Jak zvolit ty nejlepší zeleniny pro kvašení a jak je připravit?

Kvašení zeleniny je skvělý způsob, jak si dopřát zdravé a chutné pochoutky plné probiotik a vitaminů. Začněte s výběrem správných zelenin. Zde jsou klíčová slova, na která byste se měli zaměřit:

Čerstvé: Snažte se najít zeleninu co nejčerstvější. Vhodné jsou například mrkev, ředkvičky, zelí a okurky.

Bez chemických přísad: Vyhněte se zelenině s přídavkem konzervantů, barviv a podobně.

Bez obrušujícího či čisticího činidla: Zelenina, které byla ošetřena bělicími prostředky nebo čisticími činidly, může potlačit růst probiotik.

Pokud máte vhodnou zeleninu, je čas na přípravu. Zde jsou klíčová slova k následování:

Omyjte: Důkladně omyjte zeleninu vodou a osušte.

Připravte: Nakrájejte zeleninu na menší kusy, aby mohla být snadno umístěna do nádoby.

Přidejte sůl: Zelenina potřebuje sůl, aby se spustil proces kvašení. Používejte nepříliš jemnou mořskou sůl.

Těsne zavažte: Ujistěte se, že zelenina je těsně zavařená v nádobě.

Sledujte proces kvašení a ochutnejte. Každá zelenina může vyžadovat jiné množství soli a dobu kvašení. S trochou experimentování vyzkoušíte, jak najít ten nejlepší recept.

zeleninaJak zvolit ty nejlepší zeleniny pro kvašení a jak je připravit?


Jak zvolit ty nejlepší zeleniny pro kvašení a jak je připravit?

Zvolte vhodné zeleniny

Chcete-li si užít výhod, které se vám nabízejí fermentované potraviny, je třeba začít u správného výběru zeleninových surovin.

Vynikajícími kandidáty pro kvašení zůstávají mrkev, zelí, ředkvičky, celer, kapusta a okurky. Pokud chcete zkusit něco jiného, můžete si zkoušet kvašené fazole, nasládlou mrkvovou zeleninu, nebo dokonce pikantní okurky.

Celkově platí, že vhodné zeleniny mají pevnou, ale ne tvrdou strukturu, a neobsahují příliš mnoho tekutin. Pokud je zelenina příliš měkká nebo extrémně vodnatá, bude mít tendenci zhnít nebo produkovat příliš mnoho tekutin, což by mohlo způsobit, že se fermentace nezdaří.

Příprava zelenin

Předtím, než začnete s fermentací, je třeba si důkladně umýt zeleninu a odstranit její vrchní vrstvu, aby se odstranily jakékoli nečistoty. Všechny zeleniny by měly být nakrájeny na stejně velké kousky, aby do fermentační nádoby passovaly.

Je také důležité, aby byly všechny konzervy sterilní a zcela čisté. Osobně preferuji nerezovou nebo skleněnou nádobu, kterou před použitím sterilizuji v horké vodě. Zázvor a česnek mohou být použity jako přísady pro vylepšení chuťových vlastností fermentovaných potravin. Všechny přísady jsou nakrájeny na malé kousky a smíchány s nasekanou zeleninou.

Závěr

Kvašení zeleniny doma je snadné, nepotřebujete mnoho materiálu a má vynikající účinky na zdraví. Vybírejte ty nejlepší zeleniny a sledujte, jak se mezi nimi rozvíjí potřebná fermentace.

Chcete-li se dozvědět více o kvašení a o tom, jak může mít pozitivní vliv na vaše zdraví, navštivte tento článek na USpharmacist.com.


Jak zvolit ty nejlepší zeleniny pro kvašení a jak je připravit?

Jak zvolit vhodné zeleniny pro kvašení?

Při výběru zelenin pro kvašení je důležité mít na paměti několik faktorů. Měla by se jednat o co nejkvalitnější a zralé zeleniny, bez poškození a napadení škůdci nebo chorobami. Ideální jsou bio zeleniny, které neobsahují pesticidy a herbicidy. Kvašené zeleniny by měly být také vhodné pro konkrétní druh kvašení, například pro kvašení na kyselém nebo sladkém základu.

Jak připravit zeleniny pro kvašení?

Před kvašením je třeba zeleniny řádně umýt a očistit. Poté se nakrájejí na menší kousky nebo na plátky, aby se snadno vložily do kvasné nádoby. Větší kousky by se totiž mohly během kvašení zkazit. Pokud chcete, můžete zeleniny lehce osolit, aby se podpořila přirozená fermentace. Poté se zeleniny vloží do kvasné nádoby a zalijí se kyselou nebo sladkou tekutinou podle druhu kvašení. Následně se uzavře kvasná nádoba a nechá se na pokojové teplotě kvasit několik dní či týdnů, až budou zeleniny dostatečně nakvašené.

zeleninova

Kvašení zeleniny – zdravá a chutná volba

Kvašení zeleniny – zdravá a chutná volba pro vaše tělo

Co je kvašení zeleniny?

Kvašení zeleniny je proces, při kterém se pomocí přírodních mikroorganismů mění cukry obsažené ve zelenině na kyselinu mléčnou a další účinné látky s léčebnými účinky. Kvašená zelenina je vynikajícím zdrojem prospěšných bakterií, které podporují zdravou činnost střevního traktu a celkovou imunitu organismu.

Jaký je proces kvašení zeleniny?

Když kvašení zeleniny, prvním krokem je vybrat vhodnou zeleninu a nakrájet ji na tenké plátky. Poté se zelenina smísí s solí a nechá se odpočinout několik hodin, aby se podpořilo uvolňování šťávy zeleniny. Po této době se plátky zeleniny umístí do sklenice a naplní se vodou. Sklenice se uzavře a nechá se fermentovat několik dní až týdnů, dokud se nevytvoří proces kvašení zeleniny.

Jaké jsou benefity kvašení zeleniny?

 • Zlepšení trávení a zdraví střevního traktu
 • Podpora imunitního systému
 • Snížení hladiny cholesterolu
 • Podpoření detoxikace organismu

Jaké druhy zeleniny mohu kvasit?

Lze kvasit téměř jakýkoliv druh zeleniny, jako jsou například čínské zelí, mrkev, ředkvičky, cibule, paprika a mnoho dalších. Každý druh zeleniny má své vlastní výhody a chuť.

Pokud si chcete vyzkoušet kvašení zeleniny, doporučujeme vám začít s jednoduchým receptem jako například kvašené čínské zelí.

Pokud chcete zjistit více o kvašení zeleniny, navštivte stránku na Wikipedii.


vegetables

Jak zvolit ty nejlepší zeleniny pro kvašení a jak je připravit?

 • Volte čerstvé a kvalitní zeleniny bez vad
 • Nejlepší jsou kořenové zeleniny, jako mrkev, řepa, kedluben atd.
 • Dále můžete použít zelí, okurky, papriky, cibuli či česnek
 • Zeleniny nakrájejte, je-li to potřeba, na menší kousky
 • Přisypávejte koření, jako kmín, česnek, chilli, bobkový list, anýz, badián aj.
 • Pokud chcete zeleniny kvasit sůlí, použijte mořskou nebo himalájskou sůl
 • Zeleniny nechte několik dní kvasit v uzavřené skleněné nebo keramické nádobě
 • Při kvašení udržujte teplotu v místnosti kolem 20°C
 • Naplněnou nádobu ukládejte na temné a chladné místo, např. do spiže nebo sklepa
 • Po dokončení kvašení zeleniny skladujte v lednici a spotřebujte do několika týdnů

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ