Lidské tělo se skládá ze dvou částí – psychické a fyzické. Rozhodně není žádnou novinkou, že se obě tyto stránky navzájem ovlivňují a jejich vztah by měl být v rovnováze. Jakmile se objeví negativní disbalance na jedné straně, může se projevit i na té druhé. Celým tímto procesem vzájemného působení a ovlivňování se zabývá psychosomatika. My ale často zapomínáme, že tělo a mysl jsou neoddělitelné, navzájem se ovlivňují a každé somatické, tedy tělesné onemocnění může vyvolávat také psychickou nerovnováhu. A naopak. Psychická zátěž, kterou opomíjíme a zanedbáváme nejčastěji, se může projevit i selháním tělesným.

Léčba nemocí psychickou pohodou

Možná jste někdy přemýšleli nad tím, proč si současná medicína, ačkoliv je na velmi vyspělé úrovni, nedokáže poradit s některými onemocněními. O tom, že náš psychický stav má vliv na fyzickou stránku, se přesvědčujeme už od malička. Protože jsou to ale jevy zcela běžné a samozřejmé, často nad nimi vůbec nepřemýšlíme. Umíte si představit, že ve vás silný psychický otřes nebo nepohoda dokáže vyvolat i psychickou reakci? A co třeba pláč. Když vás něco rozesmutní, rozčílí nebo máte strach, objeví se slzy. Čeká vás náročná zkouška, jste nervózní a máte žaludek jako na vodě, pomyslný knedlík v krku. Žaludeční neuróza způsobená stresem. A tímto způsobem bychom mohli pokračovat dále a dále. Představte si situaci, kdy budete muset být hospitalizováni v nemocnici. A ačkoliv se lékaři budou snažit sebevíce, léčení nebude nikdy zcela úspěšné, pokud budete cítit silný stres, strach, stesk a jiné pocity. Současná medicína si toto silné propojení uvědomuje, například na dětských odděleních často existují herní klauni, kteří se snaží malé pacienty rozptýlit, rozesmát a alespoň na chvíli jim vrátit psychickou pohodu. Jaké je tedy řešení? Snadnější, než si myslíte, přesto obtížné a někdy i těžce realizovatelné. Neměli bychom se dlouhodobě vystavovat stresovým situacím, dodržovat ideální životosprávu, mít dostatek odpočinku. Což jsou ale věci, které se v dnešní době zdají mnoha lidem nereálné. Přesto bychom si ale měli uvědomit, že zdraví máme jen jedno a nikdo nám jej nedokáže navrátit.

Jak ovlivňuje psychika naše zdraví 1

Co dělat, když duše volá o pomoc prostřednictvím těla?

Protože jsou obě složky propojené, snaží se navzájem chránit. Tím pádem naše tělo upozorňuje tělesnými příznaky na problémy v psychické sféře. A naopak. Dává nám najevo, že bychom měli zvolnit, vyřešit veškeré problémy, změnit životní styl i některé naše postoje, zbytečně se nerozčilovat kvůli hloupostem. Odborněji bychom řekli, že naše vyčerpaná psyché řeší své vysílení tzv. somatizací, tedy zviditelněním svého problému díky tělesným projevům, aby nás přiměla více se šetřit. Pokud k takové situaci dojde a my z nějakého důvodu tato varování nerespektujeme nebo přehlížíme, může dojít ke zhoršení našeho zdravotního stavu, a co hůř, některá onemocnění mohou nabýt chronické formy. Proto se zbavte pocitu, že jste v práci nepostradatelní že za vás doma nikdo neuvaří večeři nebo nevyžehlí prádlo. Pokud cítíte únavu, prostě vypněte, relaxujte, udělejte si dovolenou a nezáleží na tom, zda pojedete k moři nebo proležíte den u oblíbených seriálů a filmů. Pokud cítíte, že dovolenou potřebujete právě teď, ale do výplaty je daleko, nezoufejte. Online půjčka je skvělou možností, jak získat peníze rychle a z pohodlí domova. Půjčka do výplaty se snadno splácí a dlouhodobě nezatíží rodinný rozpočet. A pokud už někam na dovolenou vyrazíte, zřiďte si kontokorent, díky kterému budete i v zahraničí klidnější.

Jak ovlivňuje psychika naše zdraví 3

Jak bojovat se stresem?

  • Oddělte práci od soukromí: Ačkoliv je to někdy těžké, zejména při práci s lidmi, nepřenášejte si domů svá trápení a problémy z práce. Naopak, snažte se zaměstnat mozek jinou činností, relaxujte a odpočívejte.
  • Naučte se odhadnout své síly a říkat NE: Pro některé z nás je velmi obtížné přiznat si, že na něco nestačíme nebo nezvládáme. Ale objektivně vyhodnotit své schopnosti a síly je jedním z klíčů ke spokojenému a zdravému životu. Nebojte se říct svým nadřízeným, příbuzným či přátelům, že něco nezvládnete nebo nestihnete.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
Petr
Petr

Rodina, sport, vaření, zdravá strava a zdravý životní styl. To jsou věci, které mě naplňují a neuvěřitelně baví. Hlavně proto je práce výživového poradce nejen povoláním, ale hlavně koníčkem.