich vaří marmelády, džemy či kompoty. Řada lidí je také používá k pečení, a to například jako náhradu za jablka v koláčích či muffinech. Snadná úprava a univerzálnost využití dělají z mišpule obecné zajímavou alternativu k již oblíbenějšímu ovoci.
Zajímavost o mišpuli obecné
Mišpule obecná byla po staletí tradičním ovocem indiánských kmenů na území Severní Ameriky. Později byla přivezena do Evropy a od té doby získává stále více příznivců. Ve světě je mišpule obecná poměrně málo známá, ale po jejím ochutnání se může stát skutečným favoritem.
Pro více informací o mišpuli obecné můžete navštívit Wikipedii.
Jak si vysadit mišpuli obecnou na zahradě nebo na balkóně
- Zvolte vhodné místo s dostatkem přímého slunce
- Připravte si kvalitní zeminu s pH mezi 6 a 7
- Vyberte si mladou rostlinu s dobře vyvinutými kořeny
- Kopněte díru o hloubce alespoň dvakrát větší než kořenový balík rostliny
- Vyjměte rostlinu ze svého kontejneru a jemně pročešte kořeny
- Postavte rostlinu do díry a naplňte ji zeminou, mírně přitlačujte kolem kořenů
- Zalijte rostlinu dostatečným množstvím vody a pravidelně udržujte vlhkost půdy
- Dodávejte rostlině rovnoměrné množství hnojiva během růstu
- Ochráníte rostlinu před škodlivými hmyzem nebo nemocemi, případně použijte přírodní řešení jako např. ladybugy nebo plevelový čaj
- Vyčkejte na plody a užijte si svou vlastní domácí sklizeň!
Ahoj, jsem Hana, pocházím z USA a do Česka jsem se provdala před 4 lety. Přestože moje čeština není perfektní, věřím, že mé články vám budou k užitku. Mou největší zálibou je zdravé stravování, fitness a vůbec zdravý životní styl.