|

Změny hladin hormonů v postmenopauze – co byste měli vědět o svých hormonech

Co je postmenopauza?

Postmenopauza je období po menopauze. Začíná nástupem menopauzy, která znamená konec menstruace, a tím završuje konec plodného věku ženy. Je to třetí fáze menopauzy po perimenopauze a menopauze.

Podstatnou součástí všech fází menopauzy je kolísání hladin hormonů, které má za následek řadu nepříjemných a někdy i život měnících příznaků. V tomto článku si projdeme, co jsou to hormony, jak se mění během postmenopauzy a jaké účinky mají tyto změny na ženské tělo.

Hormonální základy menopauzy

Na fyzických a psychických změnách, kterými ženy procházejí během menopauzy, se podílí řada hormonů. Estrogen, progesteron a testosteron jsou hlavními hormony, které jsou za tyto změny zodpovědné. Méně významné jsou folikuly stimulující hormony (FSH) a luteinizační hormony (LH).

Podle definice:

  • Estrogen je reprodukční a pohlavní hormon produkovaný hlavně ve vaječnících, menší množství pochází z nadledvinek. Vyskytuje se ve třech formách, a to estron, estradiol a estriol. Všechny tři jsou v různé míře a množství zodpovědné za vývoj, zrání a udržování ženského reprodukčního systému.

  • Progesteron, steroidní hormon, který připravuje ženské tělo na těhotenství. Žluté tělísko je malá hmota buněk, která se tvoří v místě, kde vaječník uvolňuje vajíčko, a právě zde se produkuje progesteron. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko se rozpadne a hladina progesteronu klesne, což vyvolá menstruační proud.
  • Možná víte testosteron jako mužský hormon, ale vyskytuje se i u žen. V ženském těle produkují testosteron nadledvinky a vaječníky. Přispívá k úrovni libida, sexuálnímu pudu a orgasmu a pomáhá tělu udržovat kognitivní funkce, náladu, pevnost kostí a metabolické funkce.
  • Folikulostimulační hormon (FSH) podporuje vývoj a růst folikulů ve vaječníku během folikulární fáze menstruačního cyklu.
  • Luteinizační hormon (LH) je produkován v mozku, konkrétně v hypofýze. Když se uvolňuje, signalizuje začátek ovulace tím, že dává vaječníku vědět, že má uvolnit vajíčko k oplodnění, a spouští tvorbu žlutého tělíska. V podstatě řídí „kdy“ reprodukční funkce ve vaječníku.

Jsou hormony během menopauzy vysoké nebo nízké?

Vaše hormony se během menopauzy mění, což znamená, že některé se zvýší a jiné klesnou. Mnoho vašich hormonů bude sporadických. Například vaše hladiny estrogenů se mohou během perimenopauzy značně lišit, ale vykazovat klesající tendenci, než se kolem menopauzy a po menopauze ustálí na nižší úrovni.

Tyto výkyvy vedou k hormonální nerovnováze a vyvolávají perimenopauza, první fáze menopauzy.

Například, Luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH) jsou hormony, které se uvolňují, když je čas dozrát ovariální folikuly a spustit ovulaci. V důsledku menopauzy však vaječníky přestávají pracovat a nemohou produkovat folikuly, které uvolňují vajíčko k oplodnění.

V důsledku toho není přítomno žluté tělísko, které produkuje progesteron, aby zastavilo uvolňování LH a FSH. Tato nepřítomnost progesteronu způsobuje, že hladiny LH a FSH během menopauzy stále stoupají.

Také, estrogen a progesteron jsou šampiony v týmové spolupráci, pokud jde o kolísání hormonů. Před perimenopauzou, kdy má žena ještě menstruaci, se tyto dva hormony vzájemně vyrovnávají.

Během menstruačního cyklu se zvyšuje hladina estrogenu, který podporuje vývoj vajíčka, a poté se do systému dostává progesteron, který připravuje tělo ženy na těhotenství. Jak však žena stárne, řekněme ve věku 40 až 50 let, její vaječníky přestávají reagovat, což způsobuje kolísání hladiny hormonů.

Jakmile hladina estrogenu a progesteronu začne klesat, dojde k emocionálním a psychologickým změnám. Jakmile se tyto hormonální změny projeví, zažije některé z nich. příznaky perimenopauzy jako:

  • Nadýmání
  • Silné nebo slabé menstruační krvácení a nepravidelná menstruace
  • Citlivost prsou
  • Vaginální suchost
  • Bolesti hlavy
  • Problémy se spánkem
  • Návaly horka
  • Noční pocení

Pokles progesteronu může také vyvolat psychické změny, jako jsou:

  • Výpadek paměti
  • Snížená koncentrace
  • Výkyvy nálad
  • Rage
  • Podrážděnost

Tyto příznaky začínají během perimenopauzy a obvykle by měly začít ustupovat, když nastane postmenopauza. Příznaky postmenopauzy mohou zahrnovat také příznaky perimenopauzy, ale nebudou tak intenzivní jako dříve. Ženy po menopauze se začínají cítit lépe, protože jejich tělo se přizpůsobuje novým změnám.

Testosteron také klesá s přibývajícím věkem, ale ne tak rychle jako estrogen a progesteron.2 Ačkoli tělo po menopauze nadále produkuje určité množství testosteronu, účinky jeho poklesu po této skutečnosti (když žena dosáhne středního a vyššího věku) jsou nejisté.

I když tyto příznaky a změny mohou být děsivé, díky moderní medicíně je možné je zvládnout. Pokud pociťujete některou z těchto změn, poraďte se se svým lékařem o svých možnostech. Můžete také zkusit cvičení, úpravu jídelníčku nebo užívání doplňku stravy v období menopauzy, jako je Equelle, který prokazatelně pomáhá zmírnit návaly horka, podporuje kvalitu spánku, snižuje podráždění pochvy a pomáhá zmírnit výkyvy nálad..

Které hormony během menopauzy klesají nejdramatičtěji?

Z hormonů, které reagují během menopauzy, rychle klesá hladina estrogenu a progesteronu a tělo jich produkuje méně. Hormony, které byly v pubertě v těle ženy tak vysoké a provázely ji všemi etapami jejího života od těhotenství a porodu, se začínají snižovat, což signalizuje blížící se konec jejích reprodukčních schopností.

Ačkoli přímá produkce estrogenu končí ve vaječnících, tělo si udržuje malé množství získané z testosteronu produkovaného ve vaječnících. Tukové zásoby a nadledviny nacházející se v ledvinách rovněž produkují estrogen.

Na druhou stranu progesteron je produkován vaječníky pouze po ovulaci. A protože menopauza ukončuje ovulaci, postmenopauzální zůstává hladina progesteronu trvale nízká.

Nižší hladiny estrogenu mohou vést k postmenopauzální krvácení, stav, kdy se u ženy objevuje špinění nebo krvácení více než rok po poslední menstruaci. Je to důsledek ztenčení a zánětu děložní sliznice nebo sliznice pochvy. 7

Pokud máte krvácení po menopauze, navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit.

Normální hladiny hormonů během menopauzy

Vaše hormony tedy kolísají, ale jaké jsou normální hladiny hormonů u žen v menopauze? Jak poznáte, že jste dosáhli „této“ fáze? Existují dva hormonální příznaky menopauzy: Hladiny estradiolu a FSH.

Estradiol, typ estrogenu, který je častější u premenopauzálních pacientů. u žen před menopauzou dosahuje normální hladiny 30-400 pikogramů na mililitr (pg/ml). Po menopauze klesne pod 30 pg/m a stane se vaší novou normou.

Hladina FSH u žen, které ještě menstruují, dosahuje přibližně 4,7 až 21,5 IU / l, ale po menopauze může stoupnout na 25,8 až 134,8 IU / l. Jakmile dosáhne hodnoty 30 nebo vyšší a žena již rok nebo déle neměla menstruaci, její reprodukční systém pravděpodobně dosáhl menopauzy.

Důsledné a průběžné testování je nezbytné pro udržení přehledu o hladině hormonů. Měli byste také sledovat své příznaky, bez ohledu na to, jak nepatrné jsou. Řeknou vašemu lékaři, co potřebuje vědět a testovat.

Odkazy:

1 Albert Einstein College of Medicine Jacobi. „Hladiny HCG a FSH během časného těhotenství a reprodukčního… : porodnictví & amp; gynekologie.“. LWW. Dostupné z 26. října 2022. https://journals.lww.com/greenjournal/Abstract/2023/05001/HCG_and_FSH_Levels_During_Early_Pregnancy_and.46.aspx.

2 „Změny hladin hormonů.“ Změny hladin hormonů, sexuální vedlejší účinky menopauzy | The North American Menopause Society, NAMS. Přístupné 26. října 2022. https://www.menopause.org/for-women/sexual-health-menopause-online/changes-at-midlife/changes-in-hormone-levels.

3 Endokrinní společnost. „menopauza.“ Endokrinní společnost. Endokrinní společnost, 31. března 2022. https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause.

4 „Estradiol (krev).“ Estradiol (krev) – Encyklopedie zdraví – Lékařské centrum Rochesterské univerzity. Přístupné 26. října 2022. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=estradiol.

5 JH;, Santoro N;Brown JR;Adel T;Skurnick. „Charakteristika reprodukční hormonální dynamiky v perimenopauze“. Časopis klinické endokrinologie a metabolismu. Národní lékařská knihovna USA. Přístupné 26. října 2022. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8636357/.

6 „menopauza.“ menopauza | Penn Center for Women’s Behavioral Wellness | Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania. Přístupné 26. října 2022. https://www.med.upenn.edu/womenswellness/menopause.html.

7 „Postmenopauzální krvácení: Příčiny, diagnostika a léčba.“ Cleveland Clinic. Přístupné 26. října 2022. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21549-postmenopausal-bleeding.

8 „Náhrada testosteronu v menopauze.“ Britská společnost pro menopauzu, 27. května 2022. https://thebms.org.uk/publications/tools-for-clinicians/testosterone-replacement-in-menopause/.

9 Testy pro stanovení menopauzálního stavu. Přístup 26. října 2022. https://www.breastcancer.org/treatment-side-effects/menopause/types/testing.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář