|

Vysoká hladina cholesterolu – průvodce od odborníka

Na AHA doporučuje, abyste si nechali vyšetřit hladinu cholesterolu, pokud je vám více než 20 let, abyste mohli zjistit svou hladinu a podniknout potřebné kroky. Pokud je cholesterol vysoký, může vám lékař doporučit další diagnostiku.

Vysoká hladina cholesterolu je často dědičná, protože se vyskytuje v rodinách. Na druhou stranu ji ovlivňují i další faktory životního stylu, včetně stravy, pohybu a hmotnosti. V důsledku toho mají lidé s vysokou hladinou cholesterolu vyšší pravděpodobnost infarktu, mrtvice a onemocnění periferních tepen. Vysoký cholesterol bohužel ohrožuje mnoho dospělých. Nástup může být již ve 20 letech a s věkem se zvyšuje.

Jediným způsobem, jak zjistit, jak vysoká je hladina cholesterolu, je krevní test. Nejprve však musíme vědět, co je to „vysoký“ cholesterol a jak se mu vyhnout.

Tento článek důkladně prozkoumá příčiny vysoké hladiny cholesterolu, co dělat, pokud vám byla diagnostikována, a účinné způsoby, jak snížit hladinu cholesterolu při zachování zdravé hladiny.

Cholesterol – přehled

Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku, která se vytváří v játrech a nachází se v každé tělesné buňce. Je nezbytný pro produkci vitaminu D, syntézu hormonů, tvorbu buněk a produkci žlučových kyselin, které pomáhají při trávení potravy. Játra produkují téměř 75 % cholesterolu, který vaše tělo potřebuje; zbytek můžete získat z potravin, jako jsou mléčné výrobky a červené maso.

Lidské tělo potřebuje cholesterol k tvorbě zdravých buněk. Jeho nadbytek může zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Když má tělo nadměrné množství tuku, což vede k ucpání tepen, srdečním onemocněním a dalším zdravotním problémům, může dojít k jejich vzniku. Proto si každý, komu je více než 20 let, musí nechat alespoň jednou za pět let zkontrolovat hladinu cholesterolu. A můžete se o tom poradit se svým lékařem, který vám může pomoci s jeho kontrolou.

V takovém případě vám individuální dietní plán pomůže udržet zdravou hladinu cholesterolu, zlepšit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů v oblasti fitness. Snížit hladinu cholesterolu můžete například pomocí služby.

Typy cholesterolu

Cholesterol je druh lipidu. Játra vytvářejí lipoproteiny, které přenášejí cholesterol, lipidy a triglyceridy krevním řečištěm.

Dva základní lipoproteiny, které přenášejí cholesterol, jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL). Pro zjednodušení se jedná o kombinace lipidů a bílkovin.

„Špatný“ cholesterol neboli LDL cholesterol (LDL-C)

Lipoproteiny s nízkou hustotou neboli LDL přenášejí většinu cholesterolu v krvi. Tento cholesterol je „špatný“, protože se spojuje s dalšími látkami a vytváří v tepnách tukové usazeniny, tzv. plaky.

LDL cholesterol se zvyšuje, když lidé konzumují stravu s vysokým obsahem trans- a nasycených tuků. Většina lidí je zdravá, pokud je jejich hladina LDL nižší než 100. Pacienti se srdečním onemocněním však mohou potřebovat léky na snížení hladiny LDL.

„Dobrý“ cholesterol neboli HDL cholesterol (HDL-C)

Lipoprotein o vysoké hustotě (HDL), známý také jako „dobrý“ cholesterol, HDL nebo „zdravý“ cholesterol, je zodpovědný za odstraňování „špatného“ cholesterolu z krevního oběhu a zabraňuje jeho hromadění v tepnách.

Pokud je v krvi více HDL, je menší pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Kromě toho mohou zdravé tuky, jako je olivový olej, zvyšovat hladinu HDL cholesterolu.

Triglyceridy

Triglyceridy, forma tuku přenášeného krví a ukládaného v tukových buňkách po celém těle, se v těle vytvářejí z nadbytečných kalorií, cukru a alkoholu. Hladiny triglyceridů jsou obvykle vysoké u osob s nadváhou, se sedavým zaměstnáním, kuřáků nebo konzumentů velkého množství alkoholu.

Triglyceridy mohou způsobit, že vaše tepny budou křehčí. Předpokládejme například, že vaše hodnota triglyceridů je 150 nebo vyšší. V takovém případě se u vás s největší pravděpodobností vyvine metabolický syndrom.

Ty jsou zodpovědné za zvýšené riziko různých srdečních problémů, včetně mrtvice a infarktu, obezity a vysokého krevního tlaku.

Poznámka 

Pokud máte vysokou hladinu LDL, která zvyšuje celkovou hladinu cholesterolu, můžete mít vyšší riziko srdečního onemocnění nebo mrtvice. Pokud je však vysoká hladina HDL jediným důvodem, proč je váš celkový cholesterol vysoký, nebudete vystaveni vyššímu riziku. Vysoká hladina cholesterolu může být způsobena vysokou hladinou triglyceridů, která se projevuje při nadměrné konzumaci kalorií. Zdravá strava a pohyb však mohou pomoci zvýšit HDL, snížit LDL a triglyceridy a zlepšit hladinu cholesterolu.

Graf hladiny cholesterolu

Tento údaj poskytuje krevní test zvaný lipidový profil. Dospělí by měli mít hladinu celkového cholesterolu pod 200 mg/dl, což je součet dvou typů tuků: cholesterolu, a to jak „zlého“ (LDL), tak „dobrého“ (HDL). Hladinu LDL cholesterolu byste měli udržovat pod 100 mg/dl a hladinu HDL cholesterolu alespoň 60 mg/dl.

Níže uvedený graf znázorňuje optimální až vysokou hladinu cholesterolu. Podle NIH, většina lidí by měla být na těchto hodnotách. Výsledky jednotlivých měření jsou uvedeny v mg/dl.

Hladina a kategorie celkového cholesterolu

 • Méně než 200 mg/dl: Žádoucí
 • 200-239 mg/dl: Hraničně vysoký
 • 240 mg/dl a více: Vysoká

Hladina a kategorie LDL (špatného) cholesterolu

 • Méně než 100 mg/dl: Optimální (nejlepší pro vaše zdraví)
 • 100-129 mg/dl: Téměř optimální
 • 130-159 mg/dl: Hraničně vysoký
 • 160-189 mg/dl: Vysoký
 • 190 mg/dl a více: Velmi vysoká

Hladina a kategorie HDL (dobrého) cholesterolu

 • 60 mg/dl a více: Považováno za ochranný faktor proti srdečním chorobám
 • 40-59 mg/dl: Čím vyšší, tím lepší
 • Méně než 40 mg/dl: Významný rizikový faktor pro srdeční onemocnění

Hladina HDL je jediným rozdílem mezi hladinou cholesterolu u mužů a žen. Hladina HDL však bývá vyšší u žen než u mužů. U mužů je ideální hladina HDL nejméně 40 mg/dl a u žen nejméně 50 mg/dl.

Porozumění vysoké hladině cholesterolu

Vysoký cholesterol, nazývaný také hypercholesterolemie, je stav, kdy máte v krvi příliš mnoho cholesterolu. Na stránkách . CDC odhaduje, že téměř 94 milionů Američanů trpí vysokou hladinou cholesterolu.

Pokud je hladina cholesterolu vysoká, může se na stěnách tepen tvořit plak, tukové usazeniny. Plak může omezit přísun kyslíku do srdečního svalu a zastavit průtok krve. Pokud hladina krve a kyslíku v srdci dostatečně poklesne, mohou lidé pociťovat dušnost nebo bolest na hrudi.

K srdečnímu infarktu může dojít také v případě, že plak zcela zablokuje cévy, které zásobují srdeční sval krví. Pokud plak zablokuje cévu, která přivádí krev do mozku, může dojít k mrtvici. Také vysoká hladina cholesterolu je běžná u lidí s cukrovkou.

Příznaky vysoké hladiny cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu je obvykle „tichý“ stav. Většinou se neprojevuje žádnými příznaky. Mnoho lidí ani neví, že má vysoký cholesterol, dokud se u nich neobjeví závažné komplikace. Mezi varovné příznaky patří onemocnění periferních tepen, vysoký krevní tlak, srdeční infarkt nebo mrtvice.

Rutinní vyšetření cholesterolu je nezbytné. Krevní test je jediný způsob, jak zjistit, zda ho máte.

Příčiny vysoké hladiny cholesterolu

Podle výzkumu, může hladinu cholesterolu ovlivnit několik faktorů. Například s věkem se u člověka mění celková hladina cholesterolu. Svou roli může hrát také pohlaví. Faktory, které ovlivňují hladinu cholesterolu:

Špatná strava

Játra vytvářejí cholesterol, ale získáváte ho také z potravy. Konzumace nadměrného množství potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a transmastných kyselin může zvýšit hladinu cholesterolu.

Obezita

Obezita a nečinnost jsou dalšími faktory, které přispívají k vysoké hladině cholesterolu. Triglyceridy jsou obvykle více zvýšené u obézních lidí.

Cvičení

Fyzická aktivita, při níž člověk dodržuje pravidelný fitness režim, pomáhá zvyšovat HDL – dobrý cholesterol!

Rodinná anamnéza

Hladinu cholesterolu ovlivňuje také vaše rodinná anamnéza. Například vysoká hladina cholesterolu se obvykle vyskytuje v rodinách. Pokud ho tedy má někdo z vaší nejbližší rodiny, můžete ho mít i vy.

Věk

Nezdravý cholesterol mohou mít i malé děti, ale lidé nad 40 let ho mají mnohem častěji. S věkem se také snižuje schopnost jater eliminovat LDL cholesterol.

Kouření a užívání tabáku

Kouření a užívání tabáku může také zvyšovat hladinu cholesterolu. Ty mohou snižovat HDL a zvyšovat LDL.

Léky

Hladina cholesterolu se může zvýšit, pokud lidé užívají některé léky, jako jsou steroidy, antikoncepce, retinoidy a některé léky na krevní tlak, jako jsou diuretika a HIV/AIDS.

Zdravotní stav

Vyšší hladina cholesterolu může být důsledkem zdravotních stavů, jako je diabetes, periferní arteriální onemocnění (PAD), hyperlipidémie nebo hypercholesterolemie, chronické onemocnění ledvin a HIV/AIDS.

Komplikace

Vysoká hladina cholesterolu může vést k ateroskleróze, stavu, kdy se na stěnách tepen tvoří cholesterol a další usazeniny. Tyto tukové usazeniny (plaky) mohou ztížit průtok krve tepnami, což může způsobit následující problémy.

 • Bolest na hrudi nebo angina pectoris
 • Srdeční infarkt
 • Vysoký krevní tlak
 • Chronické onemocnění ledvin
 • Periferní cévní onemocnění
 • Mrtvice
 • Nerovnováha žluči, která může vést ke vzniku žlučových kamenů

Zvládání vysoké hladiny cholesterolu

Existují především dva způsoby, jak snížit hladinu celkového cholesterolu: změna životního stylu prospěšná pro srdce a léčba léky. Kromě toho se NIH nabízí doporučení pro léčbu a prevenci vysoké hladiny cholesterolu. Jedná se o následující doporučení:

Vyhýbejte se transmastným tukům

Hladina cholesterolu v krvi se zvyšuje v důsledku konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených a transmastných tuků. Omezení těchto potravin pomůže při regulaci a snižování hladiny cholesterolu v krvi při dodržování diety zdravé pro srdce.

Zdravá strava zahrnuje libové maso, avokádo, mandle a nízkotučné mléčné výrobky. Také můžete konzumovat potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Místo „másla“ používejte olivový olej.

Olivový olej může snížit hladinu LDL cholesterolu o 15 %, pokud se používá jako náhrada másla. Olivový olej navíc obsahuje srdci prospěšné „dobré“ tuky. Proto volte extra panenský olivový olej. Ty mají více antioxidantů a méně zpracování.

Regulace hmotnosti

Můžete snížit hladinu cholesterolu, aniž byste museli zhubnout. Dokonce i snížení hmotnosti o deset kilogramů může snížit hladinu LDL až o 8 %, pokud máte nadváhu. Váš HDL se také zvýší.

Pokud to však s hubnutím myslíte vážně, budete muset vytrvat. Úbytek hmotnosti o jedno až dvě kila týdně je zdravý a dosažitelný cíl.

Fyzická aktivita

Pokud necvičíte, může se u vás vyvinout srdeční onemocnění. Cvičení snižuje hladinu LDL v krvi a zlepšuje hladinu celkového cholesterolu. Můžete vyzkoušet jednoduché aktivity, jako je procházka, účast na hodinách jógy, jízda do práce na kole a sportovní aktivity. Ideální množství denního cvičení je 30 minut.

Sledujte hladinu cholesterolu

Test na cholesterol může vyšetřit hladinu tuků a cholesterolu v krvi a určit tak riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Na CDC doporučuje, aby si většina zdravých lidí nechala vyšetřit hladinu cholesterolu každé čtyři až šest let. Osoby s vyšším rizikem vysoké hladiny cholesterolu nebo osoby s výskytem tohoto onemocnění v rodině by však měly vyšetření podstupovat častěji.

Poznámka 

Vysoký cholesterol zpočátku postrádá příznaky. Proto je nezbytné nechat si hladinu cholesterolu pravidelně kontrolovat. Vyhýbejte se však tabáku a jeho vedlejším produktům, často cvičte a jezte vyváženou stravu. V takovém případě můžete dosáhnout a udržet si zdravou hladinu cholesterolu. Tyto změny životního stylu vám navíc mohou pomoci snížit riziko komplikací spojených s vysokou hladinou cholesterolu.

Prevence

Zdravý životní styl a cvičení jsou dva způsoby, jak zabránit riziku vzniku vysokého cholesterolu. K prevenci a kontrole vysoké hladiny cholesterolu můžete:

 • Jíst stravu s nízkým obsahem soli, sacharidů a tuků, která klade důraz na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky.
 • Vyhýbejte se potravinám, které obsahují transmastné a nasycené tuky (např. smažené a balené potraviny).
 • Omezte spotřebu živočišných tuků a s mírou používejte kvalitní tuky.
 • Udržujte si zdravou hmotnost.
 • Přestaňte kouřit
 • Fyzická aktivita, alespoň 30 minut denně
 • Umírněné pití alkoholu
 • Zvládněte stres

Závěr

Vysoký cholesterol postihuje lidi všech věkových kategorií, dokonce i ty, kteří pravidelně cvičí a cítí se zdraví. Kromě toho některé zdravotní stavy zvyšují riziko srdečních onemocnění a vysoké hladiny cholesterolu. Neexistují žádné počáteční příznaky vysoké hladiny cholesterolu. Jediný způsob, jak to zjistit, je jednoduchý krevní test. Tento stav však můžete zvládnout a vyhnout se komplikacím konzultací s lékařem. Dodržujte léčebný plán vypracovaný lékařem a dodržujte zdravý životní styl, abyste snížili riziko komplikací spojených s vysokou hladinou cholesterolu.

Předpokládejme, že jste vyzkoušeli mnoho diet, ale stále máte problémy se zvládáním cholesterolu. V tom případě je čas vyzkoušet  a změnit svůj pohled na kondici a výživu. Okamžitě začněte svou cestu za nižší hladinou cholesterolu a pomocí počítadla kalorií sledujte své pokroky. Tento oceňovaný měřič zdraví a kalorií pomohl přibližně 15 milionům lidí zlepšit sebevědomí a shodit kila.

Neexistuje jedna fitness strategie, která by fungovala pro každého. Aby se to vyřešilo, obsahuje Ria, an poháněný umělou inteligencí personalizovaná podpora nabízející personalizované rady ohledně zdraví a hubnutí na základě vašich záznamů o stravě a cvičení.

Aplikace vám také pomůže sledovat následující věci:

 • Sledováním příjmu kalorií, stravy a cvičení může aplikace  vyhodnocovat váš zdravotní stav a dohlížet na vaši hmotnost.
 • Vaše údaje mohou používat odborníci ze služby. Mohou vám tak pomoci stanovit zdravé cíle a pracovat na jejich dosažení. Také získáte rychlé odpovědi, názory a zpětnou vazbu týkající se vašeho cvičebního a stravovacího programu.
 • Nabízí další návrhy životního stylu a rady od odborníků.

S osobním trenérem si můžete přizpůsobit svůj stravovací plán tak, aby vyhovoval vašim specifickým stravovacím požadavkům a preferencím. Kromě toho poskytuje snadno sledovatelná cvičební videa.

Aplikace  je přístupná uživatelům systémů iOS a Android. Po stažení aplikace a zakoupení plánu můžete na první pohled sledovat snižování hmotnosti, pokrok v odbourávání tuků a denní kalorie. Ty vám v konečném důsledku pomohou snížit hladinu cholesterolu. Samozřejmě musíte věnovat pozornost svému jídelníčku a cvičebnímu režimu, dbát pokynů trenéra a sledovat změny.

Často kladené otázky (FAQ)

Q. Jak se cítíte, když máte vysoký cholesterol?

A. S vysokou hladinou cholesterolu obvykle nejsou spojeny žádné specifické příznaky. Vysoký cholesterol je stav, kdy je hladina cholesterolu v krvi natolik vysoká, že způsobuje zdravotní problémy, jako jsou srdeční onemocnění a mrtvice. Jediným způsobem, jak zjistit hladinu cholesterolu, je lipidový profil nebo krevní test.

Q. Jak mohu rychle snížit hladinu cholesterolu?

A. Hladinu cholesterolu lze snížit osvojením si zdravého životního stylu nebo výběrem léků. Výborným začátkem je strava zdravá pro srdce. Ze svého jídelníčku musíte vyřadit červené maso a plnotučné mléčné výrobky, protože obojí obsahuje nasycené tuky, které zvyšují hladinu cholesterolu. Místo toho se snažte zaměřit na konzumaci většího množství libových bílkovin a rozpustné vlákniny. Kromě toho může snížení hladiny cholesterolu urychlit pravidelné cvičení, snížení hmotnosti a zdržení se alkoholu a kouření.

Q. Co je hlavní příčinou vysoké hladiny cholesterolu?

A. Hladinu cholesterolu v krvi může zvýšit několik faktorů, včetně nezdravé stravy, nečinnosti, kouření a základního onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Vliv na hladinu cholesterolu může mít také věk a pohlaví.

Q. Které potraviny škodí vysoké hladině cholesterolu?

A. Potraviny s vysokým obsahem trans- a nasycených tuků, jako je balené pečivo, např. koláče a sušenky, červené maso a plnotučné mléčné výrobky (máslo, smetana, plnotučné mléko, sýry).

Q. Jaké jsou tři příznaky vysoké hladiny cholesterolu?

A. Příznaky vysoké hladiny cholesterolu jsou vzácné. Pokud však krev obsahuje příliš mnoho cholesterolu, mohou se tyto tukové usazeniny a další látky hromadit na stěnách tepen a způsobit aterosklerózu. Protože tyto usazeniny mohou navíc zmenšit velikost tepen a zpomalit průtok krve, mohou způsobit komplikace, jako je bolest na hrudi, srdeční infarkt a mrtvice.

Q. Jaký je nejlepší nápoj na snížení hladiny cholesterolu?

A. Některé nápoje a správné potraviny mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Při cestě za hubnutím můžete zařadit koktejly z bobulovitých plodů, šťávu z granátových jablek, citrusové šťávy, červené víno, sójové mléko a zelený čaj. Snížení hladiny cholesterolu však vyžaduje čas. Změny ve stravovacích návycích nebo ve způsobu života mohou trvat týdny nebo i dlouhou dobu, než se dostaví výsledky.

Q. Způsobuje vysoký cholesterol únavu?

A. Vysoká hladina cholesterolu obvykle nevede k únavě, ale může přispívat k srdečním onemocněním, jako je ischemická choroba srdeční. K léčbě vysoké hladiny cholesterolu však užívejte statin. Jako nežádoucí účinky se u vás mohou projevit únava, ztráta paměti nebo zmatenost. Pokud se u vás některý z těchto příznaků vyskytne, měli byste se o něm poradit se svým lékařem.

Q. Lze vysoký cholesterol vyléčit?

A. Vysoký cholesterol lze snížit a zvládnout pomocí diety, cvičení, snížení hmotnosti a někdy i léků. Léčba vysokého cholesterolu se u jednotlivých osob liší a závisí na hladině cholesterolu. Člověk však nemusí vysoký cholesterol zcela vyléčit.

Q. Jaké potraviny zvyšují hladinu cholesterolu?

A. Potraviny s vysokým obsahem nasycených a transmastných tuků, jako jsou tuky obsažené v mase, másle, sýrech, zpracovaných potravinách, smažených potravinách a plnotučných mléčných výrobcích, mohou zvyšovat hladinu cholesterolu. Omezením příjmu nasycených tuků na méně než 7 % celkového denního příjmu kalorií však můžete snížit hladinu LDL cholesterolu o 8-10 %.

Q. Jsou banány dobré na cholesterol?

A. Díky vysokému obsahu vlákniny a draslíku jsou banány vynikající volbou pro snížení hladiny cholesterolu a zlepšení hladiny glukózy v krvi. Kromě toho jsou vynikajícím zdrojem rozpustné vlákniny, která posiluje imunitu. Poraďte se se svým výživovým poradcem, který vám doporučí správnou porci a četnost.

Q. Jaká je zdravá hladina cholesterolu podle věku?

A. Hladina cholesterolu udává, kolik cholesterolu cirkuluje v krvi. HDL neboli „dobrý“ cholesterol by měl být vyšší než 60 mg/dl. Váš „špatný“ cholesterol neboli LDL by měl být nižší než 100 mg/dl. Celková hladina cholesterolu – součet HDL a LDL – by měla být nižší než 200 mg/dl. Pokud se tyto hodnoty mění, existuje vysoká pravděpodobnost, že vaše hladina cholesterolu bude kolísat, což by v budoucnu mohlo vést k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

Q. Jaká je nebezpečná hladina cholesterolu?

A. Člověk má vysoké riziko srdečního onemocnění, pokud je jeho hladina celkového cholesterolu vyšší než 240 mg/dl a hladina LDL vyšší než 160 mg/dl. Hladina HDL je nižší než 40 mg/dl. Pokud se tyto hodnoty při krevním testu zvyšují a snižují, je nejlepší navštívit lékaře. V opačném případě by to mohlo mít za následek další dlouhodobé potíže, zejména onemocnění související se srdcem.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky