|

Vyrovnávání hormonů během menopauzy – příznaky, symptomy a léčba hormonální nerovnováhy

Během menopauzy dochází v ženském těle k mnoha změnám. Mnohé z těchto změn jsou způsobeny tím, že se tělo přizpůsobuje různým hladinám hormonů, které přináší proces stárnutí.

Existují však různé zdravé a přirozené metody, které mohou ženy použít k vyrovnání hladiny hormonů a tím ke snížení nepříjemných příznaků, jako jsou návaly horka, snížená sexuální touha, bolesti hlavy, náladovost a další.

Proč dochází během menopauzy k hormonální nerovnováze?

Před, během a po menopauzahormony, které jsou zodpovědné za řízení menstruačního cyklu a reprodukčního zdraví ženy – estrogen a progesteron – se produkují stále méně.

Tato změna vede k příznakům menopauzy: ukončení menstruačního cyklu, fyzickým změnám na těle, jako je vypadávání vlasů atd.

Je důležité si uvědomit, že změny, které vedou k menopauze, jsou přirozené.

Chronické stavy, které napadají části těla, které produkují a regulují hormony, mohou vést k dlouhodobým problémům souvisejícím s hormonální nerovnováha, ale stálý pokles ženských pohlavních hormonů, ke kterému dochází během menopauzy, nemusí nutně svědčit o problému. 

Jinými slovy, hormonální změny a příznaky, které se objevují během menopauzy, nejsou výsledkem „nerovnováhy“, kterou je třeba napravit, ale jsou výsledkem přirozené změny těla v průběhu času a dosažení nového stavu.

 • Ačkoli to nemusí být důvod k obavám, tato změna množství hormonů v těle ženy může přesto vyvolat nežádoucí příznaky. Příznaky hormonální nerovnováhy během menopauzy

Během menopauzy se nejčastěji vyskytují typy hormonální nerovnováhy s estrogenem a progesteronem a všechny hormony, které se v důsledku toho stanou nevyváženými. To je důvod, proč je mnoho příznaků menopauzy spojeno s reprodukčním systémem.

Nejčastější příznaky hormonální nerovnováhy během menopauza jsou:

 • Návaly horka
 • Nepravidelné nebo abnormální menstruační cykly
 • Přírůstek hmotnosti
 • Kolísání nálady
 • Únava
 • Abnormální růst vlasů: časté jsou hrubší vlasy a růst kolem brady.
 • Nespavost
 • Nedostatek sexuální touhy
 • Zvýšené riziko zdravotních problémů s dásněmi
 • Bolesti svalů a kloubů

Přírodní strategie pro vyvážení hormonů

Při rozhodování jak vyrovnat hormony během menopauzy, je důležité zvážit přirozená řešení pro zvládání příznaků, které přicházejí se změnami ve vašem těle. Ačkoli je menopauza zcela přirozeným jevem, existují způsoby, jak zmírnit účinky příznaků, aby byly lépe zvládnutelné a méně zasahovaly do vašeho každodenního života.

Začínáme nebo pokračujeme ve využívání zdravé výživy

Ačkoli může být únavné slyšet, že je to řešení většiny zdravotních problémů, je záslužné, že je třeba po celý život udržovat zdravou stravu, protože to může pomoci při zvládání příznaků menopauzy a dalších účinků přirozených procesů, jako je stárnutí.

Udržováním zdravé stravy zajistíte, aby vaše tělo dostávalo živiny, které potřebuje k udržení ostatních systémů vašeho těla během bouřlivých období, jako je menopauza.

Kromě toho může omezení potravin a nápojů, které mají tendenci vyvolávat nebo zhoršovat vaše příznaky, pomoci zmírnit některé potíže.

Například kofein má tendenci vyvolávat návaly horka kvůli zvýšení srdeční frekvence a tělesné teploty, které způsobuje. Stejný účinek mohou mít i alkoholické nápoje. Zvládněte svůj stres

Stres si může vybírat neuvěřitelnou daň na těle v jakékoli fázi života, ale v tak náročném období, jako je menopauza, se nekontrolovaný stres může přidat k příznakům, které již pociťujete.

Vysoká úroveň stresu Je známo, že způsobuje například nevolnost, podrážděnost a neklid, což může značně ztížit zvládání příznaků menopauzy.3

Udržování hladiny stresu na přijatelné úrovni vám tedy pomůže připravit se na úspěch.

Není žádným tajemstvím, že menopauza je pro mnoho žen velmi stresující životní kapitolou. Je důležité, abyste v tomto období vyhledávali druhé (přátele, rodinu, jiné ženy procházející menopauzou atd.), a to jak pro omezení stresu, tak pro získání soucitu a podpory, kterou si zasloužíte.

I když je změna hormonů přirozená, stále je to něco, co může dramaticky ovlivnit váš život – být k sobě laskavý a potvrdit své zkušenosti může mít obrovský vliv na to, jak tyto výzvy prožíváte. Nechat si zkontrolovat hladinu hormonů

Pokud je vám více než 35 let a máte příznaky menopauzy, nemusíte si nechat vyšetřit hormony pomocí krevního testu, protože lékaři mohou obvykle usoudit, že příčinou vašich příznaků je perimenopauza. Někdy se však lékaři rozhodnou vyšetřit hladinu hormonů, aby získali jasnější představu o tom, co je příčinou vašich příznaků. Většina hormonálních testů se provádí prostřednictvím krve testy, ale některé vyžadují vzorky moči nebo používají sliny k testování hladiny hormonů.2

Pokud si s poskytovatelem zdravotní péče upřímně promluvíte o tom, proč si chcete nechat otestovat hormony, bude vám moci lépe pomoci s vašimi konkrétními obavami. Mnoho žen se rozhodne nechat si vyšetřit hladinu hormonů, aby zjistily, zda jsou jejich příznaky způsobeny pouze menopauzou nebo něčím jiným, jako je PCOS nebo nějaký problém se štítnou žlázou.

Klíčové závěry

Hormonální nerovnováha je běžná pro všechny ženy, které mají příznaky menopauzy. Ačkoli to není příliš časté, existují také hormonální nerovnováhy, které se mohou vyskytnout dříve v životě a které se mohou spojit s hormonální nerovnováhou způsobenou menopauzou.

Příznaky hormonální nerovnováhy se týkají především reprodukčního systému, jako je menstruační cyklus, ale mohou mít vliv i na metabolismus, duševní zdraví, fyzický vzhled a další.

Poskytovatelé zdravotní péče jsou dobře vybaveni k tomu, aby pomohli zmírnit příznaky menopauzy, pokud jste ochotni začít rozhovor.


Zdroje

1 „Hormonální nerovnováha: Příčiny, příznaky a léčba.“ Cleveland Clinic. Přístupné 26. října 2022. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22673-hormonal-imbalance.

2 „Hormonální testování.“ Cedars. Přístupné 26. října 2022. https://www.cedars-sinai.org/programs/endocrinology/diagnosis-treatment/hormone-testing.html.

3 „Jak stres ovlivňuje vaše tělo a chování.“ Mayo Clinic. Mayo Foundation for Medical Education and Research, 24. března 2023. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-symptoms/art-20050987.

4 „menopauza: „: Věk, fáze, příznaky a kampaň; léčba. Cleveland Clinic. Přístupné 25. října 2022. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky