Jak alkohol ovlivňuje hmotnost?

Jak alkohol ovlivňuje hmotnost?

Užívání alkoholu může mít různé dopady na hmotnost jedince. Někteří lidé se obávají, že konzumace alkoholu může vést k přibírání na váze, zatímco jiní tvrdí, že alkohol může mít opačný efekt a pomoci při hubnutí.

Příjem alkoholu obsahuje kalorie, které tělo musí zpracovat. Tyto kalorie se nazývají prázdné kalorie, protože nemají žádnou výživovou hodnotu. Alkohol může také snižovat rychlost metabolismu, což znamená, že tělo hoření kalorií neprobíhá tak efektivně.

Navíc může alkohol ovlivnit chuť k jídlu a vést k nadměrné konzumaci potravy. Po požití alkoholu se často cítíme hladoví nebo můžeme mít občasné záchvaty žízně po sladkém nebo mastném jídle.

Pokud se snažíte udržovat váhu nebo zhubnout, je důležité omezit příjem alkoholu a vybrat si nízkokalorické varianty. Pamatujte také na míru a vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu, které hrají klíčovou roli při udržování zdravé hmotnosti.

➡️  TIP: NEJLEPŠÍ NOČNÍ SPALOVAČ TUKŮ ⬅️

Změny ve stravě za účelem snížení hmotnosti mohou být náročné. I když je velká pozornost věnována jídlu, které jíte, je stejně důležité zvážit, co pijete. Plány na hubnutí téměř vždy zahrnují změny stravy a omezení ovocných šťáv, sladkých limonád a alkoholických nápojů může také pomoci zhubnout.

Pokud vás zajímá, jak může konzumace alkoholu ovlivnit vaše cíle hubnutí, čtěte dál. Dozvíte se více o tom, jak je alkohol metabolizován a jak může jeho konzumace ovlivnit výběr potravin.

Jak alkohol ovlivňuje hubnutí

Omezení nebo vyloučení alkoholu může ovlivnit tělesnou hmotnost několika způsoby. Vztah mezi alkoholem a úbytkem hmotnosti je přímý a alkohol může přispívat k hmotnosti a celkovému zdraví.

Všimněte si, že hubnutí není vždy zdravé rozhodnutí a nemusíte nutně zhubnout, abyste byli zdravější. Také hubnutí nepřispívá ke zdraví, pokud metody, které používáte, nepodporují celkové zdraví, včetně kvality živin v potravinách, toho, jak může dieta ovlivnit duševní zdraví a obraz těla a další. O všech svých obavách týkajících se hmotnosti se poraďte s poskytovatelem zdravotní péče.

Ovlivňuje výběr potravin

Podle jedné studie o užívání alkoholu a obezitě se při zvýšené spotřebě alkoholu snižuje pravděpodobnost, že se rozhodnete pro vyvážený a zdravý životní styl.

Jinými slovy, při konzumaci alkoholu je pravděpodobné, že budeme jíst méně výživné potraviny a budeme konzumovat více kalorií z kombinace alkoholických nápojů a potravin s vysokým obsahem nezdravých tuků a přidaných cukrů.

Zajímavé je, že výzkum zjistil, že lidé, kteří často pijí mírné množství alkoholu, se mohou „těšit obecně zdravějšímu životnímu stylu, který je může chránit před nárůstem hmotnosti“. Zároveň však uvádějí, že alkohol může být pro některé lidi rizikovým faktorem obezity. Je třeba provést další výzkum.

Jiná studie zjistila, že účastníci výzkumu jedli po konzumaci alkoholického nápoje o 11 % více než ti, kteří alkohol nekonzumovali. Snědli také téměř o 25 % více slaných jídel s vysokým obsahem tuku. Zdravá strava sice nemusí vylučovat potraviny s vyšším obsahem tuku nebo vyšším obsahem kalorií, ale cílem je umírněnost, kterou může být pod vlivem alkoholu obtížné udržet.

Další studie, publikovaná v roce 2018, zkoumala výběr potravin vysokoškolských studentů a vliv alkoholu na jejich konzumaci. Tato studie zjistila, že studenti častěji konzumovali prázdné kalorické potraviny ve dnech, kdy konzumovali alkohol.

Zpomaluje metabolismus

Když konzumujete potravu, vaše tělo ji metabolizuje, rozkládá ji podle živin a ukládá ji nebo ji využívá jako energii. Protože však lidské tělo nedokáže skladovat alkohol, při konzumaci alkoholických nápojů začne tělo okamžitě zpracovávat alkohol a ukládá stranou jiné živiny, jako jsou tuky, sacharidy a bílkoviny. Tato odložená energie se pak ukládá jako tělesný tuk.

Když dojde k tomuto přerušení metabolického procesu, metabolismus se zpomalí. Postupem času, při opakovaném požívání alkoholu, se metabolismus zpomaluje ještě více a může vést k přibývání na váze.

Narušuje spánek

Ať už se jedná o jednu sklenku vína k večeři nebo několik koktejlů před spaním, alkohol přímo ovlivňuje kvalitu spánku. Studie z roku 2018 sledovala 4 098 dospělých osob a měřila vliv alkoholu na autonomní nervový systém během spánku.

Nízký příjem alkoholu (definovaný jako 0,25 gramu alkoholu na 1 kilogram hmotnosti účastníka studie) vedl k 9% poklesu kvality spánku. Vysoký příjem alkoholu zhoršil kvalitu spánku o téměř 39 %.

Špatný spánek má zase vliv na přímý vliv na hubnutí. Nedostatečný spánek může vést k nezdravému příjmu potravy a nekvalitní spánek může blokovat metabolické procesy v těle, což může ještě více snížit vaše cíle v oblasti hubnutí. Jednoduše řečeno, pokud špatně spíte, je hubnutí ještě obtížnější.

Odvykání alkoholu snižuje množství kalorií

Mírné pití je definováno jako jeden nápoj nebo méně denně u žen a dva nápoje nebo méně denně u mužů. V závislosti na tom, co pijete, může umírněné pití přidat až 1 000 kalorií nebo více za týden. Kalorie přijaté z alkoholu mohou ovlivnit vaši celkovou kalorickou bilanci, pokud spotřebujete více kalorií, než spálíte.

Často také pijeme více než jednu porci alkoholu, aniž bychom o tom věděli. Jedna porce vína je pouze 5 uncí a obsahuje přibližně 120 až 130 kalorií. Mnohé restaurační porce mají 6 nebo dokonce 8 uncí. A sklenice na víno, kterou máte doma, může mít obsah 15 uncí nebo více.

Kalorie v alkoholu

  • Jedna porce vína má pouze 5 uncí a obsahuje přibližně 120 až 130 kalorií. Mnohé restaurační porce mají 6 nebo dokonce 8 uncí. A sklenice na víno, kterou máte doma, může mít objem 15 uncí nebo více.
  • Pivo může mít v závislosti na procentu alkoholu a druhu piva od 90 do 300 kalorií (nebo více).
  • Míchací nápoje (zejména ty s vysokým obsahem cukru, jako jsou limonády a ovocné šťávy) mohou přidat další kalorie do alkoholického nápoje. Například jedna dvanáctistupňová plechovka sodovky může mít 150 až 180 kalorií.

Pokud vaše pitné návyky přesahují rámec umírněných praktik, přijímáte ještě více kalorií (a také zvyšujete riziko dalších zdravotních problémů). Za nárazové pití se považuje pět a více nápojů u mužů a čtyři a více u žen v krátkém časovém období. Jestliže jedna porce piva obsahuje 150 kalorií, pak jediná epizoda nárazového pití může během jediného večera čítat 600 až 750 kalorií a více.

Součástí účinného plánu hubnutí je výběr potravin, které vám zajistí pocit sytosti a uspokojení. Alkohol poskytuje kalorie bez jakýchkoli živin a nepřispívá k pocitu sytosti. Tyto faktory mohou způsobit, že kalorická rovnováha bude náročnější.

Jak snížit množství alkoholu při hubnutí

Pokud jste se rozhodli přestat pít alkohol, abyste podpořili své cíle v oblasti hubnutí, zde je několik užitečných strategií, které můžete použít.

Vyzkoušejte koktejly

Než se vydáte na společenskou akci, připravte si plán výběru nápojů. Možná si dokonce budete chtít vybrat místo, které nabízí atraktivní nealkoholické nápoje, často nazývané „mocktails“.

Možná si vychutnáte broskvový a okurkový šumivý nápoj ze směsi okurky, broskve, jalapeño a zázvorového piva. Jiné nápoje, jako je berry fusion nebo kiwi sour, nabízejí nealkoholické pití, které je sofistikovanější než Shirley Temple a chuťově výraznější než perlivá voda.

Moktejly si můžete připravit také doma přidáním ochucených hořkých látek do perlivé vody. Nebo si vychutnejte předem namíchané mocktaily od značek, jako je SodaStream. Existují také značky, jako je Seedlip, které vyrábějí nealkoholické lihoviny, a některé prodávají koktejly bez alkoholu, například Curious Elixirs.

Připravte si odpověď „Ne, děkuji“

Můžete se setkat se společenským tlakem, abyste pili. Může být užitečné mít připravenou odpověď, když na vás přátelé nebo spolupracovníci budou během abstinence tlačit, abyste pili. Možná budete také chtít být připraveni vysvětlit, proč nepijete, předtím, než půjdete na večírky nebo akce, abyste se s podobným společenským tlakem vyrovnali s grácií.

Při odmítnutí nápoje použijte některou z těchto frází:

  • „Nepiju.“
  • „Zítra mám brzký den.“
  • „Řídím.“

Ačkoli můžete použít kterékoli z výše uvedených prohlášení, abyste zdvořile odmítli pití, nezapomeňte, že nikomu nedlužíte vysvětlení, proč jste se rozhodli zdržet se pití. Stačí prosté „ne, děkuji“

Jak zhubnout 

Pokud je vaším konečným cílem zhubnout, je nezbytné zajistit, aby vaše rozhodnutí snížit příjem alkoholu nevedlo k nahrazení jednoho nezdravého návyku jiným. To, co se rozhodnete jíst a pít během své cesty za hubnutím, by mělo být plné uvážených rozhodnutí, která vám pomohou cítit se spokojeně a vyváženě, a ne jen procesem vylučování nebo omezování.

Existuje mnoho strategií, z nichž si můžete vybrat při budování své cesty k hubnutí, a nezapomeňte, že jedna velikost není vhodná pro všechny. Vyberte si z různých zdravých návyků, abyste si vytvořili rutinu.

Upravte své stravovací návyky

Strava s vysokým obsahem vlákniny může udržet váš trávicí trakt pravidelný a může vás zasytit výživnými, méně kalorickými potravinami. Pochopení velikosti porcí a porcí může pomoci při sestavování vašeho talíře. Sestavte si porce bílkovin, zeleniny a sacharidů podle toho, co nejlépe vyhovuje vám a vašim cílům.

Zvažte sledování kalorií

Pomocí kalorické kalkulačky zjistěte, kolik kalorií byste měli denně sníst. Zvažte použití aplikace pro počítání kalorií, která vám umožní sledovat denní příjem kalorií a měřit, kolik kalorií a živin přijmete v každém jídle.

Zlepšete svůj životní styl

Větší aktivita může podpořit vyváženou hmotnost. K úbytku hmotnosti dochází, když vaše tělo spálí více kalorií, než přijme. To znamená, že změna vašeho fitness režimu, dokonce i s malými okamžiky pohybu, vám může pomoci zhubnout.

Dostatečný a klidný spánek může také pomoci při dosahování cílů v oblasti složení těla. Spánek dává našemu tělu čas na odpočinek, regeneraci a zpracování potravin. Dopřejte si doporučené hodiny spánku, aby bylo vaše tělo v pohybu a svěží.

 

dieta

Jak alkohol ovlivňuje hmotnost?

Příčiny zvýšení hmotnosti

Alkohol může ovlivnit váš metabolismus a přispět k zvýšení hmotnosti. Existuje několik důvodů, proč konzumace alkoholu může vést k přibývání na váze:

Energie obsažená v alkoholu

Alkohol obsahuje vysoké množství kalorií, které nemají žádnou výživovou hodnotu. Při konzumaci alkoholu vaše tělo nejprve spálí tyto kalorie, dopředu před jinými zdroji energie. To znamená, že pokud pijete alkohol, vaše tělo bude spalovat méně kalorií z jiných potravin, což může vést k přibývání na váze.

Ovlivnění chuti k jídlu

Alkohol může také ovlivnit vaši chuť k jídlu a vést k nekontrolovanému přejídání. Při přílišné konzumaci alkoholu se můžete cítit hladově a snadno podlehnout nezdravým jídlům s vysokým obsahem tuku a cukru.

Metabolická dysfunkce

Pravidelná konzumace alkoholu může poškodit váš metabolismus a interferovat s procesem spalování tuků. To může vést k narušení rovnováhy energetického příjmu a výdeje a nakonec k přibývání na váze.

TOP DIETA V AKCI !

Podívejte se, jak funguje dieta:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí

Podobné příspěvky