|

Melounové mistrovství: Zajímavosti o největších a nejtěžších melounech na světě

Melon Championship: Interesting facts about the largest and heaviest watermelons in the world

Melounové mistrovství je každoroční soutěž, kterou pořádá mnoho zemí po celém světě, včetně České republiky. Lidé se zde schází, aby se podívali na největší a nejtěžší melouny, které byly vypěstovány.

Tyto melouny jsou obrovské – mnohdy dosahují váhy až 100 kilogramů a průměru přes 70 centimetrů! V Indonesia a Japonsku jsou největší melouny prodávány za cenu několika tisíc dolarů.

Nejtěžší meloun, jaký byl dohromady vyrostl, vážil neuvěřitelných 159 kilogramů a byl vypěstován v roce 2013 v Americe. Průměrná váha melounu záleží na druhu a na tom, jak byl pěstován, ale toto číslo se obvykle pohybuje okolo 14-18 kilogramů.

Dalším zajímavým faktem o melounovém mistrovství je, že účastníci jsou velmi vášniví a vynaloží spoustu úsilí a peněz, aby získali nejtěžší a největší melouny. Některé země dokonce nabízejí účastníkům finanční odměny a ceny za pěstování nejlepších melounů.

Celkově Melounové mistrovství představuje skvělou příležitost vidět, jak jsou lidé schopni vypěstovat obrovské melouny a ukázat své vášně a schopnosti v tomto oboru. Je to určitě něco, co stojí za vidění!

zelenina

Melounové mistrovství: Zajímavosti o největších a nejtěžších melounech na světě

Historie soutěže

Melounové mistrovství se koná každoročně od roku 1963 v americkém městě Hope v Georgii. Soutěžící z celého světa se snaží pěstovat největší a nejtěžší melouny. Díky této soutěži vznikla celá řada nových odrůd melounů, které jsou dnes využívány po celém světě. 

Největší meloun na světě

Největší meloun na světě vážil až 159 kg a byl vypěstován šestkrát vítězem Melounového mistrovství Billiem Carsonem z Georgie. Tento rekord držel až do roku 2013, kdy se umístila nová odrůda melounu nazvaná Carolina Cross, která vážila neuvěřitelných 350 kg.

Nejtěžší meloun na světě

Rekord v těžkosti melounu drží meloun odrůdy Black Diamond, který vážil 122 kg. Tento rekord byl vytvořen v roce 2005 korejským zahradníkem Lee Seok-wooem. 

Zajímavosti

V roce 2017 se v soutěži největších melounů umístila žena jménem Angela Eavesová s melounem o váze 478 kg. Největší meloun v České republice dosud (září 2022) vážil 94 kg a byl vypěstován v Moravské Třebové.

Věděli jste, že melouny jsou velmi zdravé ovoce? S obsahem vody až 90 % jsou velmi vhodné pro hydrataci těla, obsahují vysoké množství antioxidantů a vitamínu C. Pokud hledáte zdravý a osvěžující způsob, jak si užít horké letní dny, sáhněte po čerstvém melounu.

Více o pěstování melounů a dalších chutných plodů se dozvíte na USDA Organic.

Často kladené dotazy ohledně Melounového mistrovství

Co je Melounové mistrovství?

Melounové mistrovství je sportovní událost, která se koná každoročně v rámci letní sezóny. Jedná se o soutěž v pěstování a prezentaci největších a nejtěžších melounů na světě.

Kde se Melounové mistrovství koná?

Soutěž se koná v různých lokalitách po celém světě, nejčastěji však v USA a Austrálii. Každý rok se místo konání mění a nové místo je oznámeno na oficiálních stránkách Melounového mistrovství.

Jak se účastnit jako divák Melounového mistrovství?

Informace o nakupování lístků a vstupenkách najdete na oficiálních stránkách Melounového mistrovství. Doporučujeme včasný nákup vstupenek, protože počet míst je omezen a vstupenky se rychle vyprodávají.

Jaké jsou největší a nejtěžší melouny na světě?

Rekord drží meloun nazvaný „Národní štěstí“ („National Treasure“), který byl pěstován v Číně v roce 2019. Jeho hmotnost dosáhla 2 466 kg. Mezi další extrémně velké melouny patří „Meloun krále“ („King Melon“) z Japonska, který dosáhl hmotnosti 1 892 kg, a „Meloun víry“ („Faith Melon“) z Itálie s hmotností 3 930 kg.

zeleninova

Meloun – vynikající a osvěžující plod

Co je meloun?

Meloun (Cucumis melo) je tropická a subtropická rostlina, která patří do čeledi tykvovitých. Plodem melounu je kulovitá až válcovitá ovoce různých barev a velikostí, které se skládá z vodnatého dužnatého masa a semínek obalujících se v bílé nebo červené slizovité hmotě.

Jak je meloun oblíbený?

Meloun je jedním z nejoblíbenějších plodů v létě, díky své chuti a osvěžujícímu účinku na organismus. Je možné ho konzumovat samotný, v mixovaných nápojích nebo v kombinaci s jiným ovocem a zeleninou. Meloun je také oblíbeným ingrediencí v mnoha druzích dortů, zákusků a zmrzlin.

Zdravotní výhody melounu

Kromě své chuti a osvěžujícího účinku má meloun mnoho zdravotních výhod. Je bohatý na antioxidanty, vitamíny a minerály, které přispívají k omlazení pokožky, posilování imunitního systému a podporují zdravé trávení. Meloun také pomáhá s redukcí krevního tlaku a bojuje proti srdečním chorobám.

Závěr

Meloun je nejen lahodný, ale i zdravý plod, který by měl být součástí každého jídelníčku. Pokud vás meloun zaujal, navštivte prosím stránku Meloun na Wikipedii, kde se dozvíte více o historii tohoto lahodného plodu a jeho pěstování.

vegetables

Melounové mistrovství – zajímavosti o největších a nejtěžších melounech na světě

  • Závody s nejtěžšími melouny pořádají napříč celým světem, největší zájem je v USA
  • Nejtěžší meloun na světě vážil více než 1600 kilogramů
  • Chovatelé se snaží sklízet co nejtěžší plody, používají speciální hnojiva, závlahy a pečlivé ošetřování
  • Kromě váhy se hodnotí i tvar, barva a chuť melounu
  • Vítězové získávají ceny v hodnotě tisíců dolarů a díky internetu se závody dostaly i do povědomí širší veřejnosti

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky