|

Sázím fazole – kdy, jak a kam je nejlepší je umístit

Sázím fazole – kdy, jak a kam je nejlepší je umístit

Fazole jsou oblíbenou plodinou, kterou lze snadno pěstovat i v menších přírodních zahradách. Pokud se rozhodnete pro jejich výsadbu, je třeba vědět, kdy, jak a kam je nejlepší je umístit.

Čas výsadby: Ideální doba pro výsadbu fazolí je od května do června. V tomto období jsou již vyšší teploty a končí nebezpečí pozdních mrazů.

Způsob výsadby: Fazole lze vysévat přímo do vybrané zahrady, nebo můžou být předpěstovány v květináčích a v červnu vysazeny do půdy. Důležité je zajistit dostatečnou zálivku a úpravu půdy.

Kam fazole umístit: Fazole potřebují slunce a mírně vlhkou půdu. Proto je nejlepší vybírat pro ně slunná místa, která současně nejsou vystavena větru. Při sázení do zahrady se doporučuje nevzdálené umístění od podpory, pod kterou se fazole následně budou vinit.

Je-li vše správně provedeno, můžete se těšit na sklizeň fazolí a vychutnávat si to nejlepší z vaší zahrady.

ořechy
Sázím fazole – kdy, jak a kam je nejlepší je umístit

Co jsou fazole a jak je sázet?

Fazole jsou jedny z nejznámějších a nejrozšířenějších plodin na světě. Patří do čeledi luskovin a jsou jedním z hlavních zdrojů bílkovin a vlákniny. Kromě toho jsou také bohaté na řadu vitamínů a minerálů. Fazole se nejlépe sází do půdy s pH mezi 6 a 7,5, která je dobře propustná a výživná. Sázet se dají buď přímo do země nebo do květináčů. Je důležité zajistit jim dostatečnou vlhkost a teplotu, aby mohly kvalitně růst.

Kdy a jak sázet fazole?

Fazole se mohou sázet buď přímo do země, nebo do květináčů. Pokud je sázíte přímo do země, měli byste to udělat na jaře, a to pokud možno až po posledním mrazu. Pokud byste s fazolemi začali sázet příliš brzy, mohly by jim mrazy ublížit. Pokud se rozhodnete pro sázení do květináčů, můžete sázet kdykoliv během roku. Při sázení do květináčů je důležité vybrat květináč s dostatečným objemem a zajistit, aby měl drenážní otvory pro odtok vody.

Kam sázet fazole?

Pro přímé sázení do země je ideální místo, které dostává celodenní slunce. Fazole potřebují minimálně 6 hodin slunce denně. Můžete je sázet buď přímo do zahrady, nebo na pozemek, který jste si pro tento účel připravili. Pokud se rozhodnete pro sázení do květináčů, bude nutné najít dostatečně slunné místo na balkoně nebo na terase.

Jak pečovat o sázené fazole?

Jakmile jsou fazole zasazené do půdy, je důležité zajistit jim pravidelnou zálivku. Dbejte na to, aby neměly příliš mokrou půdu, což by mohlo vést k hnilobě. Naopak, příliš suchá půda by mohla fazolím škodit. Pokud chcete, aby fazole dorostly do silných a zdravých rostlin, nesmíte zapomenout ani na pravidelné hnojení. Zdrojem živin může být kompost nebo minerální hnojiva.

Závěr

Fazole jsou skvělou plodinou, kterou lze sázet jak do země, tak i do květináčů. Pokud jim zajistíte dostatečné množství slunce, vodu a správné hnojení, mohou vám poskytnout hojnou sklizeň. Tak neváhejte a vysaďte si i vy vlastní fazole!

Tipy na sázení fazolí od Almanac.com
FAQs pro Sázím fazole

Kdy je nejlepší čas na výsadbu fazolí?

Nejlepší doba pro výsadbu fazolí je v období od poloviny května až do poloviny června. Je důležité počkat, až se půda dostatečně zahřeje, aby semena mohla klíčit.

Jak sázet fazole?

Fazole je nejlepší sázet do hloubky asi 3-4 cm. Mezi jednotlivými semeny by mělo být dostatečně velké rozestupy a mezi řádky by mělo být volné místo pro pohodlné procházení při péči o rostliny.

Kam je nejlepší umístit fazole?

Fazole preferují slunečné a chráněné místo. Vyberte si proto místo, kde vaše rostliny dostanou dostatek světla a nebudou vystaveny silným větrům. Rostliny by měly být také chráněny před škůdci a nemocemi.

Pamatujte si, že každý druh fazolí má své specifické nároky na půdu a umístění. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte informace od výrobce semen nebo se poraďte s odborníkem na zahradničení.

jak sadit
Jak sázet fazole

Jak sázet fazole

1. Příprava půdy

Před samotným sazením fazolí je nutné podlehnout přípravě půdy na záhon. Nejprve je potřeba odstranit plevele a přidejte hnojivo do půdy v množství doporučeném na obalu. Poté je nutné dobře propracovat půdu hráběmi a vyrovnat ji.

2. Sazení fazolí

Po přípravě půdy můžeme začít se samotným sazením fazolí. Důležité je držet se doporučených vzdáleností a hloubky pro každý druh fazolí. Vždy je nutné udělat díru v půdě, umístit do ní fazole a zakrýt je vrstvou půdy. Po zasetí je nutné zalít.Wikipedia svědčí, že je to jedna z nejznámějších druhů luštěnin.

3. Péče o fazole

Je důležité průběžně sledovat rostou fazole a košťály, aby se vyhnuli škůdcům. Zalévání fazolí by mělo být pravidelné a není vhodné nechat půdu vyschnout. Po dosažení určité výšky je nutné zajistit oporu pro fazole, aby se nemusely plazit po zemi.

4. Sběr fazolí

Spodní fazolové lusky je možné sbírat, jakmile dosáhnou plné velikosti. Pokud chceme sbírat většinově zralé fazole, vyčkávejme, až začnou házet lusky zelena. Rostlinu postupně sklízejte, aby mohla stále více plodit.

Pro více informací o fazolí navštivte stránky Wikipedia – fazole


orisky

– Sázím fazole – vědět kdy, jak a kam je klíčové pro úspěch
– Nejlepší doba pro sazení fazolí je od května do července
– Je důležité vybrat si slunné místo, chráněné před větrem a se živnou půdou
– Doporučuje se sít fazole do hloubky 3-5 cm v řádcích oddělených od sebe minimálně 40 cm
– Při sazení fazolí je vhodné do země přidat kompost nebo hnojivo s vysokým obsahem dusíku
– Po sazení je důležité fazole pravidelně zalévat, především v období sucha
– Fazole mohou být sázeny jak do zahrady, tak do květináčů na balkoně nebo terase
– Sázení fazolí může být skvělou aktivitou pro celou rodinu a přinést zahrádce nejen chutné plody, ale i spoustu radosti.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky