Menopauza je období, ve kterém končí menstruační cyklus. Je diagnostikována poté, kdy žena neměla 12 měsíců po sobě menstruaci. Menopauza může nastat ve věku po 40. nebo 50. roce, ale průměrný věk je 51 let.

Menopauza je přirozený biologický proces. Ale fyzické příznaky, jako jsou návaly horka a emoční příznaky menopauzy, mohou narušit váš spánek, snížit vaši energii nebo ovlivnit emoční zdraví. K dispozici je mnoho účinných způsobů léčby, od úprav životního stylu až po hormonální terapii.

Příznaky

V měsících nebo letech vedoucích k menopauze (perimenopauza) se mohou vyskytnout tyto příznaky:

 • Nepravidelná menstruace
 • Vaginální suchost
 • Návaly horka
 • Zimnice
 • Noční pocení
 • Problémy se spánkem
 • Změny nálady
 • Přírůstek na váze a zpomalený metabolismus
 • Řídnutí vlasů a suchá pokožka
 • Ztráta plnosti prsou

Příznaky, včetně změn menstruace, se u každé ženy liší. S největší Pravděpodobností budou vaše periody nepravidelné, než skončí.

Období vynechávání menstruace během perimenopauzy je běžné a dá se očekávat. Menstruace často jeden měsíc vynechá a vrátí se nebo vynechá i několik měsíců a poté začne měsíční cyklus znovu na několik měsíců. Menstruace se také obvykle vyskytují v kratších cyklech, takže jsou blíže k sobě. Navzdory nepravidelným periodám je i těhotenství možné. Pokud vám vynechá menstruace, ale nejste si jistá, že jste v menopauze, zvažte těhotenský test.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENEJŠÍ DOPLNĚK STRAVY v období menopauzy

Kdy navštívit lékaře

Pravidelně navštěvujte svého lékaře kvůli preventivní zdravotní péči a jakýmkoli zdravotním problémům. Pokračujte v tom také během a po menopauze.

Preventivní zdravotní péče v tomto věku může zahrnovat doporučené zdravotní screeningové testy, jako je kolonoskopie, mamografie a screening triglyceridů. Váš lékař může doporučit i další testy a vyšetření, včetně vyšetření štítné žlázy, pokud je to doporučeno na základě vaší předchozí anamnézy, či vyšetření prsu a pánve.

Pokud se objeví krvácení z pochvy po menopauze, Vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Příčiny

Menopauzu může způsobit:

 • Přirozený úbytek reprodukčních hormonů. Když se blížíte ke konci vašich 30. let, vaše vaječníky začnou vytvářet méně estrogenu a progesteronu – hormony regulující menstruaci – a vaše plodnost klesá. Po čtyřicátém roce se vaše menstruační cykly mohou prodloužit nebo zkrátit, menstruace může být silnější nebo slabší a častější či méně časté, až nakonec – v průměru do 51 let – vaše vaječníky přestanou produkovat vajíčka a nemáte už další menstruaci.
 • Hysterektomie. Hysterektomie, tj. odstranění dělohy, ale nikoli vaječníků, obvykle nezpůsobuje okamžitou menopauzu. I když již nemáte menstruaci, vaše vaječníky stále uvolňují vajíčka a produkují estrogen a progesteron. Ale operace, při které je odstraněna jak děloha, tak vaječníky (totální hysterektomie a operativní odstranění vaječníků), způsobuje okamžitou menopauzu. Vaše menstruace se okamžitě zastaví a pravděpodobně budete mít návaly horka a další menopauzální příznaky a symptomy, které mohou být závažné, protože tyto hormonální změny se vyskytnou náhle a nikoli v průběhu několika letech.
 • Chemoterapie a radiační terapie. Léčba rakoviny může vyvolat menopauzu a způsobit příznaky, jako jsou návaly horka během léčby nebo krátce po jejím ukončení. Zastavení menstruace (a plodnosti) není po chemoterapii vždy trvalé, proto může být stále žádoucí antikoncepční opatření.
 • Primární nedostatečnost vaječníků. Přibližně u 1 procenta žen se menopauza vyskytuje před 40. rokem věku (předčasná menopauza). Menopauza může být důsledkem primární ovariální nedostatečnosti – pokud vaše vaječníky selhávají v produkci normální hladiny reprodukčních hormonů – pramenících z genetických faktorů nebo autoimunitního onemocnění. Často však nelze najít žádnou příčinu. U těchto žen se hormonální terapie obvykle doporučuje alespoň do přirozeného věku menopauzy, aby byly chráněny mozek, srdce a kosti.

Komplikace

Po menopauze se zvyšuje riziko některých zdravotních potíží. Například to jsou:

 • Srdeční a cévní (kardiovaskulární) onemocnění. Když vaše hladina estrogenu klesá, zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění. Srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí u žen i u mužů. Je proto důležité pravidelně cvičit, jíst zdravou stravu a udržovat si normální váhu. Požádejte svého lékaře o radu, jak chránit srdce, například jak snížit hladinu cholesterolu nebo krevního tlaku, pokud je příliš vysoký.
 • Osteoporóza. Tento stav způsobuje, že kosti jsou křehké a slabé, což vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Během několika prvních let po menopauze můžete rychle ztratit kostní hustotu, což zvyšuje riziko osteoporózy. Ženy po menopauze s osteoporózou jsou zvláště náchylné na zlomeniny páteře, boků a zápěstí.
 • Únik moči. Jak tkáně pochvy a močové trubice ztrácejí pružnost, můžete zaznamenat časté, náhlé, silné nutkání k močení, následované nedobrovolnou ztrátou moči (nutkavá inkontinence) nebo ztrátou moči při kašli, smíchu nebo vstávání (stresová inkontinence). Můžete mít také častěji infekce močových cest. Posílení svalů pánevního dna pomocí Kegelova cvičení a použití lokálního vaginálního estrogenu může pomoci zmírnit příznaky inkontinence. Hormonální terapie může být také účinnou možností léčby močových cest a menopauzálních vaginálních změn, které mohou vést k močové inkontinenci.
 • Sexuální funkce. Vaginální suchost způsobená sníženou tvorbou vlhkosti a ztrátou elasticity může způsobit nepohodlí a mírné krvácení během pohlavního styku. Také menší citlivost může snížit vaši touhu po sexuální aktivitě (libido). Pomoci mohou vaginální zvlhčovače a lubrikanty na bázi vody. Pokud vaginální lubrikant nestačí, mnoho žen používá lokální vaginální estrogenové léčby dostupné jako vaginální krém, tablety nebo kroužek.
 • Přibývání na váze. Mnoho žen přibírá na váze během nástupu menopauzy a po menopauze, protože metabolismus se zpomaluje. Možná budete muset jíst méně a více cvičit, abyste si udrželi svou aktuální váhu.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENEJŠÍ DOPLNĚK STRAVY v období menopauzy

☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ