Přibíráte po pití vína na váze? Tady je pravda!

Přibíráte po pití vína na váze? Tady je pravda!

Po pití vína mnoho lidí má pocit, že přibrali na váze. Ale je to patrně jenom pocit, který často není podložený pravdou. Když pijete víno, vaše tělo metabolizuje alkohol jako první, protože ho vnímá jako toxin. To znamená, že vaše tělo spálí kalorie z alkoholu než začne spalovat kalorie z jídla.

Je ale také pravda, že alkohol obsahuje kalorie, a to 7 kalorií na gram. Toto je přibližně 56 kalorií na 100 ml vína. Pokud pijete víno často a ve větším množství, mohou se tyto kalorie přidávat a vést tak k přibírání na váze.

Ale není potřeba se příliš obávat. Pokud pijete víno s mírou a dodržujete vyváženou stravu a pravidelné cvičení, není důvod se bát přibírání na váze. Klíčové je mít vyvážený životní styl a užívat víno s rozumem.

➡️  TIP: NEJLEPŠÍ NOČNÍ SPALOVAČ TUKŮ ⬅️

Víno je nápoj, který je zdravý pro srdce. Může však pití vína vést k nárůstu hmotnosti? Sklenku dobrého vína, ať už je to pěkné plné a sofistikované bílé víno nebo lahodné růžové víno, obdivují a vychutnávají mnozí. Je to jeden z nejstarších kvašených nápojů a jeho kořeny sahají až do egyptské, řecké a římské civilizace. Již od počátku bylo známo, že víno má mnoho zdraví prospěšných účinků. Používalo se také k léčebným účelům (1). Technologie však pokročila, život se zjednodušil a my jsme postupem času zlenivěli a zpohodlněli. Je tedy stále v pořádku pít víno? Má stejné zdravotní účinky? Nebo může pití vína způsobit přibývání na váze? Přečtěte si tento příspěvek a získejte všechny odpovědi. Sjeďte dolů!

protip_iconGruzie je známá jako „kolébka vína“, protože podle archeologů bylo první víno na světě vytvořeno v oblasti jižního Kavkazu v době 6 000 let před naším letopočtem.

Vede pití vína k nárůstu hmotnosti?

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit, že každá potravina, kterou konzumujete, obsahuje kalorie. Na základě počtu kalorií, které spotřebujete a spálíte, se projeví váš přírůstek nebo úbytek hmotnosti. Konzumace příliš velkého množství kalorií a jejich nespálení cvičením nebo vedením sedavého způsobu života povede k nadváze, což může přispět ke zdravotním problémům, jako je obezita, mrtvice, kardiovaskulární problémy, cukrovka atd. (2).

Podle Národní průzkum zdraví a výživy prováděném od roku 2017 do března 2023, byla prevalence obezity u dětí a dospívajících ve věku od 2 do 19 let 19,7 %. U dospělých ve věku 20 let a starších byla věkově upravená prevalence obezity 41,9 %, přičemž závažná obezita byla pozorována u 9,2 % populace.

Na druhou stranu dodržování diety s kalorickým deficitem může pomoci při regulaci hmotnosti, ale neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by dokazovaly, že dieta s kalorickým deficitem pomůže při hubnutí (3).

Suchá vína mají obvykle menší množství kalorií, protože mají menší obsah cukru ve srovnání s jinými sladkými víny, a šumivá vína mají nejméně kalorií. Do skleničky na víno se průměrně vejde asi 140-150 ml vína a jedna porce tohoto množství obsahuje asi 120-130 kalorií (4). Vzhledem k tomu, že víno je kvašený alkoholický nápoj z hroznů, obsahuje přirozeně kalorie, a proto nakonec přijímáte kalorie v tekuté formě.

V umírněné míře nevede konzumace vína k nárůstu hmotnosti (1). Slovo umírněnost však nelze v této souvislosti dostatečně zdůraznit, protože umírněnost je u každého jedince velmi subjektivní, a to v závislosti na jeho věku, úrovni aktivity, složení těla a podmínkách prostředí. Dát si každý den skleničku vína nemusí vést k nárůstu hmotnosti, ale když začnete zvyšovat počet porcí a jejich četnost, zvyšujete tím i příjem kalorií. Dlouhodobá konzumace nadměrného množství kalorií u vína bez jejich spálení vede k přibývání na váze (2).

Možná si teď říkáte, jestli se vám z toho všeho pití vína udělá břicho nebo břicho z vína? Je vůbec vinný břicho věc? A jak se liší od pivního břicha?

Vinný břich vs. pivní břicho

Mezi pivním a vinným břichem není velký rozdíl. Zajímavé je, že ani pivo, ani víno přímo nesouvisí s rozšířením pasu a vyklenutím střev. Ano, pivo i víno obsahují kalorie, a jak již bylo řečeno, konzumace nadbytečných kalorií vede k nárůstu hmotnosti. Ergo, konzumace nadměrného množství piva nebo vína vede k celkovému nárůstu hmotnosti vašeho těla a neomezuje se konkrétně na oblast břicha (5).

Kromě vína nebo piva, které pijete, máte také tendenci kombinovat spoustu vysoce kalorických potravin, které doprovází sklenici vína nebo půllitr piva. Jídla, jako je pizza, hamburger, těstoviny a smažená jídla, jako jsou nachos a hranolky, obsahují velké množství tuku a sacharidů, které zvyšují váš kalorický příjem.

Tato rychlá jídla mají vysokou chuť, nízkou výživovou hodnotu a mají nízkou sytící schopnost, která vás nutí toužit po dalších.. Obsah sacharidů v těchto potravinách je nízké kvality kvůli jejich vysoce zpracovanému charakteru a má tendenci vést k přibývání na váze (6).

Co když tedy konzumujete alkohol nebo víno s mírou nebo příležitostně a hlídáte si váhu tím, že kontrolujete příjem kalorií. Přesto máte větší břicho. Je to kvůli alkoholu, nebo je to způsobeno některými vašimi hormony?

Alkoholové břicho versus hormonální břicho

Jak již bylo uvedeno dříve, že víno, pivo nebo alkohol přímo vedou k přibírání na váze kolem břicha, spíše máte tendenci přibírat celkovou tělesnou hmotnost. Vede však konzumace alkoholických nápojů ke změnám ve vašich hormonech a vede tato změna následně k nárůstu hmotnosti?

Existuje dostatek a více důkazů, které dokazují, že konzumace alkoholu škodí vašemu zdraví. Může proniknout do všech vašich vnitřních orgánů a způsobit poškození vašich tkání, které může vést k dysfunkci vašich orgánů. Napadá také váš endokrinní systém, jeden z nejdůležitějších systémů ve vašem těle, který je zodpovědný za komunikaci mezi jednotlivými orgány, žlázami a centrálním nervovým systémem. Endokrinní systém je také zodpovědný za regulaci hypofýzy, která řídí uvolňování hormonů ve vašem těle. Dlouhodobá a nadměrná konzumace/zneužívání alkoholu a alkoholických nápojů vede k narušení těchto systémů a může vyústit v různé poruchy štítné žlázy, které narušují hormonální produkci a ovlivňují váš metabolismus a hladinu energie (7).

Pokud to chcete vyzkoušet, abyste zjistili, zda je to alkohol nebo vaše hormony, které způsobují přibývání na váze, přestaňte pít víno nebo jakýkoli alkoholický nápoj asi na měsíc. Spojte tuto přestávku v pití s dobře vyváženou a vyváženou stravou. To neznamená, že přejdete na nárazovou dietu složenou pouze ze zeleniny a polévky. Jezte potraviny, které jíte běžně, a proveďte malé změny, například přidejte porci zelené listové zeleniny a vyřaďte sladké potraviny. To vám může pomoci pochopit, zda přibírání na váze přičítáte vínu a alkoholu, nebo zda máte hormonální problémy (což se zjistí pomocí krevního testu). I v případě, že přibíráte kvůli hormonálním problémům, můžete udělat jednoduchou věc – vyhnout se alkoholu, protože je pro vás ze své podstaty špatný (7).

Pochopili jsme, že víno v umírněném množství je v pořádku a že si můžete vychutnat příležitostnou sklenku nebo dvě, ale co ten pocit nadýmání po něm?

Způsobuje víno nadýmání?

Ano, víno způsobuje nadýmání, protože obsahuje kvasinky. Víno je alkoholický nápoj. Při konzumaci ve velkém množství má tendenci zahltit váš trávicí trakt a způsobuje zánět, který má za následek pocit nadýmání (8). Někteří z vás se mohou cítit nafouknutí po jediné sklence vína, zatímco jiní mohou zkonzumovat více než sklenku a vypít láhev a necítí se nafouknutí, to se liší člověk od člověka.

protip_iconRychlý tip

Masáže břicha vám mohou pomoci léčit nadýmání způsobené pitím vína.

Nyní, když znáte výhody a nevýhody pití vína a pochopili jste, co způsobuje pivní nebo vinné břicho, jste lépe informováni o víně a jeho účincích na vaše zdraví. Pokud přesto chcete mít víno jako součást svého života a chcete si udržet rovnováhu mezi zdravým životním stylem a trochou zábavy, zde je několik způsobů, jak toho dosáhnout.

Způsoby, jak pít víno a zůstat zdravý

Pokud jde o zdravý životní styl, měli byste se obecně vyhýbat alkoholu ve všech formách. Víno se však od běžného alkoholu trochu liší, protože obsahuje sloučeninu zvanou resveratrol, která se nachází v hroznech používaných při výrobě vína. Resveratrol je antioxidant, který má protizánětlivé účinky a předpokládá se, že při konzumaci v omezeném množství má také schopnost držet na uzdě kardiovaskulární onemocnění.10). Přesto je vhodné konzumovat víno s mírou a zároveň dodržovat zdravou a vyváženou stravu a řídit se těmito radami, abyste při pití vína zůstali zdraví.

Existují dva důvody, proč byste se měli vyhnout pití vína před jídlem. Prvním důvodem je, že víno na lačný žaludek vás opravdu rychle opije ve srovnání s pitím vína poté, co jste něco snědli. Druhým důvodem je, že víno nebo alkohol, pokud jde o tuto záležitost, má tendenci stimulovat vaše receptory chuti k jídlu a máte tendenci se přejídat. Ideální je pít víno po jídle, protože se necítíte tak brzy podnapilí a pro vaše tělo je snazší vstřebat kalorie obsažené ve víně spolu s kaloriemi obsaženými v jídle (9).

  • Kontrolujte počet kalorií na sklenici

Sklenice vína nebo jedna porce je asi 145-150 ml, což v průměru obsahuje 120-130 kalorií. Ženy potřebují v průměru 2 000 kalorií a muži 2 500 kalorií denně (11). To se však liší v závislosti na výšce, hmotnosti, fyzické aktivitě a celkovém životním stylu. S ohledem na tuto celkovou potřebu kalorií je třeba zohlednit počet kalorií, které chcete zkonzumovat ve formě vína.

  • Vyhněte se pití vína pozdě v noci

Stejně jako se vyhýbáte konzumaci jídla pozdě večer, vyhněte se i pití vína pozdě večer, protože vaše tělo má tendenci víno rozkládat místo spalování tuků. Místo toho dodržujte mezi jídlem a spaním dvou až tříhodinový odstup, což platí i pro pití vína. Studie prokázaly, že konzumace pozdního jídla a okamžité usnutí zvyšuje riziko cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění (12).

Suché červené víno má v porovnání s ostatními víny více antioxidantů, které mají při umírněné konzumaci pozitivní vliv na organismus (10). Je také důležité mít na paměti obsah alkoholu v lahvi vína. Při výběru vína se snažte hledat láhev s obsahem alkoholu nižším než 13,5 %.

Když si koupíte drahou láhev jednosladové whisky nebo jakéhokoli jiného drahého alkoholu, určitě ji nedopijete celou za jeden večer. Pravděpodobně ji budete pít méně často, protože si ji chcete uchovat pro zvláštní příležitost. Stejná logika platí i pro nákup drahé láhve vína, kdy si ji schováte na zvláštní příležitost a vychutnáte si ji s lidmi, kteří jsou pro vás výjimeční a blízcí. Kromě toho, pokud budete neustále utrácet peníze za drahé víno, pravděpodobně budete mít finanční problémy, a to byste přece nechtěli, ne?

Teď vás zajímá, zda když budete dodržovat tyto tipy a triky s vínem a udržovat zdravý životní styl, můžete totéž dělat i s jiným alkoholem?

Jak pít alkohol, aniž byste přibrali na váze?

V celém tomto článku jste si přečetli, že alkohol škodí vašemu zdraví, je nabitý kaloriemi a má negativní dopad na váš trávicí systém, což způsobuje pocit nadýmání (8). Pokud i přes znalost všech těchto informací stále váháte, zda můžete alkohol zařadit do svého životního stylu, nebo je jeho přítomnost nevyhnutelná, zde je několik věcí, které byste měli vědět.

  • Počet kalorií se u každého alkoholu liší

Co se týče alkoholu, možnosti jsou široké: pivo, gin, vodka, tequila, rum a seznam pokračuje. Počet kalorií na jednu porci se u každého z těchto alkoholických nápojů liší. Například půllitr piva (335 ml) má přibližně 153 kalorií, zatímco půllitr světlého piva má 103 kalorií. Rum má v jedné porci o objemu 45 ml 97-120 kalorií. Nápoj s nejmenším množstvím kalorií je vodka s 97 kaloriemi (4). Je důležité si uvědomit, že tyto kalorické hodnoty platí pouze v případě, že je pijete s ledem nebo s vodou, v okamžiku, kdy přidáte kolu, sodu, tonik nebo jakýkoli míchací prostředek, kalorická hodnota výrazně vzroste.

  • Vyhýbejte se mastným, smaženým, zpracovaným a tučným potravinám

Víte, že vybraný alkoholický nápoj má velké množství kalorií a přidáním míchadel ve formě zpracovaných džusů a limonád se počet kalorií ještě zvýší. Dávejte si proto pozor na potraviny, které konzumujete spolu s alkoholem. Potraviny jako pizza, hranolky a cibulové kroužky jsou nabité kaloriemi a nasycenými tuky. Místo toho můžete zkusit tyto potraviny vyměnit za okurkový salát nebo mrkev či ořechy, které jsou zdravější variantou.

Voda je vaším nejlepším přítelem, když jste venku a pijete. Vypijte sklenici vody před prvním drinkem, pokračujte v pití vody mezi jednotlivými rundami drinků a pijte vodu i po nich. Je nezbytné zůstat při pití hydratovaný, protože voda pomáhá zabránit dehydrataci, která vede ke kocovině. Pití velkého množství vody také způsobí, že se budete cítit plní, a nakonec možná vypijete méně alkoholu, čímž se vyhnete dalším kaloriím.

Udržovat zdravý životní styl a pít při tom víno může být trochu náročné. Co dělat s váhou, kterou jste kvůli vínu přibrali, a jak tuto váhu shodit ?

Jak shodit břišní tuk získaný kvůli alkoholu?

Všechno pití alkoholu a vína, které jste pili, vás pomalu začalo dohánět a zdá se, že vaše břicho vyskakuje. Jak se toho zbavit? Přejít na nárazovou dietu? Dělat miliony sklapovaček? Žít jen o chlebu a vodě? Ne! Nic z toho vám nepomůže zbavit se břišního tuku. K návratu do formy je třeba důsledné a vědomé změny životního stylu.

Zde je několik jednoduchých a proveditelných změn životního stylu, které můžete provést, abyste se dostali zpět do formy.

  • Snížení příjmu kalorií

To je nejdůležitější věc, kterou musíte udělat, snížit počet kalorií, které konzumujete. Neznamená to, že budete hladovět k smrti. Znamená to pouze, že ze svého jídelníčku snížíte množství vysoce kalorických a zpracovaných potravin. Vyhnout se sladkým nápojům a smaženým jídlům je jeden z jednoduchých způsobů, jak toho dosáhnout.

Můžete si dopřát pizzu nebo zmrzlinu, a přesto zhubnout. Stačí, když snížíte množství pizzy nebo zmrzliny či jakéhokoli svého oblíbeného občerstvení. Pokud například sníte celou velkou pizzu sami na jedno posezení, snězte místo toho malou pizzu osobní velikosti. Místo toho, abyste se cpali vaničkou oblíbené zmrzliny, omezte se na jeden kopeček.

Dbejte na to, abyste do svého jídelníčku zařadili zelenou listovou zeleninu a ovoce. Jezte potraviny, jako je oves, ječmen, fazole a celozrnné obiloviny, protože jsou bohaté na vlákninu a ta je pro vaše střeva prospěšná.

  • Každý den se projděte nebo přidejte malé cvičení.

Změny v jídelníčku jsou skvělé, cítíte se díky nim dobře a pomáhají vám udržet zdraví. Ale pokud chcete opravdu urychlit hubnutí, musíte spálit tyto kalorie, a co je lepší způsob, jak to udělat, než nějaké staré dobré cvičení.

Jednoduchá 30minutová procházka nebo několikaminutové stoupání po schodech vám pomůže spálit více kalorií. Pokud máte čas nebo si ho můžete udělat ve svém nabitém rozvrhu, zkuste provádět vysokointenzivní intervalový trénink (HIIT), který kombinuje prvky kardio a silového tréninku.

Pokud máte představu, že prováděním milionu sklapovaček ztratíte tuk na břiše, jste na velkém omylu. Nic takového jako bodová redukce neexistuje. Váha, kterou jste získali, je v průběhu času a pouze tím, že věnujete čas a úsilí, tuto váhu ztratíte.

Červené víno: Inventura: Celkové přínosy

Mnoho studií naznačuje, že mírná konzumace červeného vína může podpořit zdraví a pomoci v prevenci nemocí. Málokdo si je však těchto příznivých účinků a bezpečnostních limitů pro příjem alkoholu vědom. Následující infografika uvádí některé z hlavních výhod červeného vína a definuje, jaké množství je bezpečné konzumovat každý den. Podívejte se.

Víno je milováno mnoha lidmi a je popularizováno jako nápoj, který je zdravý pro srdce. Přibíráte však po něm na váze? Zatímco konzumace vína s mírou nemusí mít žádné negativní účinky, nadměrná konzumace může vést k přibývání na váze a nadýmání. Proto se doporučuje držet se 1 až 2 skleniček denně. Riziko přibírání na váze můžete snížit také tím, že budete nejprve jíst a až poté pít a kontrolovat počet kalorií na skleničku. Vybírejte si suché červené víno a vyhněte se pití vína pozdě večer, abyste dále kontrolovali související přibývání na váze.

Často kladené otázky

Zvyšuje pití vína chuť k jídlu?

Víno může přímo nebo nepřímo ovlivnit vaši chuť k jídlu. Může stimulovat produkci inzulínu a glukagonu v těle, což zvyšuje hlad.

Má pití vína vliv na hladinu cukru v krvi?

Víno a pivo jsou bohaté na sacharidy a při každé konzumaci zvyšují hladinu cukru v krvi. Víno však má minimální vliv na hladinu cukru v krvi, pokud je konzumováno s jídlem.

Může pití vína pomoci snížit hladinu cholesterolu?

Kontrolované množství červeného vína může mít pozitivní vliv na organismus tím, že udržuje zdravou hladinu cholesterolu. Obsahuje také polyfenoly, které snižují hladinu LDL cholesterolu. (13). Nadměrná konzumace alkoholu je však spojena s vysokou hladinou cholesterolu a triglyceridů.

Může pití vína posílit váš imunitní systém?

Červené víno obsahuje antioxidanty, které mohou tělu pomoci v boji proti oxidačnímu stresu a zánětu. Vědci tvrdí, že mírná konzumace červeného vína může být prospěšná pro imunitní systém. (14).

Pití vána a hubnutí – závěry

  • Porce 140-150 ml vína obsahuje 120-130 kalorií, takže vypít sklenku vína denně je v pořádku.
  • Nadměrná konzumace vína bez spálení nadbytečných kalorií může zvýšit hmotnost.
  • Dlouhodobá a nadměrná konzumace alkoholu může ovlivnit endokrinní systém a způsobit poruchy štítné žlázy.
  • Můžete se řídit několika jednoduchými radami, abyste zůstali zdraví, například se vyhnout jeho pití v noci.

dieta

FAQs

Přibíráte po pití vína na váze?

Ano, konzumace vína může přispět k přibírání na váze. Víno obsahuje kalorie, které se mění v tuk, a pokud překročíte svůj energetický příjem, může dojít k nárůstu hmotnosti. Je důležité mít na paměti, že velké množství alkoholu může také snižovat vaši inhibici a vést k nadměrnému konzumu kalorických potravin. Je proto důležité udržovat zdravou rovnováhu mezi konzumací vína a celkovým stravováním, abyste zabránili nežádoucímu přírůstku na váze.

TOP DIETA V AKCI !

Podívejte se, jak funguje dieta:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí

Podobné příspěvky

Napsat komentář