|

Jak uskladnit rajčata na zimu: rady a triky pro dlouhodobé skladování.

Jak uskladnit rajčata na zimu: rady a triky pro dlouhodobé skladování

Přinášíme vám užitečné rady pro skladování rajčat na zimu. Vzhledem k tomu, že jsou rajčata dostupná převážnou část roku, bez ohledu na to, kde žijete, můžete vytvořit zásoby tohoto významného ovoce, které obsahuje mnoho vitamínů a minerálů.

Pokud máte rajčata z vaší zahrádky, mějte na paměti: rajčata by měla být sklizená v pravý čas, aby se dozrála na 100% před skladováním. Zrzavá rajčata by měla zůstat na rostlině déle, aby se dostala k dozrání. Zkrátka, zralá rajčata jsou nejlepší pro skladování na zimu, protože nedozrálá rajčata se nebudou uchovávat tak dobře.

1. Skladujte rajčata odděleně: Rajčata by měla být skladována odděleně od ostatního ovoce a zeleniny, aby se minimalizovalo množství etylenu (plynu, který urychluje dozrávání), které se uvolňuje, když ovoce a zelenina zrají. Skladování rajčat s jinými plody může tedy urychlit jejich dozrávání a zkrátí se doba, po kterou se dají skladovat.

2. Skladujte rajčata v chladu, ne ve sporáku: Rajčata by měla být skladována při teplotách mezi 10 °C a 12 °C, což je ideální teplota pro jejich uchování. Chlazení rajčat v lednici není ideální, protože nízké teploty mohou způsobit změkčení a ztrátu chuti.

3. Skladujte rajčata v suchu a tmavosti: Rajčata by měla být skladována na suchém místě a zároveň chráněna před slunečním zářením, které může ovlivnit jejich chuť a barvu.

Při dodržování těchto jednoduchých tipů by měla být vaše rajčata uchována na zimu a zůstat čerstvá a chutná. Vyzkoušejte různé metody skladování, abyste se dozvěděli, která funguje nejlépe pro vás!

ořechyJak uskladnit rajčata na zimu: rady a triky pro dlouhodobé skladování

Jak uskladnit rajčata na zimu: rady a triky pro dlouhodobé skladování

Proč je důležité správně uskladnit rajčata

Rajčata jsou velmi oblíbenou zeleninou v létě a jsou bohaté na vitamíny a minerály. Avšak v zimě není tak snadné najít rajčata čerstvá a mnohdy jsou dražší. Proto je důležité sklízet rajčata v době, kdy jsou zralá a poté je správně uskladnit.

Jaké jsou nejlepší podmínky pro skladování rajčat

Pro správné skladování rajčat je důležité zvolit vhodné podmínky. Rajčata by měla být skladována v chladném a suchém prostředí s teplotou mezi 10 a 15 stupni Celsia. Rajčata by neměla být ukládána spolu s jinými ovocem a zeleninou, protože uvolňují ethylen, což může způsobit zkažení ostatních potravin. Dále rajčata nechte vyložená odděleně, protože se při dotyku náchylná k poškození a hned ztrácejí kvalitu.

Různé způsoby skladování rajčat

Skladování v papíru nebo novinách

Obalte každé rajče do papírového ubrusu, novin nebo do papírové tašky a vložte do krabice. Dávejte pozor, aby se rajčata nedotýkala, protože v případě poškození mohou rychle zplesnivět. Tento způsob skladování je ideální pro ty, kteří nemají přístup k chladničce nebo jinému chladícímu zařízení.

Skladování v chladničce

Rajčata lze skladovat v chladném prostředí, jako je například chladnička. V chladničce skladovalrajčata ve speciálních sáčcích na zeleninu. Rajčata by neměla být ukládána v nízkých teplotách, protože mrazák může způsobit poškození rajčat.

Skladování v mrazničce

V případě, že máte větší množství rajčat, můžete je uložit do mrazničky. Rajčata je ale nutné nejdříve oloupat a nakrájet na plátky. Ty poté uložte do mrazničky do sáčků na potraviny. Po rozmrazení se ale rajčata mohou zcela změknout, avšak stále budou skvělou přísadou do omáček a polévek.

Závěr

Správné uskladnění rajčat je velmi důležité pro jejich dlouhodobé skladování. Vyberte si vhodné podmínky, jako je chladné a suché prostředí, a rajčata uchovejte odděleně. Vyzkoušejte jeden ze zmíněných způsobů skladování a uvidíte rozdíl v jejich chuťové kvalitě, když si rajčata chystáte do svých oblíbených jídel i během zimních měsíců.

Pro více informací jak na to doporučujeme následující článek: How to Store and Preserve Fresh Tomatoes.
Jak uskladnit rajčata na zimu: rady a triky pro dlouhodobé skladování

Kde skladovat rajčata?

Rajčata skladujte na suchém a chladném místě, jako jsou např. sklepy, komory nebo chladné předsíně. Ideální teplota pro skladování rajčat je kolem 10 °C.

Jak připravit rajčata ke skladování?

Před skladováním rajčata omyjte vodou a osušte je. Pokud jsou některé plody poškozené nebo mají známky hniloby, okamžitě je odeberte.

Jak rajčata uložit ke skladování?

Rajčata uložte do košů, krabic nebo plastových sáčků s prodyšnými otvory. Není vhodné rajčata ukládat do igelitových pytlů, protože by mohly udušit.

Jak dlouho rajčata vydrží v chladničce?

Rajčata nelze skladovat v chladničce příliš dlouho, jelikož si zachovávají nejlepší chuť a kvalitu při pokojové teplotě. V chladničce vydrží rajčata zhruba 3-4 dny.

Jaký je nejlepší způsob skladování rajčat na dlouhodobou dobu?

Nejlepší způsob, jak skladovat rajčata na dlouhodobou dobu, je je zamrazit. Před mrazem rajčata nakrájejte a vložte do sáčků na zamražení. Rajčata mohou být také konzervována v pikantu nebo sterilizována.

jak sadit

Jak pěstovat: Tipy pro pěstování zeleniny

Zvolte vhodné místo pro pěstování

Jako první krok je vhodné zvolit vhodné místo pro pěstování zeleniny. Nejlepší je volit slunné a dobře odvodněné místo. Pokud takové místo nemáte, zvolte zeleninu, která snese polostín.

Připravte si půdu

Půda by měla být dobře uvolněná a bohatá na živiny. Pokud potřebujete zlepšit kvalitu půdy, můžete přidat humus nebo kompost.

Zvolte vhodné druhy zeleniny

Při výběru zeleniny zvažte, zda zelenina vyhovuje podmínkám, které máte k dispozici. Každá zelenina má své specifické nároky na slunce, půdu a vlhkost.

Zalévejte pravidelně

Zalévání je klíčové pro růst zdravé zeleniny. Pokud není dostatečně zavlaženo, zelenina může trpět nedostatkem vlhkosti a nevyvine se správně.

Zabezpečte ochranu proti škůdcům

Řada druhů zeleniny je náchylná k napadení různými škůdci. Je proto důležité pravidelně kontrolovat zeleninu a zabezpečit ochranu proti škůdcům.

Využijte zkušenosti zahradnických profesionálů

Pokud máte pochybnosti o pěstování určitého druhu zeleniny, využijte zkušeností zahradnických profesionálů. Pomohou vám s volbou druhu zeleniny, poradí s péčí a zabezpečením ochrany proti škůdcům.

Pro více informací o pěstování zeleniny navštivte stránku o zelenině na Wikipedii.

orisky

Jak uskladnit rajčata na zimu: rady a triky pro dlouhodobé skladování

  • Nejlepší způsob je skladovat rajčata v mrazničce
  • Pokud nemáte mrazničku, můžete rajčata uchovat na tmavém a chladném místě
  • Rajčata neukládejte do lednice, protože ztratí chuť a texturu
  • Před skladováním odstraňte jakékoliv poškozené nebo zralé kousky
  • Rajčata můžete také nakládat do octa nebo do soli a uskladnit v sklenici

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky