|

Zelenina v české kuchyni – tradiční recepty i nové trendy

Zelenina v české kuchyni – tradiční recepty i nové trendy

Zelenina byla vždy důležitou součástí české kuchyně. Tradiční česká kuchyně obsahuje mnoho receptů, které mají zeleninu jako hlavní složku. V posledních letech se však výrazně zvýšil zájem o nové trendy při přípravě jídel, což se projevilo i v české kuchyni.

Mezi tradiční recepty patří například bramborové placky s kyselým zelím, guláš z hovězího masa s kořenovou zeleninou nebo čínská zeleninová polévka. Tyto recepty jsou stále oblíbené a často se objevují na českých rodinných stolech.

Nové trendy přinášejí do české kuchyně zeleninová jídla z celého světa. Populární jsou například thajské či indické pokrmy, které používají exotické druhy zeleniny a koření. Zeleninové saláty s avokádem a quinoou jsou také stále více oblíbené, protože jsou zdravé a chutné.

Zelenina je nejen zdravá, ale může být také velmi chutná a tvůrčí. Vyzkoušejte nové recepty a objevte nové chutě, které česká kuchyně nabízí.

zelenina

Zelenina v české kuchyni – tradiční recepty i nové trendy

Tradiční české recepty s zeleninou

V české kuchyni se zelenina využívá v mnoha tradičních receptech. Jedním z nejoblíbenějších je určitě bramborová kaše s vařenou zeleninou, která se často podává s masem. Dalším klasickým jídlem je zelňačka, což je hustá polévka s kyselým zelím a bramborami.

Zelí je v české kuchyni velmi často používanou zeleninou. Výborná je například kyselá zelina, kterou můžete podávat s uzeným masem nebo se špekem. Zelí se také často používá jako nádivka do knedlíků.

Ostatní druhy zeleniny jsou samozřejmě také oblíbené. V létě se hodí každý druh salátu, rajčata a okurky jsou ideální jako součást oběda. Když je venku chladno a mokro, můžete si dát teplou zeleninovou polévku – třeba z řepy nebo z karotky.

Nové trendy v české kuchyni

V posledních letech se v české kuchyni objevují nové trendy. Zelenina se stává stále populárnější a v kulinářských show se často můžeme setkat s neobvyklými recepty, které jsou zaměřené hlavně na zdravou stravu.

Dnes už není neobvyklé, že na pultech obchodů najdete neobvyklé druhy zeleniny, které jsou spíš pro exotickou kuchyni. Například čerstvou koriandrovou nať, malé cukety nebo kohlrabi. Čím exotičtější zelenina, tím atraktivnější pro dnešní zákazníky.

Pokud vás zajímají nové recepty s různými druhy zeleniny, můžete si najít inspiraci na těchto stránkách:

* www.eatwell.com
* www.happybellyfish.com

Závěr

Zelenina je důležitou součástí české kuchyně. Tradiční recepty s bramborami, zelím a dalšími druhy zeleniny jsou stále velmi populární, ale nové trendy nám ukazují, že se můžeme těšit na nové, zdravé recepty s neobvyklou zeleninou. Zkuste něco nového a uvidíte, že vám to bude chutnat!

Zelenina v české kuchyni

Tradiční recepty

V české kuchyni se zelenina využívá jako důležitá součást mnoha tradičních jídel. Mezi nejoblíbenější patří:

 • bramborový salát s celerem a mrkví
 • česká zelná polévka
 • gulášová polévka s paprikou, mrkví a brambory
 • svíčková na smetaně s karotkou, petrželí a cibulí

Nové trendy

V poslední době se však v české kuchyni objevují nové trendy, které upravují tradiční recepty a využívají větší množství zeleniny. Některé z nových receptů jsou například:

 • quinoa bowl s praženými mrkvičkami a cuketou
 • čerstvé saláty s řepou a kořenovou zeleninou
 • grilovaná zelenina s bylinkovým olejem a česnekem
 • špagety s rajčaty, cuketou a bazalkou

zeleninova

Zelenina – Boj proti nemocem a prevence

Zelenina – Co to je?

Zelenina, jak její název napovídá, je kolektivní označení pro rostlinné plodiny, ke kterým se řadí obvykle zelené listové plodiny, kořenová zelenina, cibule a česnek, okurky, dýně, papriky a rajčata.

Prevence a boj proti nemocem

Zelenina přináší tělu velký přínos a může pomoci zabránit mnoha nemocem. Vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny pomáhá podpořit imunitu a zlepšit zdraví srdce. Zelené listové plodiny jako špenát, artyčoky a řeřicha jsou bohaté na živiny a antioxidanty, které mohou pomoci chránit proti rakovině, cukrovce a srdce. Kořenová zelenina jako mrkev a řepa jsou bohaté na vitamíny A a C a vlákninu, což může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a rakoviny tlustého střeva. Papriky, dýně a rajčata obsahují antioxidanty, které mohou pomoci chránit vaše tělo před poškozením buněk a riziko nemocí.

Zelenina – Relevantní informace na Wikipedii

Chcete-li zjistit více informací o zelenině, doporučujeme navštívit stránku Zelenina na Wikipedii.

Pamatujte, že zelenina není jen chutné jídlo, ale také přínosná pro vaše zdraví! Konzumace více zeleniny může pomoci bojovat proti mnoha nemocem a pomoci vám vést zdravější životní styl.

vegetables

Zelenina v české kuchyni – tradiční recepty i nové trendy

 • Zelenina patří k tradičním surovinám české kuchyně
 • Významnou roli hraje v různých polévkách, salátech, ale i jako příloha k hlavním jídlům
 • Tradiční recepty zahrnují například bramborovou kaši s červenou řepou nebo smaženou karotku
 • Nové trendy zahrnují například veganskou kuchyni a experimentování s různými druhy zeleniny
 • Zelenina v české kuchyni má vynikající chuťové vlastnosti a zaručuje zdravou a vyváženou stravu

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky