|

Zajímavé osobnosti spojené s Tuřínem a Valašským Meziříčím.

Zajímavé osobnosti spojené s Tuřínem a Valašským Meziříčím

Tuřín a Valašské Meziříčí jsou města s velkou historií a významnými osobnostmi. V tomto článku se podíváme na několik zajímavých postav, které jsou těmito místy spojeny.

František Kubík byl významný český fotograf, který měl svůj ateliér v Tuříně. Jeho snímky z konce 19. století a začátku 20. století jsou překrásné a dokumentují kus historie tohoto regionu.

Josef Váchal byl malíř, grafik a spisovatel, který se narodil v roce 1884 v Pustiměři, nedaleko Valašského Meziříčí. Jeho dílo je plné symbolů a snů, a je velmi ovlivněno jeho kořeny na Valašsku.

Vilém Melmuka byl lingvista, který se narodil v roce 1874 ve Valašském Meziříčí. Jeho dílo se týkalo především moravské nářeční a dialektové problematiky, a jeho práce stála u zrodu významného českého lingvistického slovníku.

To jsou jen některé z osobností, které jsou s těmito městy spojeny. Pokud chcete objevovat zajímavá místa a postavy, určitě navštivte Tuřín a Valašské Meziříčí.

zeleninaZajímavé osobnosti spojené s Tuřínem a Valašským Meziříčím


Zajímavé osobnosti spojené s Tuřínem a Valašským Meziříčím

Tomáš Garrigue Masaryk

První prezident Československa, Tomáš Garrigue Masaryk, má úzkou souvislost s Tuřínem. Narodil se totiž v blízkém Hodoníně, kde také prožil své dětství. Velkou část svého života prožil Masaryk však v Valašském Meziříčí, kde se věnoval pedagogické činnosti na místním gymnáziu a kde strávil také poslední roky svého života. Rozhodně nelze popsat historii Tuřína a Valašského Meziříčí bez uvedení tohoto významného politika a intelektuála.

Vlasta Burian

Jinou zajímavou osobností spojenou s tímto regionem je herec Vlasta Burian. Narodil se v blízkém Kobylí, avšak oba jeho rodiče pocházeli ze Slovácka. Burian, který si získal obrovskou popularitu zejména díky svým filmovým komediím, je také autorem scénářů a divadelních her. V Meziříčí pak působil jako ředitel místního divadla. Na jeho počest v městě dokonce funguje divadelní festival nazvaný Vlastík Fest.

Václav Vokolek

Třetí osobností, na kterou je v regionu vzpomínáno, je legionář a diplomat Václav Vokolek. Narodil se v Tuříně, avšak proslavil se celosvětově zejména díky svým aktivitám v období první světové války. Vokolek byl jedním z mnoha českých legionářů, kteří bojovali v Rusku proti bolševickému režimu. Po válce působil jako diplomat a reprezentoval Československo v několika evropských zemích. V Tuříně se nachází památník Václava Vokolka, který je jeho poctou postaven.


Zajímavé osobnosti spojené s Tuřínem a Valašským Meziříčím

Martin Františák

V roce 1835 se narodil v Tuříně významný český historik Martin Františák. Byl profesorem na Karlově univerzitě a autorem řady knih o českých dějinách.

Božena Němcová

Slavná česká spisovatelka Božena Němcová strávila několik let svého života v Valašském Meziříčí. Zde se setkala s mnoha lidmi, kteří se stali inspirací pro její literární díla, včetně slavného Babičky.

Petr Bezruč

Také básník Petr Bezruč měl své kořeny v Valašském Meziříčí. Narodil se zde v roce 1867 a většinu svého života strávil prací jako úředník. Jeho nejslavnější básnická sbírka Slezské písně pochází právě z tohoto regionu.

zeleninova

Tuřín – malé historické město

Tuřín je malé město v České republice, které se nachází v lokalitě jižní Moravy. Je tam mnoho historických památek, což ho dělá ideálním místem pro milovníky historie.

Historie Tuřína

Tuřín byl založen na začátku 14. století a byl součástí Královské cesty od Brna do Vídně. V průběhu historie bylo město několikrát přebudováno, aby se přizpůsobilo potřebám zemědělství a rybníkářskému průmyslu.

Co vidět v Tuříně

Mezi nejvýznamnější památky patří kostel svatého Václava z 18. století, zámek s parkem z 19. století a letohrádek se sochami římských bohů. Město je také proslulé svými tradičními folkovými slavnostmi, které se konají v létě.

Pokud se chcete dozvědět více o historii Tuřína, doporučujeme vám navštívit wikipedia stránku o této lokalitě.

vegetables

Zajímavé osobnosti spojené s Tuřínem a Valašským Meziříčím:

  • František Křižík – vynálezce a elektrotechnik, který se narodil v Tuříně a je znám díky vynálezu obloukové lampy
  • František Bílek – sochař a malíř, který pocházel z Tuřína a je známý především díky svým symbolickým dílům
  • Josef Váchal – malíř, grafik a básník, který se narodil v Valašském Meziříčí a byl jedním z předních představitelů českého uměleckého proudu Devětsilu
  • Josef Hlávka – architekt a mecenáš umění, který se narodil v Hranicích na Moravě a je autorem mnoha významných staveb v Praze a na Moravě
  • Božena Němcová – spisovatelka, která se narodila v Ratibořicích a věnovala se především psaní pohádek a lidových vyprávění

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky