|

Jak posílit imunitu organizmu

Jak posílit imunitu? Hlavně nepanikařte. Nepodlehněte první reklamě, kterou uvidíte a nevykupte všechny dostupné doplňky stravy z lékáren. Místo toho se snažte nasbírat co nejvíce informací o tom, jak vlastně naše imunita funguje a co je pro její posílení třeba.

Postarejte se také o pokud možno co nejlépe vyváženou stravu, o vitamíny a především o svou duševní rovnováhu. To se bude hodit, až se vrátíte zpět k normálnímu způsobu života. A jak na to? Sesbírali jsme doporučení lékařů – zejména fytoterapeutů, odborníků na TCM alias tradiční čínskou medicínu a psychodietetiky.

Posílení imunity není záležitostí jednoho dne

Jde o dlouhodobý proces. Nicméně, právě teď máme skvělou šanci na změnu svého životního stylu, Co dělat? – Zhluboka se nadechněte, a to doslova i obrazně. Právě chronický stres (a samozřejmě i neschopnost se s ním vypořádat) naše tělo a imunitu hodně oslabuje. Nepodceňujte to!

Pokud se cítíte v této oblasti ohroženi, popřemýšlejte o terapii a podpůrných skupinách. I dnes fungují on-line poradny, umožňující konzultace např. přes Skype apod. Skvělý způsobem uvolnění je také meditace. Snižuje stres, zlepšuje naše duševní zdraví a v neposlední řadě také odstraňuje příznaky deprese a úzkosti. Zvládnete ji také, stačí se podívat třeba na video na YouTube. Pro začátek vám i tento jednoduchý „kurz“ stačí.

Existují studie, které patrně naznačují, že pravidelná meditace je prospěšná i pro naše fyzické zdraví. Může totiž zmírnit záněty v těle, které zvyšují riziko onemocnění srdečními chorobami, astmatem, rakovinou apod.

Měli byste vědět: Například studie kalifornských vědců, jež byla publikována před dvěma lety v časopise Translational Psychiatry, skvěle představila existující molekulární mechanismy, dokazující právě vliv meditace na náš imunitní systém. Tyto účinky jsou větší, než jen pouhá relaxace. Všechny kontrolní studijní skupiny vykazovaly změny ve sledovaných genech, souvisejících právě se stresem, záněty v těle a hojením ran. Zajímavé je zejména zvýšení aktivity telomerázy. Telomeráza je enzym, vytvářející telomery koncích chromozomů. Právě prodloužení telomerů je podle aktuálních poznatků podle všeho zodpovědné za zpomalení stárnutí.

Pohyb jako dobrý pomocník

Další důležitou věcí pro vaši imunitu je dech. Hodně se dnes mluví dechových technik podle Wima Hofa,ale rozhodně nejsou jedinou možností. Svému tělu můžete prospět, i když se pustíte do něčeho o něco méně náročného.

Obyčejné dýchání totiž našemu tělu poskytuje nejenom potřebný kyslík, ale také potlačuje únavu a má další prospěšné účinky. Co se tedy stane s naším tělem, když zvýšíme denní dávku kyslíku?

  • Zejména pomáháme obnovovat své mozkové buňky
  • a dáváme jim to potřebují,
  • vyživujeme své vnitřní orgány
  • a celkově regenerujeme tělo.

Ideálním pohybem je v tomto ohledu rozhodně chůze. Ta se může stát vaší potřebnou denní dávkou pohybu. Uvolníte se, aniž byste na sebe příliš fyzicky tlačili. Musíte v tom však mít systém. Půlhodinka každý den je rozhodně zdraví prospěšná. Člověk nebyl stvořen k tomu, aby pouze seděl v kanceláři či doma 24 hodin denně. Takový životní styl naší imunitě rozhodně nepomáhá. Ba právě naopak.

Vitamíny na posílení imunity

Jedním z nejlepších „suplementů“, které můžeme do své stravy dodat, je rozhodně vitamín C. Víme, že naše tělo skutečně pozitivně ovlivňuje a to nejenom v oblasti imunity. Ale nesahejte hned po syntetických náhražkách a místo toho popřemýšlejte o jeho přirozené „dodávce“ Šťávou z šípků či rakytníku řešetlákového určitě neuděláte.

Pokud cítíte, že vás začíná škrábat v krku, dopřejte si chutnou šťávu z bezinky nebo vsaďte na bohužel často podceňovaný, ovšem opravdu vynikající cibulový sirup. Stačí vzít cibuli, pocukrovat jí a zatížit. Po několika hodinách stačí začít odebírat vzniklou tekutin a užívat ji po lžičkách.

V našich zeměpisných šířkách je rovněž nutné doplňovat vitamín D. Avšak nikoli za pomoci doplňků stravy (pokud vám to lékař nedoporučil), ale nejlépe vystavením se slunečnímu svitu. Výše zmíněná procházka vám tedy dodá další nezbytný kousek skládačky, nutný pro posílení vaší imunity.

Léky na posílení imunity nahradí třeba březová šťáva či voda

Léky na posílení imunity nejsou volně dostupné, a navíc mohou mít řadu nežádoucích účinků. A přitom je lze nahradit mnoha přírodními produkty. Jedním z nich je i březová šťáva, která je vhodná pro všechny, a to bez ohledu na věk, pohlaví a aktuální zdravotní kondici.

Posiluje imunitu, a to zejména díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem, podporuje detoxikaci těla a obsahuje i mnoho prospěšných látek. Zejména jde o:

  • organické kyseliny
  • peptidy
  • aktivní enzymy
  • aminokyseliny
  • vitamíny C a B

Z dalších rostlin se vyplatí do jídelníčku zařadit také jeřabiny a černý rybíz, jejichž plody jsou rovněž bohaté na vitamíny a minerály. Skvělá je také černucha alias černý kmín, který stimuluje náš imunitní systém a dokáže dokonce pomoci i s úpornými alergiemi (a všemi problémy s nimi spojenými, tedy zejména s onemocněním dýchacích cest).

Co na posílení imunity – inspirujte se orientální medicínou

Zelený čaj je pro imunitu perfektní, to je známo už po staletí, i když v Evropě jeho účinky objevuje teprve v poslední době. A stejné je to s houbami, ovšem ty se nám do jídelníčku daří zařazovat ještě výrazně hůře

Ale co kdyby existoval nápoj, který by vám dovolil si pochutnat na oblíbeném zeleném čaji matcha a nádavkem připojit ještě výtažky z hub, plné aktivních enzymů a dalších prospěšných látek, nezbytných k budování imunity, možné se budete divit, ale takový opravdu existuje.

Je jím Matchaga, přidávající k zelenému čaji ještě i výtažky z rezavce alias chagy. Jde o houbu, využívanou dlouhodobě zejména v Ruské lidové medicíně. Výtažek nemá žádnou chuť ani vůni, takže se jejího užívání nemusíte bát. A pokud nemáte rádi čaj jako takový, lze si Matchagu přidat třeba do smoothie a dalších potravin.

Mezi hlavní účinné látky, které v Matchaga najdete, se řadí zejména:

  • antioxidanty,
  • chlorofyl,
  • vitamíny a minerály,
  • aminokyselina L-theanin,
  • EGCG (další silný antioxidant),
  • Betulin (účinný triterpen)
  • známé Betaglukany.

Společně se starají o celou řadu prospěšných procesů. Příznivě působí kromě posílení imunitního systému i na posílení imunitního systému, regulaci hladiny krevního cukru, normalizaci krevního tlaku, na detoxikaci, lepší schopnost regenerace našeho organismu po zvýšené fyzické námaze, působení proti zánětům a uklidnění mysli.

Velkou recenzi na Matchagu jsme nedávno provedli i na našem magazínu. Najdete ji pod odkazem Matchaga recenze – nejlepší elixíry na energii a imunitu.

Oslabená imunita může mít základ v našich střevech

Naše střeva jsou dalším velmi důležitým pilířem imunity. Do svého každodenního jídelníčku proto zavádíme prospěšná probiotika a prebiotika. Pomáhají podporovat prospěšné bakterie v našem trávicím traktu a zároveň vytlačují ty nežádoucí, jako je např. Escherichia colli, jež dokáže v příliš vysokém počtu s naši imunitou opravdu zamávat.

Čínská medicína v tomto ohledu doporučuje zejména potraviny s vysokým obsahem vitamínu C a vlhkosti. Jinými slovy – ovoce a zeleninu, což rozhodně není od věci. Konkrétně při boji proti virům však doporučuje z jídelníčku vynechat všechny potraviny, které náš organismus ochlazují Konkrétně jde o:

  • zmrzlinu,
  • sýry,
  • jogurty,
  • kefíry,
  • mléčné dezerty,
  • sladké krémy,
  • banány a jiné exotické ovoce,
  • sladké nápoje,
  • bílé pečivo,
  • dorty,
  • koláče,
  • sušenky,
  • těstoviny,
  • pizza,
  • knedlíky,
  • čokoládu

Takž pokud se cítíte ohrožení a zároveň se snažíte přijít na to, kde začít se zdravou výživou, může být pro vás Tradiční čínská medicína dobrým odrazovým můstkem.

Podpora imunity musí být hlavně pravidelná

Důležitý je také rytmus, který svému životu udáváme. Tři teplá jídla denně jsou pro posílení imunity ideální, zvláště budete-li se držet výše stanovených doporučení. Snažte se dbát na lehké večeře, např. polévky a to nejpozději kolem 18. hodiny večerní.

Nejlepší jídla pro zbytek dne jsou ta vařená, dušená a pečená. A měla by být zároveň i lehká a jednoduchá. Snažte se do každého z nich zařadit zejména kořenovou zeleninu, sušené ovoce, kvalitní obiloviny a hodnotné živočišné bílkoviny.

Z tekutin vsaďte zejména na pitnou vodu nebo bylinkové čaje, podporující imunitu. Skvělý je fenykl, heřmánek a rozmarýn, případně i posilující koření jako je kardamom a kůra z pomeranče či mandarinky.

Náš tip: Vonný a chutný čaj z bylin a sušeného ovoce nám může pomoci lépe usnout a dokáže i úspěšně nahradit lehčí svačinu.

Alkohol na posílení imunity, určitě ne

Pokud se vrátíme k aktuálně nejhojněji zmiňovanému koronaviru, pak je určitě nutné se věnovat tvrzení, podle něhož dokáže toto nebezpečí zlikvidovat alkohol. Konkrétně alkohol ve vysokých dávkách.

Je skutečně pravda, že alkohol tento virus zabíjí? Odpověď zní ano, ale pouze v případě, že se podává přímo do průdušek pod lékařským dohledem. Jde o důležitý dovětek, který bohužel řada „rádoby roznášečů dobrých zpráv“ záměrně nebo z neznalosti vynechává. Ve skutečnosti alkohol, zejména ve velkém množství, oslabuje náš imunitní systém a může onemocnění dokonce způsobit.

Alkohol tedy ze svého jídelníčku vynechte. Můžete však pít třeba již zmíněný čaj matcha. Posiluje náš imunitní systém a to zejména díky vysokému obsahu antioxidantů. Obsahuje především katechiny EGCG.

Měli byste vědět: Jde o polyfenoly s opravdu velmi silným a výrazným antioxidačním účinkem. Výzkum, jež byl prováděn po dobu 13 let a to na více než 80 000 dospělých Japoncích, to potvrdil. Stál za ním dr. Yoshihir Kokuba, kardiolog z Osaky. Podle něho už jeden šálek matchy denně stačí k posílení imunitního systému. Optimální jsou ovšem pouhé tři denně. Nejlépe ráno, v poledne a večer. Mimochodem mezi vedlejší účinky se řadilo o snížení hmotnosti, a to bez jakékoliv změny jídelníčku.

Posilování imunity prostřednictvím každodenních činností

Mnozí z nás si myslí že to, zda nás COVID-19 napadne, nelze nijak ovlivnit. Že jde víceméně o náhodu. Naštěstí pro nás tomu ale tak není. Stačí nezanedbat třetí důležitý pilíř imunity, kterým je správné mytí rukou. Stačí používat jen teplou vodu a dobré mýdlo, ovšem opravdu důkladně a na všech částí dlaní a hřbetu rukou (velmi často se zapomíná např. na prostor mezi prsty).

Dezinfekční prostředky by se pak měly používat výjimečně a určitě ne každý den, tedy pokud zrovna nepracujete v nějakém rizikovém prostředí. Ničí totiž přirozenou ochrannou bariéru našeho těla – kůži. A viry mají rázem do našich útrob lehčí cestu. Velmi nebezpečné je také kousání nehtů nebo tření očí – někdy to děláme zcela nevědomky. A je tedy na čase začít těmto činnostem věnovat zvýšenou pozornost. Omezíte tak riziko náhodné nákazy.

A pozornost je třeba věnovat také správnému praní nejenom oblečení, ale i ručníků nebo ložního prádla. Horké koupele ve vaně virus nezabijí virus (k tomu, aby byl zničen, potřebuje alespoň 60 ° C!). než se naložíte do vany. Pořádně se namydlete a osprchujte.

Ovšem horká voda může mít na vaše tělo jiné pozitivní účinky – uvolní vaše svaly i tělo. A to už se vracíme zpátky k výchozímu bodu – méně stresu vaši imunitu dokáže posílit. I tento malý rituál tak může prospět vašemu zdraví.

Podobné příspěvky