|

Jak zasadit ovocné stromy do vlastní zahrady

Jak zasadit ovocné stromy do vlastní zahrady

Pokud si přejete mít vlastní ovocnou zahrádku, jednou z nejlepších investic je zasazení ovocných stromů. Zde je několik klíčových kroků, které je třeba pamatovat při zasazení stromů:

1. Koupě stromů: Zkuste objednat si stromy s kořeny, které ještě nebyly pochopány. Oba jsou v zemědělství prospěšné, ale stromy bez obalu jsou mnohem lepší pro zdraví stromu.

2. Příprava půdy: Připravte půdu tak, aby byla udržována vlhká, ale ne zaplavená. Vyplňte propustné písky, dávejte pozor na kamenné a jílovité země.

3. Zasazení stromů: Zkopírujte otvor bigenem, který má dvakrát širší průměr než kořenový balíček. Vložte strom do otvoru, nasaďte kořeny do díry tak, aby byly rovnoměrně rozloženy po celé ploše. Poté zakopějte povrch země zpět a utlačte.

4. Zalévání : Posaďte stromy ve vodě. Naperte zemí přes kořeny a okolo. Přidávejte další vrstvy místo toho, abyste vyrobili obrovský kopec.

5. Péče o stromy : Pravidelně zastřihujte větve a odstraňte všechny slámu a šťávy. Pravidelně také hrozí stromoví fertilizery.

Pamatujte si, že zasadit ovocné stromy může být výzvou, ale s trochou péče a péče o zahradu vám mohou poskytnout bohatou sklizeň ovocí po mnoho let.

ořechy

Jak zasadit ovocné stromy do vlastní zahrady

Výběr vhodného místa pro zasazení

Než začnete s výsadbou ovocných stromů, je důležité zvážit vhodné místo pro jejich zasazení. Stromy potřebují dostatek slunce, proto se snažte vybrat místo, kde budou vystaveny slunečnímu záření alespoň 6 hodin denně.

Dále je důležité zohlednit také půdní podmínky. Stromy potřebují dobře propustnou a živnou půdu. Pokud máte země s vysokým obsahem jílu, zvažte výsadbu na zvýšeném záhonu. Naopak při půdě s vysokým obsahem písku zvažte výsadbu na drenážní vrstvě pod podzemní vodou.

Výběr vhodného stromu

Při výběru ovocného stromu se zaměřte na jeho odolnost vůči chorobám a škůdcům. Také se snažte vybrat strom odpovídající velikosti vaší zahrady a požadovanému ovoci.

Mezi oblíbené odrůdy patří jabloně, hrušně nebo slivoně. Pokud máte menší zahradu, zvažte výsadbu menších stromů jako např. třešní, višní nebo meruněk.

Výsadba stromů

Při výsadbě stromů je důležité dodržet správnou hloubku a odstup mezi stromy.

  • Pro jabloně, hrušně a blumerány vystačíte s hloubkou přibližně 60 cm a odstupem 3 – 4 metry.
  • Pro slivoně je nutné vyhrabat hloubku až 90 cm, ovšem odstup mezi stromy se dá zachovat stejný jako u jabloní.

Je také důležité před výsadbou zkontrolovat kořeny stromu a odstranit případné poškozené nebo zaschlé části. Stromy je také nutné zavlažit a zakrýt kruh pod nimi mulčovací kůrou, která pomáhá udržovat vlhkost v půdě.

Péče o stromy

Po zasazení je nutné pravidelně stromy zalévat. V létě je vhodné zalévat alespoň jednou týdně, v suchém počasí i častěji.

Další důležitou péčí je pravidelné ořezávání. Ořezávání pomáhá udržovat správný tvar a velikost stromu, stimuluje růst nových větví a také pomáhá v boji s chorobami a škůdci. Ořezávání stromů je nutné provádět každoročně a to v době od konce listopadu do února.

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac
Jak zasadit ovocné stromy do vlastní zahrady

1. Výběr vhodného místa a půdy

Je důležité zvolit místo, které má dostatečně slunce a ochrání stromy před větrem. Půda by měla být hluboká, výživná a s dobrým odvodněním.

2. Výběr stromů a jejich umístění

Vyberte si druhy ovoce, které chcete pěstovat a zvolte kvalitní sazenice. Vhodné vzdálenosti mezi nimi jsou například 4-5 metrů pro jabloně a 5-6 metrů pro švestky.

3. Výkop jam pro sazenice

Jamy musí být dostatečně velké, aby sazenice mohly pohodlně usadit. Doporučujeme výkop hloubky zhruba 60 cm a šířky 80-100 cm.

4. Příprava sazenic k výsadbě

Před výsadbou prořízněte kořeny sazenic, odstraňte uschlé nebo poškozené části a namočte je na chvíli do vody.

5. Sazenice vsaďte do jam a zasypte zeminou

Sazenice položte do jam tak, aby byly nad úrovní půdy. Postupně je zasypte zeminou a pořádně zatlačte, aby byly stabilně usazeny.

6. Zalévání a hnojení

Po výsadbě stromů je důležité pravidelně zalévat a hnojit podle potřeb vašich rostlin. Doporučujeme použít organická hnojiva.

7. Péče o stromy

Pravidelně kontrolovat stromy na poškození nebo choroby a potřebu zalévání a hnojení. Ořezávání stromů je také důležité pro zajištění správného tvaru a plodnosti.

jak sadit

Jak zasadit

Jak zasadit rostlinu správně?

Při zásadě rostliny je důležité mít na paměti správnou hloubku a šířku při kopání díry pro rostlinu. Pokud je díra příliš mělká, kořeny rostliny se nemají kam rozrůst a rostlina může uhnívat. Pokud je díra příliš hluboká, rostlina se může hůře uchytit a má problémy se zakořeňováním.

Jak zasadit bylinky?

Bylinky jsou skvělou volbou pro zahrádku. Pokud si chcete zasadit bylinky, měli byste si předem rozmyslet, kam je chcete umístit. Většina bylinek potřebuje slunce, takže by měly být vysázeny na slunečné místo. Pokud nemáte slunné místo, můžete si pořídit bylinky, které jsou odolné vůči stínu.

Jak zasadit květinovou zahradu?

Při zásadě květinové zahrady je důležité myslet na kombinaci různých rostlin. Různé rostliny potřebují různé podmínky – některé potřebují slunce, jiné stín. Pokud chcete mít květ v zahradě po celou sezónu, je dobré si pořídit rostliny s různým kvetením. Například kosatec kvete na jaře, pivoňka v létě a sázenice cibule v zemi na podzim se rozkvétají na jaře a často se používají jako trvalky.

Pro více informací o zahradničení můžete navštívit stránku Zahrada na Wikipedii.

orisky

Jak zasadit ovocné stromy do vlastní zahrady

  • Výběr vhodného místa pro stromy
  • Příprava půdy
  • Výběr a nakoupení stromů
  • Postup při výsadbě stromů
  • Pravidelná péče o stromy

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky