|

Jak připravit grilovanou zeleninu: tipy a triky

Jak připravit grilovanou zeleninu: tipy a triky

Pokud plánujete grilování a chcete přidat do jídla i zdravou zeleninu, rozhodně není třeba se bát! Grilované zeleninové plátky mohou být fantastickou přílohou nebo se samy o sobě stát hlavním chodem. Následující tipy a triky vám pomohou připravit grilovanou zeleninu s dokonalou chutí.

Zvolte vhodnou zeleninu: Grilování nejdou každou zeleninu. Zvolte pevnější druhy zeleniny jako papriky, cukety, lilek, cibule, červenou řepu nebo kukuřici. Ty mohou snadno odolat vysokým teplotám grilu, aniž by se rozpadli.

Předkrájejte zeleninu: Vždy je lepší krájet zeleninu na menší kousky pro snadnější grilování a rychlejší dochucení. Například na nakrájené papriky musíte už jen přidat koření a olej a můžete je přidat na gril.

Marinujte zeleninu: Marinování zeleniny může vyvolat krásné chutě a dodat jim další dimenzi. Marinádu můžete například připravit z oleje, octa, bylin a koření a nechat zeleninu v ní odpočinout minimálně půl hodiny nebo přes noc.

Dbejte na teplotu grilu: Zkontrolujte před grilováním teplotu grilu. Gril by měl být dostatečně rozžhavený, aby zelenina mohla být grilovaná rovnoměrně a dosáhla křupavosti.

Nic se nevyhazuje: Pokud zůstanou po vašem grilování nějaké kousky zeleniny, mohou být později použity do různých pokrmů jako například do salátu, těstovinových jídel nebo pizzy.

S následujícími těmito tipy a triky při grilování zeleniny budete mít jídlo s dokonalou chutí, barvou a křupavostí.

zelenina
Jak připravit grilovanou zeleninu: tipy a triky

Grilovaná zelenina jako nedílná součást každého letního grilování

Letošní letní sezóna začíná pomalu ale jistě už být v plném proudu a s ní také přichází čas na oblíbené grilování s rodinou a přáteli. Pokud ale nestojíte jen o grilování masa, ale rádi byste na svůj gril umístili i nějakou tu zdravou zeleninu, dnes pro Vás máme tipy a triky jak připravit grilovanou zeleninu na výbornou.

Výběr zeleniny

O prvním kroku v přípravě grilované zeleniny asi nemusíme moc mluvit. Je třeba si vybrat tu správnou a kvalitní zeleninu, která bude vhodná k grilování. Doporučujeme zvolit zeleninu, která je pevná, ale zároveň dostatečně měkká (např. cuketa, paprika, rajčata, cibule, lilek).

Marináda je základem

Grilovaná zelenina bývá mnohdy suchá a chutná tedy ne tak, jak by mohla. Proto je třeba vybrat si vhodnou marinádu, která zeleninu osvěží a dodá jí chuť. Pro tu správnou marinádu můžete použít kvalitní olivový olej, bylinky a sůl a pepř do chuť. Pokud chcete vyzkoušet nějakou netradiční marinádu, můžete využít třeba tento recept z Foodnetwork.com.

Příprava zeleniny

Když máte vybranou zeleninu a marinádu, můžete začít s přípravou. Zeleninu je třeba nakrájet na menší kousky nebo plátky podle vašich představ. Pokud používáte celou cuketu či lilek, můžete je nakrájet na kolečka. Následně potřete marinádou a nechte chvíli odpočinout.

Grilování

Zde nastává ta správná chvíle pro všechny grilovací nadšence. Grilovanou zeleninu je třeba grilovat na střední teplotě, aby byla krásně křupavá a zároveň hezky propečená. Cuketa, rajčata či paprika bývají hotová po 4-5 minutách, lilek a cibule po cca 7 minutách. Během grilování je důležité zeleninu pravidelně kontrolovat a otáčet, aby neuhodila plamenem a nespálila se.

Tipy a triky

Nakonec bychom Vám rádi ještě předali několik tipů a triků pro to, aby vaše grilovaná zelenina byla opravdu nezapomenutelná:

  • Zeleninu můžete navléknout na grilovací špízy
  • Vybírejte raději menší a mladší zeleninu, ta bývá chuťově výraznější
  • Experimentujte s různými druhy marinád
  • Vyberte si kvalitní grilovací olej, který dodá vaší zelenině správnou chuť a vůni


Jak připravit grilovanou zeleninu: tipy a triky

FAQs – Jak připravit grilovanou zeleninu: tipy a triky

Jaké zeleniny jsou nejvhodnější pro grilování?

Nejlepší jsou tužší druhy zeleniny, které se nebudou lepit na gril a které dokážou odolat vysokým teplotám. Mezi nejvhodnější patří především paprika, cukety, lilek, cibule a rajčata.

Jak připravit zeleninu před grilováním?

Zeleninu je potřeba nejprve důkladně umýt a následně nakrájet na menší kousky. Pokud chceme zabránit lepení zeleniny na gril, můžeme ji nechat předem marinovat v oleji s bylinkami a kořením.

Jak grilovat zeleninu?

Zeleninu grilujeme na předehřátém grilu při střední teplotě. Pokud nemáme k dispozici grilovací koš, můžeme zeleninu položit přímo na rošt grilu. Zeleninu grilujeme 5-10 minut z každé strany, dokud není měkká a zlatavá.

Jak podávat grilovanou zeleninu?

Grilovanou zeleninu můžeme servírovat jako přílohu k masu, nebo ji můžeme podávat jako samostatné jídlo. Skvěle se hodí například na bruschettu nebo do salátů. Při servírování můžeme zeleninu napařit čerstvým bylinkovým olejem a posypat ji nadrobno nasekanou petrželkou.


zeleninova

Grilovaná zelenina – výborný způsob, jak si pochutnat na zdravé stravě

Proč je grilovaná zelenina zdravá?

Grilování zeleniny je skvělým způsobem, jak si udržet zdravou stravu plnou potřebných živin. Zelenina je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho těla. Grilování zeleniny je také skvělý způsob, jak získat potřebné antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před oxidativním stresem.

Použité suroviny

Pro grilování zeleniny lze použít různé druhy zeleniny, jako jsou papriky, cukety, lilek, cibule nebo rajčata. Je důležité si zvolit zeleninu čerstvou a kvalitní.

Příprava na grilování

Před grilováním je nutné zeleninu očistit a nakrájet na menší kousky. Kousky zeleniny lze poté ochutit různými kořením nebo olejem.

Grilování

Při grilování je důležité zvolit správnou teplotu a případně použít grilovací rošt nebo grilovací pánvičku. Kousky zeleniny poté grilujeme asi 5-10 minut a obracíme je, dokud nejsou zlatavé a měkké.

Závěr

Grilovaná zelenina je skvělým způsobem, jak si užít zdravou a chutnou stravu. Je to jednoduché a rychlé jídlo, které je vhodné kdykoliv během roku. Vyzkoušejte ho na grilovací párty nebo si ho dopřejte jako zdravou svačinu.

Pro více informací o zelenině navštivte stránku na Wikipedii.

vegetables

Jak připravit grilovanou zeleninu: tipy a triky

  • Volte sezónní zeleninu.
  • Připravte zeleninu na gril tím, že ji nakrájíte na menší kousky.
  • Pomocí olivového oleje opečte zeleninu na grilu.
  • Udržujte gril na mírném ohni, aby se zelenina nepřipálila.
  • Zapomeňte na přidávání soli, zelenina má již přirozenou chuť.
  • Po vychladnutí můžete grilovanou zeleninu použít jako přílohu nebo podávat jako salát.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky