| |

Cola Zero nebo Pepsi, která cola je zdravější?

Nealkoholické nápoje s nulovým obsahem kalorií jsou v posledních letech stále populárnější, protože lidé hledají zdravější alternativy sladkých nápojů. Coke Zero Sugar a Pepsi Max jsou dvě nejoblíbenější značky, ale která z nich je skutečně zdravější? V tomto příspěvku na blogu se blíže podíváme na výživové údaje a zdravotní výhody jednotlivých nápojů, abychom vám pomohli učinit informované rozhodnutí.

Coke Zero vs Pepsi Max – složení

Složení Coca-Cola Zero s cukrem: Voda, barvivo (karamel E150d), kyselina fosforečná, sladidla (aspartam, acesulfam K), přírodní aromata včetně kofeinu, regulátor kyselosti (citronan sodný). Obsahuje zdroj fenylalaninu

Pepsi Max Složení: Sycená voda, barvivo (karamel E150d), sladidla (aspartam, acesulfam K), kyselina fosforečná, kyselina citronová, aromata (včetně kofeinu), konzervant (sorban draselný). Obsahuje zdroj fenylalaninu.

Složení nápojů Coca-Cola Zero Sugar a Pepsi Max je poměrně podobné, oba nápoje obsahují vodu, sladidla, barviva a aroma. Existují však některé zásadní rozdíly.

Například Coca-Cola Zero Sugar obsahuje kyselinu fosforečnou, zatímco Pepsi Max obsahuje jak kyselinu fosforečnou, tak kyselinu citronovou.

Kyselina fosforečná je chemická sloučenina, kterou lze použít jako potravinářskou přísadu nebo konzervační látku, a byla spojována se zdravotními problémy jako je osteoporóza a ledvinové kameny.

Kyselina citronová je naopak slabá organická kyselina, která se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Její syntetická verze se běžně přidává do různých potravin, aby působila jako konzervační a aromatická látka.

Zatímco kyselina citronová má některé zdraví prospěšné účinky, jako např. prevence ledvinových kamenů, je také známo, že poškozuje zubní sklovinu.

Dalším rozdílem mezi Coke Zero a Pepsi Max je, že Coke Zero obsahuje citrát sodný, regulátor kyselosti, zatímco Pepsi Max ne. Stejně tak má Pepsi Max konzervant zvaný sorban draselný, který Coke Zero nepoužívá.

Citronan sodný je sůl, která se může používat k dochucení potravin nebo nápojů, a bylo prokázáno, že má některé zdraví prospěšné účinky, například zlepšuje krevní tlak a funkci ledvin. V nápojích je ho však jen malé množství, proto je nepravděpodobné, že by měl nějaký vliv na zdraví (ať už pozitivní, nebo negativní).

Stejně jako mnoho jiných složek mohou citrát sodný i sorban draselný u některých lidí vyvolat alergickou reakci.

Kromě toho je sorban draselný spojován s dalšími negativními účinky na zdraví, jako je podráždění kůže, dýchací problémy a poškození imunitního systému. Tyto účinky se však projevují pouze v případě, že jsou lidé dlouhodobě vystaveni vysokým hladinám sorbanu draselného.

Obsah kofeinu v Coca-Cole Zero vs. Pepsi Max

Coke Zero obsahuje 32 mg kofeinu v plechovce (330 ml), zatímco Pepsi Max má obsah kofeinu 42,6 mg. To znamená, že Pepsi Max má přibližně o 30 % více kofeinu než Coke Zero.

Pokud jste citliví na kofein nebo se mu chcete zcela vyhnout, pak Pepsi Max není nápoj pro vás. Pokud však hledáte nápoj s větším obsahem kofeinu, pak bude Pepsi Max lepší volbou.

Coke Zero vs Pepsi Max – nutriční informace

Pokud jde o nutriční informace, jsou si Coke Zero a Pepsi Max docela podobné. Oba nápoje mají přibližně nula kalorií, žádný tuk a žádné sacharidy.

Z hlediska výživové hodnoty toho opravdu moc nenabízejí, dokonce ani neposkytují žádné vitamíny nebo minerály.

Coke Zero vs Pepsi Max – která z nich je pro vás zdravější?

Coke Zero i Pepsi Max jsou poměrně nezdravé nápoje, protože nemají žádnou výživovou hodnotu a obsahují umělá sladidla, která mohou být při nadměrné konzumaci zdraví škodlivá.

Oba nápoje také obsahují kofein, na který jsou někteří lidé citliví. Pokud hledáte nápoj s menším obsahem kofeinu, pak by byla lepší volbou Cola Zero.

Pokud hledáte zdravější nápoj, ani jeden z nich není tou nejlepší volbou. Místo toho zkuste pít vodu nebo neslazený čaj.

 

Shrnutí

-Coke Zero a Pepsi Max jsou dvě nejoblíbenější značky bezkalorických nealkoholických nápojů.
– Oba nápoje mají podobné složení, včetně vody, sladidel, barviv a aromat.
– Mezi nápoji Coke Zero a Pepsi Max existují některé zásadní rozdíly, včetně obsahu kofeinu a přítomnosti některých přídatných látek.
– Ani jeden z těchto nápojů není zvlášť zdravý vzhledem k jejich nedostatečné výživové hodnotě a přítomnosti umělých sladidel.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky