Vše, co byste měli vědět o přechodu neboli menopauze
Menopauza nastává, když žena nemá menstruaci během 12 po sobě následujících měsíců a nemůže již přirozeně otěhotnět. Obvykle začíná mezi 45 a 55 lety, ale může se objevit i před nebo po tomto věkovém rozmezí.
Menopauzu můžou doprovázet nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka a přírůstek hmotnosti. Pro většinu žen není kvůli menopauze nutné lékařské ošetření.
Čtěte dále a dozvíte se, co potřebujete vědět o menopauze.
Kdy začíná menopauza a jak dlouho trvá?
U většiny žen se poprvé začnou objevovat symptomy menopauzy asi čtyři roky před poslední menstruací. Příznaky často přetrvávají až asi čtyři roky po poslední periodě.
U malého počtu žen se projevují příznaky menopauzy až deset let před skutečným výskytem menopauzy a 1 z 10 žen má příznaky menopauzy 12 let po jejich poslední menstruaci.
Střední věk u žen v menopauze je 51 let, u afroameričanek a žen Latinské Ameriky se však může vyskytovat v průměru až o dva roky dříve. K pochopení tohoto rozdílu je ale zapotřebí více studií.
Existuje mnoho faktorů, které pomáhají určit, kdy začne menopauza, včetně genetiky a zdraví vaječníků. Perimenopauza se vyskytuje před menopauzou. Perimenopauza je období, kdy se vaše hormony začínají měnit v přípravě na menopauzu. Může trvat od několika měsíců do několika let. U mnoha žen se perimenopauza objevuje někdy po 45. roce. Jiné ženy přeskočí perimenopauzu a rovnou vstoupí do menopauzy.
U přibližně 1% žen začíná menopauza před dosažením 40 let, což se nazývá předčasná menopauza nebo také primární ovariální nedostatečnost. U přibližně 5% žen nastane menopauza ve věku 40 až 45 let. To se označuje jako časná menopauza.
Perimenopauza vs. menopauza vs. postmenopauza
Během perimenopauzy se menstruace stává nepravidelnou. Může být opožděná nebo může jednou nebo vícekrát úplně vynechat. Menstruace může být také slabší nebo silnější.
Menopauza je definována jako absence menstruace po celý jeden rok.
Postmenopauza se objevuje několik let po menopauze.
Jaké jsou příznaky menopauzy?
Menopauza každé ženy je jedinečná. Příznaky jsou obvykle závažnější, když se menopauza vyskytne náhle nebo na kratší dobu. Zdravotní podmínky, které mají vliv na zdraví vaječníků, jako je rakovina nebo hysterektomie, nebo určité volby životního stylu, jako je kouření, mají tendenci zvyšovat závažnost a trvání symptomů. Kromě změn menstruace jsou příznaky perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy obvykle stejné.
Nejběžnější příznaky perimenopauzy jsou:
- méně častá menstruace
- slabší nebo silnější menstruace, než je obvyklé
- vazomotorické příznaky, jako návaly horka, noční pocení a červenání
Odhaduje se, že 75% žen zažívá při menopauze návaly horka.
Mezi další běžné příznaky menopauzy patří:
- nespavost
- vaginální suchost
- přibývání na váze
- deprese
- úzkost
- obtížné soustředění
- problémy s pamětí
- snížené libido nebo sexuální touha
- suchá kůže, ústa a oči
- častější močení
- bolavá nebo citlivá ňadra
- bolesti hlavy
- bušení srdce
- infekce močových cest
- ztráta svalové hmoty
- bolestivé nebo ztuhlé klouby
- ztráta kostní hmoty
- méně plná prsa
- slábnutí nebo ztráta vlasů
- zvýšený růst chloupků na různých částech těla, jako je obličej, krk, hrudník a horní část zad
Komplikace
Mezi běžné komplikace menopauzy patří:
- vulvovaginální atrofie
- dyspareunie nebo bolestivý pohlavní styk
- pomalejší metabolická funkce
- osteoporóza nebo slábnutí a řídnutí kostí
- náladovost nebo náhlé emoční změny
- šedý zákal
- paradentóza
- inkontinence
- onemocnění srdce nebo cév
Proč dochází k menopauze?
Menopauza je přirozený proces, který se objevuje jak vaječníky stárnou a produkují méně reprodukčních hormonů. Tělo začíná procházet několika změnami v reakci na nižší hladinu:
- estrogenu
- progesteronu
- testosteronu
- folikuly stimulujícího hormonu (FSH)
- luteinizačního hormonu (LH)
Jednou z nejvýznamnějších změn je ztráta aktivních folikulů vaječníků. Ovariální folikuly jsou struktury, které produkují a uvolňují vajíčka z vaječníkové stěny, což způsobuje menstruaci a plodnost. Většina žen si nejprve všimne, že frekvence jejich period se stává méně konzistentní a že jsou silnější a delší. K tomu obvykle dochází někdy po 45. roce. Ve věku 52 let má většina žen menopauzu.
V některých případech je menopauza vyvolána nebo způsobena poraněním nebo chirurgickým odstraněním vaječníků a souvisejících pánevních struktur.
Mezi běžné příčiny vyvolané menopauzy patří:
- chirurgické odstranění vaječníků
- ovariální ablace nebo zastavení funkce vaječníků, což může být provedeno hormonální terapií, chirurgickým zákrokem nebo radioterapií u žen s nádory pozitivními na estrogenové receptory
- ozařování pánve
- pánevní poranění, která vážně poškodí vaječníky
Jak je diagnostikována menopauza?
Pokud máte příznaky menopauzy, které vám způsobují obtíže nebo omezení nebo máte příznaky menopauzy a je vám 45 let nebo méně, vyplatí se vám poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.
Nový krevní test známý jako PicoAMH Elisa diagnostický test byl nedávno schválen FDA (Food and Drug Administration). Tento test slouží k určení toho, zda žena vstoupila do menopauzy nebo se blíží menopauze.
Tento nový test může být užitečný pro ženy, které vykazují příznaky perimenopauzy, které mohou mít také nepříznivé účinky na zdraví. Časná menopauza je spojena s vyšším rizikem osteoporózy a zlomenin, srdečních chorob, kognitivních změn, vaginálních změn a ztráty libida a změn nálad.
Váš lékař vás může také objednat na krevní test, který změří hladinu některých hormonů v krvi, obvykle FSH a formu estrogenu zvanou estradiol.
Trvale zvýšená hladina FSH v krvi o 30 mIU / ml nebo vyšší, společně s absencí menstruace po dobu jednoho roku, je obvykle potvrzením menopauzy. K dispozici jsou také testy slin a běžně dostupné testy z lékárny, které jsou ale nespolehlivé a drahé.
Během perimenopauzy hladiny FSH a estrogenů během dne kolísají, takže většina poskytovatelů zdravotní péče bude diagnostikovat tento stav na základě symptomů, anamnézy a informací o menstruaci.
V závislosti na vašich příznacích a zdravotním stavu může váš lékař objednat také další krevní testy, které pomohou vyloučit další onemocnění, která mohou být odpovědná za tyto příznaky.
Mezi další krevní testy běžně používané k potvrzení menopauzy patří:
- testy funkce štítné žlázy
- krevní lipidový profil
- jaterní testy
- testy funkce ledvin
- testy na testosteron, progesteron, prolaktin, estradiol a chorionický gonadotropin (hCG)
Léčba
Pokud jsou vaše příznaky závažné nebo ovlivňují kvalitu vašeho života, pravděpodobně budete potřebovat léčbu. Hormonální terapie může být účinnou léčbou u žen mladších 60 let nebo do 10 let od začátku menopauzy ke snížení nebo léčbě:
- návalů horka
- nočního pocení
- červenání
- vaginální atrofie
- osteoporózy
Další léky mohou být použity k léčbě specifičtějších symptomů menopauzy, jako je vypadávání vlasů a vaginální suchost.
TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENEJŠÍ DOPLNĚK STRAVY v období menopauzy
Mezi další léky, které se někdy používají na symptomy menopauzy, patří:
- minoxidil 5 procent, používaný jednou denně proti ztenčení a ztrátě vlasů
- šampony proti lupům, běžně ketokonazol 2 procenta a pyrithion zinečnatý 1 procenta, používané proti vypadávání vlasů
- Eflornitin hydrochlorid krém pro nežádoucí růst chloupků
- selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), obvykle paroxetin 7,5 miligramů proti návalům horka, úzkosti a depresi
- nehormonální vaginální zvlhčovače a lubrikanty
- vaginální lubrikanty na bázi nízkých dávek estrogenu ve formě krému, kroužku nebo tablety
- ospemifen pro vaginální suchost a bolestivý pohlavní styk
- profylaktická antibiotika pro opakované záněty močových cest
- léky na spaní proti nespavosti
- denosumab, teriparatid, raloxifen nebo kalcitonin pro postmenstruační osteoporózu
Domácí léčba a změna životního stylu
Existuje několik způsobů, jak přirozeně snížit symptomy menopauzy mírného až středního stupně pomocí domácí léčby, změny životního stylu a alternativních způsobů léčby.
Zde je několik tipů pro zvládání menopauzy:
Udržujte se v pohodě a buďte v pohodlí
Oblečte se do volného oblečení v několika vrstvách, zejména v noci a za teplého nebo nepředvídatelného počasí. To vám může pomoci zvládat návaly horka.
Udržování vaší ložnice v chladu a vyhýbání se těžkým přikrývkám v noci může také pomoci snížit vaše šance na noční pocení. Pokud se v noci pravidelně potíte, zvažte ochranu matrace pod nepromokavou plachtou.
Můžete také nosit malý přenosný ventilátor, který vás ochladí, pokud cítíte červenání.
Cvičte a udržujte si vaší váhu
Snižte svůj denní příjem o 400 až 600 kalorií, což vám pomůže k udržení vaší hmotnosti. Je také důležité mírné cvičení po dobu 20 až 30 minut denně. To může pomoci:
- zvýšit energii
- podporovat lepší noční spánek
- zlepšit náladu
- vaši celkovou pohodu
Komunikujte o vašich potřebách
Promluvte si s terapeutem nebo psychologem o pocitech deprese, úzkosti, smutku, izolace, nespavosti a změn identity.
Měly byste se také pokusit mluvit se svými rodinnými příslušníky, blízkými nebo přáteli o pocitech úzkosti, změn nálady nebo deprese, aby chápali vaše potřeby.
Doplňky stravy
Užívejte doplňky vápníku, vitamínu D a hořčíku, abyste snížili riziko osteoporózy a zvýšili hladinu energie a spánek. Poraďte se se svým lékařem o doplňcích stravy, které vám mohou pomoci s vašimi individuálními zdravotními potřebami.
TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENEJŠÍ DOPLNĚK STRAVY v období menopauzy
Procvičování relaxačních technik
Procvičte si relaxační a dýchací techniky, jako například:
- jóga
- dechová cvičení jako krabicové dýchání
- meditace
Péče o pokožku
Aplikujte denně zvlhčovací krémy, abyste zabránili vysušování pokožky. Také byste se neměli příliš často koupat nebo plavat, což může vysušovat nebo dráždit vaši pokožku.
Řešení problémů se spánkem
Pro dočasné zvládnutí nespavosti použijte běžně dostupné léky na spaní nebo zvažte konzultaci se svým lékařem. Promluvte si se svým lékařem také pokud máte pravidelně problémy se spánkem, aby vám pomohl s jejich zvládnutím , abyste si v noci lépe odpočinuli.
Přestaňte kouřit a omezte konzumaci alkoholu
Přestaňte kouřit a vyhněte se i vystavení se pasivnímu kouření. To může také zhoršit vaše příznaky.
Měli byste také omezit pití alkoholu, abyste si nezhoršovali příznaky. Časté pití alkoholu během menopauzy může zvýšit riziko vašich zdravotních problémů.
Další prostředky
Některé menší studie podporují používání bylinných léků na menopauzální symptomy způsobené nedostatkem estrogenu.
Přírodní doplňky stravy a živiny, které mohou pomoci omezit příznaky menopauzy, jsou např.:
- sója
- vitamin E
- isoflavony
- melatonin
- lněné semínko
Existují také studie, jež tvrdí, že Ploštičník hroznatý může zlepšit některé příznaky, jako jsou návaly horka a noční pocení. Při nedávném přezkumu studií však bylo zjištěno jen málo důkazů na podporu těchto tvrzení. Je zapotřebí dalšího výzkumu.
Podobně další výzkum z roku 2015 nenašel žádný důkaz na podporu tvrzení, že omega-3 mastné kyseliny mohou zlepšit vazomotorické příznaky spojené s menopauzou.
Shrnutí
Menopauza je přirozené zastavení nebo ukončení menstruačního cyklu ženy a znamená konec plodnosti. Většina žen zažívá menopauzu ve věku 52 let, ale onemocnění pánve nebo vaječníků mohou způsobit náhlý nástup menopauzy dříve. Genetika nebo jiné zdravotní příčiny mohou také vést k časnému nástupu menopauzy.
Mnoho žen má příznaky menopauzy několik let před menopauzou, nejčastěji jsou to návaly horka, noční pocení a červenání. Příznaky mohou přetrvávat čtyři nebo i více let po menopauze. Léčba, jako je hormonální terapie, může být přínosná, pokud jsou vaše příznaky závažné nebo ovlivňují kvalitu vašeho života. Obecně lze symptomy menopauzy zvládnout nebo zmírnit pomocí přírodních prostředků a úpravou životního stylu.
Zajímám se zdravý životní styl a není nic, co bych nevyzkoušela.