|

Co vás může o stresu naučit sledování vašeho týmu na mistrovství světa

Vzhledem k tomu, že skupinová fáze je téměř u konce a obchodní konec mistrovství světa se blíží, můžete se děsit nervy drásajících 90 minut po nervy drásajících 90 minutách nebo se plánujete schovat za pohovku, abyste se vyhnuli stresu ze sledování penalt.

Proč to podstupujeme? Jedním z důvodů je, že existuje určitá úroveň stresu, která může být vzrušující. Dokonce pro to existuje termín, eustres, a je to koncept, který vám může pomoci změnit způsob, jakým čelíte stresu mimo sledování sportu.

Co je eustres?

Eu je ve staré řečtině prostě ‚dobrý‘, takže je to v podstatě dobrý stres,“ říká Brendan Street, kognitivně behaviorální terapeut a vedoucí charitativní organizace Nuffield zdraví (otevře se na nové kartě).

„Když mluvíte o stresu, myslíte na negativní stres, ale nějaký stres pro nás může být dobrý. Existuje něco, čemu se říká Yerkes-Dodsonův zákon (otevře se na nové kartě). Máte výkon a vzrušení a je tu křivka ve tvaru zvonu, která říká, že pokud máte příliš mnoho stresu, váš výkon se vyčerpá a dostanete se do nouze. Pokud máte příliš málo stresu, pak nepodáváte vůbec žádný výkon, protože se nudíte. Uprostřed je zóna Zlatovláska, což je eustres.“

Odborníci, kteří se zabývali tím, jak stres působí na organismus, ukázali, jak může mít blahodárný vliv, ale také to, jak jeho přílišné množství vede z dlouhodobého hlediska ke zdravotním problémům.

„Stresová reakce se také nazývá ‚boj nebo útěk‘,“ říká Street. „Když vnímáte hrozbu, je to fyziologická reakce, která vás vyvede z cesty [of danger]. Krátké, prudké uvolnění adrenalinu a uvolnění kortizolu, což je hlavní stresový hormon, zrychlí vaši srdeční frekvenci, zrychlí dýchání a nasměruje krev pryč z vašich končetin do vnitřních orgánů, takže jste připraveni reagovat.

„Další věc, kterou kortizol dělá, je, že vaši krev lepí, takže se rychle sráží.“ To je důvod, proč váš krevní tlak stoupá – lepkavá krev se obtížněji pumpuje – ale v krátkodobém horizontu, pokud se zraníte, nevykrvácíte.

„Ta reakce pro nás není špatná, ale pokud jste neustále ve stresu a neustále uvolňujete adrenalin a kortizol, je to jako neustále točit auto. Dlouhodobý stres může způsobit mrtvici, srdeční onemocnění, zvýšený výskyt cukrovky, zvýšenou obezitu, úzkost, deprese.“

Jak lidé hledají eustres

Existují určité zdroje stresu, které u většiny z nás obecně povedou k eustresu, a jedním z nich je sledování vašeho oblíbeného sportovního týmu.

„Přemýšlejte o mistrovství světa nebo o fotbalovém zápase obecně,“ říká Street. „Psychologický dopad fotbalového zápasu je krátkodobý a lidé obecně zažívají eustres. I když to může záviset na tom, zda vyhrajete nebo prohrajete, a varováním je, že to není dobré pro každého, protože případy domácího násilí postoupit na velkých fotbalových turnajích (otevře se na nové kartě).“

Pokud fotbal není pro vás, existují další běžné zdroje eustresu, které mnozí z nás vyhledávají, ale stejné stresory nefungují na každého. Všechno je to o vnímání a o tom, co ze zkušenosti hledáte.

„To je to, co lidé, kteří se věnují extrémním sportům, hledají,“ říká Street. „Taky hororové filmy. Hledáte ten vrchol, to uvolnění adrenalinu. Ale pokud jste nuceni na horskou dráhu nebo se dívat na horor a nenávidíte je, zvrhne se to v úzkost.“

Totéž platí o cvičení, které může být pro mnoho lidí jedním z pravidelných zdrojů eustresu, ale když s cvičením poprvé začnete, může to způsobit nepříjemný stres.

„Cvičení je dobrým zdrojem eustresu,“ říká Street. „Ale pokud na to nejste zvyklí nebo na to nejste připraveni, pak se cvičení může dostat do úzkosti.“ Bolest vnímáte jako stresor a to odstartuje ten intenzivnější stres, ale obecně je důvodem, proč se většina lidí vrací ke cvičení, to, že dostanete ten adrenalin.“

Změna toho, jak reagujete na stres

To, jak přemýšlíte o stresu, je zásadní pro to, jak ovlivňuje vaše tělo, takže může být prospěšné zbavit se myšlenky, že stres je jen špatná věc.

„Existují stresory a stresová reakce, ale stresor nemusí nutně způsobit stresovou reakci,“ říká Street. „A pokud ano, nemusí to nutně být negativní stresová reakce. Je to o vnímání. Něco je hrozbou jen tehdy, když to vnímáte jako hrozbu.“

Když se přistihnete, když reagujete na náročné situace negativními myšlenkami o sobě a přeměníte je na užitečné myšlenky, pomůže to také od eustresu, který se překlopí do úzkosti. Například Street navrhuje přemýšlet: „Najdu způsoby, jak to obejít, mám jiné zdroje a další lidi, kteří mě mohou podpořit“.

Kromě vašeho duševního rozpoložení existují i ​​jiné způsoby, jak se dostat do nejlepší možné pozice čelit stresu.

„Hodně se to týká základních věcí, o kterých všichni víme, že je musíme udělat,“ říká Street. „Jako dobře jíst, vyhýbat se přílišnému množství alkoholu a kofeinu a občas si udělat čas jen tak sedět a relaxovat.

„Přemýšlejte také o svých hodnotách. Opravdu si vážím toho, že jsem táta, takže se starám o to, abych měl nějaký čas se svou dcerou, protože to je věc, které si cením, a právě tehdy se revitalizuji a nabíjím. Často uvízneme ve stresující práci a to je to, co děláme pořád. Nikdy nedobíjíme.

„Cvičení je klíčové. Existuje masivní spojení s fyzickou aktivitou. Tedy 150 minut mírné aktivity týdně, nebo 75 minut intenzivnějšího cvičení. Pokud nemáte dostatek pohybu a zažijete něco náročného, ​​pak je pravděpodobnější, že vynecháte eustres a přejdete rovnou do nouze.“

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky