| |

Dong Quai(Andělika čínská): Výhody, způsob použití a vedlejší účinky

Hledáte rovnováhu hormonů a zmírnění křečí při PMS? Starobylá bylina zvaná dong quai by mohla být klíčem. Přečtěte si více o výhodách dong quai a o tom, proč se jistě stane základem vašeho přístupu k PMS.

Dong quai je bylina, jejíž kořen se v tradiční čínské medicíně používá již více než tisíc let. Je oslavována pro svou schopnost regulovat hormony a pomáhat při problémech souvisejících s menstruací. Kromě využití pro reprodukční zdraví se používá také pro podporu dýchacích cest, trávení a imunity. Méně často, ale přesto pozoruhodně, ji můžete znát jako kulinářskou bylinu, která se někdy dostává na jídelní stůl prostřednictvím salátů nebo pečeně. Je také běžnou složkou různých likérů a likérů a je oblíbená v řemeslných hořkých likérech.

Jako bylinkářka jsem s touto rostlinou hodně pracovala. Na vlastní kůži jsem se přesvědčila o prospěšnosti dong quai v souvislosti s reprodukčním systémem. Níže prozkoumám, jak působí jako spojenec od doslovného začátku až do konce menstruačního cyklu.

Co je Dong Quai?

Vědecký název Dong Quai je Angelica sinensis, u nás známá jako Andělika čínská. Je to pochází z Japonska, Koreje a čínských hor., zejména Shanxi a Gansu provincie. Její bílé květy se otevírají v létě a kořeny, semena a listy se používají k léčebným účelům. Bylinkáři ji často používají spolu s dalšími bylinami v přípravcích na pomoc při příznacích spojených s menopauzou a menstruací. Obzvláště oblíbený je kořen Dong quai.

Přínosy Dong Quai

Od regulace menstruace po menopauzu, dong quai je vhodný pro nesčetné ženské zdravotní problémy. Jedním z jeho nejznámějších mechanismů je hormonální regulace. Díky tomu je přirozenou volbou při příznacích PMS, menopauzy a dalších. Toto jsou některé z hlavních výhod dong quai:

Snižuje návaly horka

Během menopauzy dochází k prudkému poklesu estrogenu i progesteronu. Změna hormonů může vést k mnoha příznakům, včetně návalů horka. Estrogen a progesteron také přímo ovlivňují hormon serotonin, který může hrát roli při snižování návalů horka. Právě zde přichází na řadu dong quai. Dong quai může pomoci zmírnit návaly horka tím, že reguluje hormony díky své potenciální serotonergní (neboli ovlivňuje serotonin) aktivitě. Ve vazebném testu (analytický postup. měřící interakci mezi dvěma molekulami) zahrnující 5-HT7 serotoninový receptor, dong quai vykazoval aktivitu podobnou serotoninu. Protože dong quai dokáže zvyšovat serotoninergní aktivitu, může pomoci zlepšit příznaky návalů horka, a to i v případě, že tělo neprodukuje dostatek estrogenu nebo progesteronu, aby samo regulovalo serotonin. (Psst: další účinnou bylinou pro zmírnění návalů horka je kořen sibiřské rebarbory. Proto jsme ji zařadili do našeho doplňku stravy pro období perimenopauzy a menopauzy).

Zmírňuje příznaky PMS

dong quai pms křeče

Dong quai může také pomoci zmírnit řadu příznaků spojených s PMS, včetně bolestivých křečí. Obsahuje bioaktivní složku zvanou Z-ligustilid., která může pomoci snížit křeče tím, že minimalizuje děložní kontrakce a pomáhá s krevním oběhem. Je přinejmenším částečně zodpovědný za protikřečové a protizánětlivé vlastnosti dong quai. Kyselina ferulová je další klíčovou účinnou látkou obsaženou v dong quai. Může působit jako analgetikuma může přispívat ke schopnosti dong quai bojovat s křečemi. Další bonus? Stejný hormonálně regulační účinek, jaký má dong quai na příznaky menopauzy, může také pomoci zmírnit nežádoucí příznaky spojené s PMS, jako jsou výkyvy nálad a nadýmání, protože za obojí může být zodpovědné kolísání hormonů.

Stimuluje průtok krve

Existuje tradiční spojení mezi dong quai a samotnou krví. Není tedy překvapivé, že se používá ke stimulaci příchodu opožděné periody. Může působit jako protisrážlivý prostředek a, jak již bylo řečeno, podporuje krevní oběh. Předpokládá se, že polysacharidy obsažené v dong quai jsou hlavním faktorem, který přispívá k doplňování krve a vyvede ji ze stagnace. Tímto způsobem může dong quai pomáhat regulovat menstruační cyklus a udržovat takříkajíc plynulý tok.

Kdo by měl Dong Quai užívat?

Dong quai může být skvělou volbou pro lidi, kteří bojují s nepravidelnou nebo bolestivou menstruací, nebo pro ty, kteří procházejí menopauzou. Stejně jako u jakéhokoli nového doplňku je důležité, abyste se před přidáním psího quai do své rutiny poradili se svým lékařem. Pokud jste těhotná nebo kojíte, měla byste se rostlině vyhnout vzhledem k jejímu vlivu na reprodukční systém. Je také dobré ji vynechat, pokud užíváte antikoagulancia nebo protidestičková léčiva, protože může potenciálně zvýšit jejich účinek. Pokud máte sklon k obzvlášť silné menstruaci, nemusí být pro vás dong quai tou nejlepší volbou.

Nežádoucí účinky Dong Quai

Mezi menší nežádoucí účinky, na které je třeba dávat pozor, patří fotosenzitivita a gastrointestinální problémy. Jako vždy naslouchejte svému tělu a pokud se vám něco nezdá, poraďte se s lékařem. Navíc, pokud se věnujete sběru, nepokoušejte se tuto rostlinu sbírat sami. Nejenže je snadné si dong quai splést s jedovatými rostlinami, ale její kořeny jsou jedovaté, dokud je neusušíte. Nejlepší je užívat dong quai ve formě kvalitního doplňku stravy.

Co bych měl hledat v doplňku stravy?

HUM Moody Bird pro PMS

Nyní, když jste na cestě k úlevě od menstruačního chaosu, je důležité se ujistit, že z doplňku dong quai získáváte maximum, co můžete. V tradiční čínské medicíně se dong quai téměř vždy užívá ve spojení s jinými bylinami pro synergický účinek. Kapsle jsou jedním z pohodlnějších a spolehlivějších způsobů, jak zajistit konzistentní dávkování a kvalitu. HUM’s Moody Bird obsahuje doporučených 150 miligramů prášku dong quai a 300 miligramů chasteberry ve veganské kapsli. Moody Bird pomáhá nejen při fyzických příznacích PMS, ale působí i po emocionální stránce a přináší určité osvobození od výkyvů nálad a podrážděnosti, které tolik lidí zažívá v prvních dnech našeho cyklu.

Závěr

Je zřejmé, proč je dong quai v minulém tisíciletí základem bylinné medicíny. Jeho působení na reprodukční systém a bohatá léčebná historie jsou stejně přesvědčivými aspekty této starobylé rostliny. Stejně jako u mnoha jiných rostlin se složitým chemickým složením budeme s největší pravděpodobností i nadále odhalovat tajemství jejích různých léčivých mechanismů. Do té doby si užívejte úlevu, regulaci a uvolnění, které vám tento osvědčený bylinný spojenec může přinést do vašeho života a cyklu.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář