|

Udělejte si pauzu: Jak se vypořádat s úzkostí v menopauze?

Žena se vyrovnává s úzkostí v menopauze
/>

Je zde odhad že až 51 % žen ve středním věku 40-55 let pociťuje úzkost, přičemž některé studie uvádějí, že mezi jednotlivými fázemi menopauzy není rozdíl v míře úzkosti, jiné uvádějí vyšší míru úzkosti u žen v perimenopauze oproti ženám ve fázi před menopauzou. Tento nedostatek porozumění není překvapivý vzhledem k tomu, že cesta každé ženy bývá jiná, k nedostatečnému vzdělání lékařů v této oblasti a ke skutečnosti, že menopauza je stále tak málo financovanou a prozkoumanou oblastí. Víme však, že …

Co způsobuje úzkost v menopauze

Pro většinu z nás stačí každý den zapnout zprávy, aby se objevila generalizovaná úzkost. Známými spouštěči jsou však také měnící se hladiny hormonů, poruchy spánku a některé faktory, které obvykle doprovázejí fázi středního věku.

 

  • Hormony:Všichni víme, že hladiny hormonů mají tendenci kolísat a během menopauzy se stávají nerovnovážnými.Studie Prokázaly, že v perimenopauze klesá hladina progesteronu dříve než hladina estrogenu a nižší hladina progesteronu u žen je spojena s nižší životní spokojeností a zvýšenou úzkostí. Estrogen, hormon, o němž se zjistilo, že ovlivňuje ty oblasti mozku, které regulují náladu a chování, během menopauzy také klesá, což znamená, že ztrácíme velkou část jeho uklidňujícího účinku na náš mozek a nervový systém, což by mohlo mít za následek větší pocity úzkosti.
  • Poruchy spánku:Pokles estrogenu může vyvolat návaly horka a noční pocení, což je jednou z hlavních příčin špatného spánku během menopauzy a může vést k úzkosti při usínání a také k tomu, že usnete celou noc.
  • Predispozice: V roce 2013 studie mezi ženami ve věku 42-52 let,výsledky ukázaly, že ženy, které měly predispozice k úzkostným stavům před menopauzou, byly pravděpodobně chronicky úzkostné, a proto byly méně postiženy úzkostí během přechodu do menopauzy. Naopak bylo zjištěno, že ženy s nízkou mírou úzkosti před menopauzou byly během přechodu do menopauzy a po něm náchylnější k vysoké míře úzkosti než před ním. Dobrou zprávou v této konkrétní studii bylo, že úroveň úzkosti se významně nelišila podle fáze menopauzy.
  • Stresory středního věku:U mnoha žen má menopauza tendenci zasáhnout hned vedle různých stresorů středního věku, včetně: vztahových problémů, rozvodu nebo ztráty manžela, návratu dospělých dětí do domácnosti nebo bezdětnosti, starostí o stárnoucí rodiče a péči o ně a dokonce i kariéry. Fyziologické a emocionální změny, které provázejí stárnutí ve společnosti posedlé mládím, mohou být také demoralizující. Je důležité rozpoznat a přiznat si životní situace, které mohou přispívat k pocitům úzkosti, protože jsou zcela normální a téměř vždy mají řešení.

Zkrocení úzkosti v menopauze

Dobrou zprávou je, že existuje řada vědecky podložených řešení od CBT (kognitivně behaviorální terapie) až po homeopatické léky, které pomáhají zmírnit pocity úzkosti způsobené menopauzou. Zde jsou jen některé z nich:

  • Udělejte si z péče o sebe a odpočinku prioritu: Jako ženy jsme notoricky známé tím, že dáváme přednost potřebám ostatních před svými vlastními, ať už mluvíme o potřebách manžela, starších rodičů nebo dětí. Ujistěte se, že o sebe během této životní etapy přechodu pečujete prostřednictvím aktivit, které podporují relaxaci od lesních koupelí po jógu, dlouhé výdechy, trávení času se zvířaty nebo dokonce detoxikační koupel s jablečným octem a epsomskou solí.
  • CBT (kognitivně behaviorální terapie): CBT je krátký, nelékařský přístup, který se zaměřuje nana souvislosti mezi fyzickými příznaky, myšlenkami, pocity a chováním. Úzkostné myšlení, kdy si představujeme nejhorší možné následky, může vyvolávat i udržovat pocity úzkosti. CBT vám nabízí praktická cvičení a pracovní listy, které vám pomohou „racionalizovat se“ z iracionálních myšlenek a uvědomit si, že se možná soustředíte jen na jeden pohled na situaci, což pomáhá snížit intenzitu tělesných reakcí.
  • Hormonální terapie: Menopauzální hormonální terapie (dříve nazývaná HRT nebo hormonální substituční terapie) byla v léčbě menopauzálních symptomů do značné míry nepochopena a nespravedlivě očerňována. Existují dva typy MHT: estrogen-progesteronová terapie pro ženy, které ještě mají dělohu, a estrogenová terapie pro ženy, kterým byla děloha odstraněna. Tyto hormony byly navrženy tak, aby pomáhaly kontrolovat a udržovat hormony na zdravé úrovni a udržovaly tak úzkost na uzdě. MHT může být neuvěřitelně účinná a pozitivně změnit život, ale byla zprofanována díky nyní vyvrácené studii z roku 2002, kterou provedla Iniciativa pro zdraví žen. Současné stanovisko Severoamerické společnosti pro menopauzu je, že MHT je nejvhodnější zahájit u žen mladších 60 let nebo u žen, které jsou do 10 let od nástupu menopauzy a nemají žádné kontraindikace nebo vysoce rizikové zdravotní stavy. Víme, že perorální estrogen prochází játry a příliš stimuluje faktory krevní srážlivosti, což vede k infarktu, zatímco transdermální estrogen (náplasti) spojený s perorálním progesteronem má prokazatelně pozitivní zdravotní dopady. Klíčové je najít poskytovatele zdravotní péče, který je speciálně vzdělaný v oblasti menopauzy, abyste mohli vést informovanou diskusi.
  • Chladivé mlhy: když se objeví pocity úzkosti, zejména ty, které jsou vyvolány návaly horka nebo nočním pocením, ochlazující tělové mlhy, jako je naše. Chladivá mlha Pause vám může pomoci uklidnit se dvěma způsoby: může vám pomoci cítit se okamžitě chladněji, odpařuje pot a vytváří chladivý pocit na kůži, který vás fyzicky uklidní, spolu s obsahem bazalky posvátné, adaptogenu, o kterém je známo, že pomáhá normalizovat hladinu kortizolu v těle a zároveň navozuje relaxaci a snižuje pocity stresu.
  • Hořčík:silný prostředek proti stresu, který také reguluje hladinu kortizolu, snižuje hladinu adrenalinu a podporuje lepší spánek, hladina hořčíku s věkem klesá. Užívání doplňku stravy, jako je glycinát hořečnatý, může pomoci zmírnit úzkost spolu s celou řadou dalších výhod, které zahrnují podporu zdraví kostí, udržování normálního zdravotního rytmu a dokonce i pomoc při řízení hladiny cukru v krvi. Mnoho lékařů předepisuje kombinaci doplňků stravy s hořčíkem a taurinem, protože taurin – aminokyselina a neurotransmiter, který zklidňuje mozek – je přirozeně vyčerpáván estrogenem, takže ženy mají na začátku větší nedostatek než muži.
  • Ašvaganda: prastará léčivá bylina pěstovaná v Asii a Africe, která má mnoho výhod, zejména snižuje úzkost a návaly horka a podporuje lepší spánek.

To jsou jen některá z řešení, která existují spolu se správnou výživou, cvičením atd. a každý den se objevují další. Vzhledem k tomu, že cesta, fyziologie a anamnéza každé ženy jsou jiné, je vždy dobré se před zahájením jakéhokoli druhu léčby poradit se zdravotníkem, abyste se ujistili, že je pro vás vhodná. Tento článek nemá sloužit jako náhrada lékařského poradenství.

 

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky