| |

5 výhod ceramidů pro vaši pleť

Chcete zlepšit svou péči o pleť? Zkuste do ní přidat ceramidy. Níže odborníci rozebírají vše, co je třeba vědět o ceramidech v péči o pleť – od toho, jak fungují, až po výhody, které nabízejí.

Pokud jste posedlí péčí o pleť, pravděpodobně jste slyšeli o tom, že ceramidy jsou pro vaši pleť jako kouzlo. Pokud však nejste guru péče o pleť nebo netrávíte volný čas prohlížením produktů péče o pleť a doplňků stravy v drogerii, možná ceramidy neznáte. Svět péče o pleť může být trochu zahlcující – zejména pokud jde o všechny ty módní ingredience, které se objevují na internetu. Abychom vám pomohli, sestavili jsme průvodce vším, co potřebujete vědět o ceramidech, což jsou tuky v našich kožních buňkách. Po tomto rychlém přečtení se dozvíte, co jsou ceramidy, jak mohou pomoci stárnoucí pleti a proč byste měli tuto superhvězdnou složku poznat, abyste měli spokojenější a zdravější pleť.

Co jsou ceramidy?

Co jsou ceramidy

Ceramidy jsou převládajícím typem tuku v nejsvrchnějších vrstvách pokožky, které tvoří přirozenou kožní bariéru. Můžete si je představit jako lepidlo, které drží kožní buňky pohromadě a udržuje tak kožní bariéru neporušenou. Hrají roli ve vaší pokožce:

  • Struktura
  • Ochrana
  • Propustnost

Ceramidy pomáhají vytvářet bariéru, která zabraňuje ztrátě vody v pokožce a poskytuje ochranu před vnějšími (a potenciálně škodlivými) prvky. Správně fungující kožní bariéra udržuje vlhkost v pokožce, což pomáhá snižovat výskyt jemných linek a vrásek a zvyšuje plnost a pevnost pokožky.

Ceramidy jsou poměrně důležité pro celkové zdraví vaší pokožky. Počet ceramidů v pokožce však s věkem klesá, a proto jsou ceramidy oblíbenou složkou přípravků proti stárnutí. Drsné podnebí a vystavení slunci mohou také snížit obsah ceramidů ve vaší pokožce.

Výhody ceramidů pro pleť

výhody ceramidů pro pleť

Víme, že ceramidy podporují zdravou kožní bariéru, ale co přesně ještě dělají? Níže uvádíme pět klíčových výhod ceramidů pro vaši pleť.

1. Ceramidy udržují kožní bariéru

Kůže je největším orgánem v těle a první obrannou vrstvou proti nepříznivému počasí (například intenzivnímu slunci nebo velmi chladnému větru), škodlivým toxinům, bakteriím, virům a dalším. S počtem ceramidy v horních vrstvách kůže ubývá, je narušena kožní bariéra. Můžete se stát náchylnější k těmto dráždivým látkám, což vede k zánětům a infekcím. Narušená kožní bariéra může mít za následek suchost, zarudnutí, olupování a dokonce i akné.

2. Ceramidy zvyšují úroveň hydratace pokožky

Jednou z ochranných rolí ceramidů je udržovat propustnost vody v pokožce. To pomáhá uzamknout vlhkost a udržet tak pokožku dostatečně hydratovanou. Suchá pokožka může být drsná a mít drobné prasklinky, což zvyšuje vaši náchylnost k zánětům. Jak již bylo zmíněno dříve, nižší hladina ceramidů je spojena se suchou kůží, včetně ekzému. Jeden studie zjistila, že enzymy, které se podílejí na nedostatku ceramidů, jsou zvýšené u nemocných, jako je atopická dermatitida. TL;DR: Ceramidy pomáhají udržovat hladkou a zářivou pokožku.

3. Ceramidy snižují výskyt jemných linek a vrásek

Protože ceramidy pomáhají řídit úroveň hydratace pokožky, může nedostatek ceramidů vést k viditelnějšímu výskytu jemných linek a vrásek. Přemýšlejte o tom: Sušené ovoce, tedy ovoce zbavené vody, často vypadá vrásčité a svraštělé. Totéž se může stát i vaší pleti, protože ceramidů s věkem přirozeně ubývá. Plná pleť (a ovoce) je dobře hydratovaná.

Ceramidy pomáhají zvyšovat hydrataci pokožky a snižují výskyt jemných linek a vrásek. Udržování dostatečné koncentrace ceramidů v pokožce, které zvyšuje její hydrataci, může kromě podpory tvorby kolagenu pomoci dodat pokožce mladistvý lesk.

4. Ceramidy chrání pokožku před poškozením UV zářením

Již víte, že vystavení slunečnímu záření může poškodit vaši pokožku a zvýšit výskyt vrásek, stařeckých skvrn a jemných linek. A i když se natíráte ochranným faktorem SPF, vždy existuje možnost, že se na slunci opálíte příliš. Dobrá zpráva: Ceramidy mohou pomoci chránit před poškozením slunečním zářením.

Přípravky péče o pleť s ceramidy mohou pomoci zmírnit zánět a pomoci obnovit kožní bariéru. A co víc, hydratační přípravky s ceramidy mohou pomoci snížit pigmentaci způsobenou sluncem (sbohem, otravné sluneční skvrny). To je důležité zejména v případě, že jste chronicky vystaveni slunečnímu záření.

5. Ceramidy zlepšují celkové zdraví pokožky

Mnoho kožních onemocnění je spojeno se snížením ceramidů nebo jejich změnou. Odborníci zjistili, že mnoho zánětlivých stavů, jako je akné, lupénka, dermatitida a ekzém, je spojeno se změnami v počtu proteinů exprimovaných v postižené kůži oproti zdravé kůži. Tyto změny korelují s nižšími hladinami ceramidů v kůži.

Pro boj s nedostatkem ceramidů v pokožce odborníci doporučují používat přípravky pro lokální péči o pleť, které obsahují ceramidy, a užívat doplněk stravy s ceramidy.

Kde najít ceramidy

potraviny s vysokým obsahem ceramidů

Ceramidy se nejčastěji vyskytují v produktech péče o pleť (myslím: hydratační ceramidy nebo ceramidová séra). Najdete je však také v doplňcích stravy, například v přípravku Mighty Night od společnosti HUM. Jedna studie zjistila, že perorální příjem ceramidového doplňku významně zvýšil obsah vlhkosti v kůži u jedinců, kteří si dříve stěžovali na suchou pokožku. Pravidelné užívání ceramidového doplňku stravy může přinést působivé výhody (zejména v kombinaci s ceramidovými produkty péče o pleť).

Další studie zjistila, že příjem ceramidů může pomoci snížit hyperpigmentaci, zarudnutí a svědění pokožky. Žádná z těchto studií naštěstí nezaznamenala nežádoucí účinky nebo negativní vedlejší účinky.

Potraviny bohaté na ceramidy

Jedním ze způsobů, jak přijímat více ceramidů, je přidat do stravy potraviny bohaté na ceramidy. Abyste pomohli nahradit mizející ceramidy v pokožce, můžete konzumovat potraviny bohaté na ceramidy, včetně:

  • Mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt, kefír a sýr.
  • Vejce
  • Sladké brambory
  • Sójové boby
  • Pšeničné klíčky
  • Kukuřice
  • Hnědá rýže

Největší množství ceramidů obsahují mléčné výrobky a vejce. Mnoho rostlin obsahuje fytoceramidy (neboli ceramidy z rostlin), včetně sóji, pšeničných klíčků, rýže a bílých broskví. Zajímavost: Zjistilo se, že bílá broskev obsahuje dvakrát více ceramidů než jiné ovoce.

I když byste museli jíst hodně těchto potravin, abyste přijali klinické množství ceramidů, jedná se o zdravé potraviny, které mohou podpořit hladinu ceramidů a podpoří také celkové dobré zdraví.

Kdo by měl konzumovat více ceramidů?

Vzhledem k tomu, že všichni stárneme, můžeme mít všichni prospěch z více ceramidů v našich doplňcích a kosmetických rutinách. Pokud však máte tendenci mít suchou pokožku, používáte na pokožku drsné dráždivé látky nebo se nadměrně vystavujete slunci, mohou být ceramidy obzvláště prospěšné.

Pokud chcete ceramidy doplňovat, většina výzkumů byla provedena s 11 až 70 mg ceramidů denně. Některé výzkum se rovněž zabýval požitím kolagenu, hyaluronanu a procyanidinu pro účinnou hydrataci pokožky.

HUM’s Mighty Night obsahuje 70 mg ceramidů, získaných z (certifikovaných bezlepkových) pšeničných lipidů, které vám pomohou získat spánek krásy. Působí tak, že přes noc obnovuje pleť a zlepšuje její strukturu a tón. Mighty Night obsahuje také směs rostlinných rostlinných látek, které podporují hlubší spánek, a antioxidanty, které pomáhají snižovat poškození volnými radikály. Přibližně po měsíci soustavného používání můžete očekávat lépe hydratovanou pleť.

Závěr

Ceramidy se přirozeně nacházejí ve vašem těle, ale s přibývajícím věkem nebo v případě, že trpíte suchou pokožkou, můžete k udržení obsahu ceramidů v pokožce potřebovat trochu více pomoci. V důsledku toho podpoříte ochrannou bariéru a hydrataci své pokožky a pomůžete snížit výskyt jemných linek a vrásek.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář