|

Kdy a jak zasít rajčata pro bohatou úrodu

Kdy a jak zasít rajčata pro bohatou úrodu

Rajčata jsou oblíbenou rostlinou v zahradách po celém světě. Pokud se chystáte zasadit rajčata do vaší zahrady, je důležité vědět, kdy a jak to udělat správně pro co nejlepší úrodu.

Termín výsadby

Optimální termín pro zasazení rajčat do země je během měsíců dubna a května. Rajčata jsou teplomilnou rostlinou, a tak je důležité počkat, až se půda dobře ohřeje a na blízkém horizontu nejsou žádné předpovědi nočních mrazů.

Příprava půdy

Před zasazením rajčat je vhodné důkladně prohrabat a uhloubit zem, aby mohla dostatečně okyselit a „naplavit se“. Kromě toho je také dobré místo obohatit o kompost nebo další organickou hmotu, která dodá půdě živiny a usnadní růst a vývoj rajčat.

Zasazení

Pro zasazení rajčat se nejčastěji používají semenáčky. Urajčat musí být zajištěna kvalitní a dobře propustná půda, která dokáže udržovat vlhkost. Rajčata preferují slunná a teplá místa, proto je vhodné zasadit je na stanoviště, které bude dostávat dostatek slunce.

Pokud budete dodržovat tyto důležité kroky a pozorně sledovat své rajčata po celou dobu vegetace, můžete se těšit z bohaté úrody plodů a vychutnávat si čerstvé rajčata přímo ze své zahrádky.

ořechy

Kdy a jak zasít rajčata pro bohatou úrodu

Kdy a jak zasít rajčata pro bohatou úrodu

Kdy zasít rajčata

Rajčata je nejlepší zasít na jaře, přesněji až počátkem dubna. Nicméně, můžete s nimi začít i v březnu, pouze si dejte pozor na případné mrazy. Vřele doporučuji si vyhledat předpověď počasí na následujících několik dní, aby vaše rajčata neprošla šokem v případě náhlého ochlazení.

Pokud si sázejete rajčata v květináčích, můžete začít i později. Nicméně, musíte si být jistí, že bude již dostatek tepla a světla, aby mohla rostlina normálně růst.

Jak zasít rajčata

Před zasetím semen rajčat je nutné si zajistit vhodnou půdu. Ta musí být propustná, měkká a zásobená živinami. Rajčata potřebují hodně živin, proto budou potřebovat hnojivo. Pokud chcete na jaře zasít semenem, musíte připravit půdu již na podzim. Vyprázdněte ji od přebytečných listů a vysoké trávy. Pak vylejté hnojivo a už teď se o ni postarejte. Na jaře opět rozprostřete hnojivo nad půdou a můžete začít se zasazením.

Zvolte si kvalitní semena rajčat a dejte si pozor na to, abyste vysázeli dostatek. Pokud máte málo semen, špatně vám vzejde bohatá úroda. Dbejte proto na správné rozestupy.

Jakmile jsou rajčata vysázena, musíte je zalévat. Rajčata jsou rostliny náročné na vodu, proto musíte být velmi opatrní. Vodu potřebují hlavně v době, kdy rostou nejvíce. Zalévejte rajčata pravidelně, ale nedávejte jim moc vody.

Odkazy na doplňující informace

Pokud máte zájem o další užitečné tipy, doporučuji vám navštívit následující stránky:

© 2023 by Vaše jméno
Kdy a jak zasít rajčata pro bohatou úrodu?

Kdy zasít rajčata?

Rajčata se zpravidla zasévají na začátku jara, kdy teplota půdy dosahuje přibližně 10-15 °C. Ideální termín je obvykle od poloviny března do začátku dubna. V tomto období by měla být půda vlhká, ale nesmí být ani příliš mokrá.

Jak zasít rajčata?

Než začnete s osivem rajčat, připravte si půdu. Tu připravte tak, že ji uhrabete a zvlhčíte tak, aby byla vlhká, ale ne příliš mokrá. Poté do půdy vyryjte řádky hluboké 2-3 cm s odstupem 30-40 cm.

Rajčata jsou k dispozici v mnoha odrůdách a jsou poměrně nenáročná na pěstování. Po výsadbě je dobré je pravidelně zálévat a hnojit, aby měla dostatečné množství živin.

Snažte se také odstranit všechny suché nebo poškozené listy, aby vaše rajčata mohla růst co nejzlíhavěji. Pokud je budete správně pěstovat, vaše rajčata vám odmění skvělou úrodou.

jak sadit

Jak pěstovat rajčata

Rajčata jsou oblíbenou plodinou v mnoha zahrádkách. Abychom dosáhli hojných sklizní, je potřeba dodržovat určitá pravidla při pěstování.

Výběr místa

Rajčata preferují slunná místa chráněná před větrem. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Nedoporučuje se pěstovat je na místě, kde v minulosti rostly rostliny z čeledi lilkovitých, jako jsou brambory nebo papriky, kvůli riziku přenosu nemocí.

Výsadba

Rajčata je dobré předpěstovat v květináčích nebo pařeništích. Počkat do doby, kdy venkovní teploty přestanou klesat pod 5 stupňů Celsia. Rajčata vyžadují dostatečně velké vzdálenosti. Rostliny by měly být zasazené do hloubky, kdy sahají na kořeny listů. Při přesazování je nutné vychytat kořeny rašeliništního substrátu a zapravit je do nového substrátu.

Zalévání a hnojení

Rajčata nedoporučuje prohánět úplně suchou půdou, ale ani zalévat příliš často. Ideální je držet půdu vlhkou. Hnojení můžeme provádět ve středním stadiu růstu a znovu v kvádonu, ale ne příliš silnými hnojivy.

orisky

Kdy a jak zasít rajčata pro bohatou úrodu

  • Rajčata se sází do země obvykle na jaře, když odezní mrazíky.
  • Je důležité si připravit dobrou půdu a přidat na ni hnojivo.
  • Při výsadbě je nutné dodržovat správnou vzdálenost mezi rostlinami.
  • Rajčata je třeba pravidelně zalévat, ale ne příliš často a mnoho vody.
  • Ochrana proti škůdcům a nemocem je klíčová pro úspěšnou úrodu rajčat.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky