Jídelníček u proteinové diety

Jídelníček u proteinové diety – Jídelníček u proteinové (keto) diety

Tento jídelníček je určen pro lidi, kteří se řídí proteinovou (keto) dietou. Tato dieta se zaměřuje na konzumaci potravin bohatých na bílkoviny a nízkých na sacharidy. Hlavním cílem je podporovat ketózu, proces, při kterém tělo spaluje tuky namísto sacharidů pro získávání energie. Jídelníček zahrnuje nízkosacharidové potraviny, jako jsou maso, ryby, vejce, ořechy, semena, zelenina a zdravé tuky. Vhodnou konzultaci s odborníkem před zahájením této diety je doporučována.

TOP DIETA V AKCI !

Jablečná, melounová, banánová … Tyto a mnoho dalších diet založených na konzumaci výhradně jedné potraviny jsou z hlediska dlouhodobého dodržování nevhodné. Co takhle shodit pár kilo po komplexnější dietě? Skvělou volbou může být právě proteinová dieta. Jaké jsou její výhody, nevýhody, jídelníček a zkušenosti s ní?

Jídelníček u proteinové diety – 3 fáze proteinové diety

Proteinová dieta má 3 základní fáze. Pokud jste se ji již rozhodli vyzkoušet, musíte počítat s přísným dodržováním zásad. Rovněž s tím, že je nutné projít všemi fázemi.

A to bez ohledu na to, zda jste už zhubli tolik, kolik jste chtěli. Snad nechcete, aby vaše snaha vyšla nazmar a ztracená kila se na váze objevila opět.

1. fáze diety

Proteinová dieta nezačíná vůbec jednoduše. Tato fáze bude nejtěžší. Nicméně, ubývající kilogramy vám budou motivací. V této fázi lze očekávat největší ztrátu kilogramů. Tělo je totiž okované, rychle se zbavuje přebytečné vody a i kilogramů spalováním tělesného tuku.

Jezte v pravidelných intervalech 5 a 6 jídel denně. V první fázi je nutné nahradit veškeré potraviny výhradně proteinovými. Povolené jsou samozřejmě i zeleninové přílohy. Vyberte si hlavně bezkalorické potraviny – nízkokalorickou zelenou zeleninu, která obsahuje množství vitamínů a antioxidantů. Povolen je například česnek, rukola, petržel, šalvěj, endivie, zelená paprika, brokolice, květák, houby a artyčoky. V této fázi ovoce vynechejte.

2. fáze diety

Fáze, která potrpí vašemu sebezapřením mnohem více, než si myslíte. Dokonce víc, než první. Vaše chuťové pohárky budou totiž podřízeny opět „běžným“ potravinám a je jen na vás, zda podlehnete pokouskům a sklouznete zpět k běžnému stravování.

Druhou fázi nazvanou také stabilizační nebo normalizační fáze má připravit metabolismus na komplexnější stravování. Důležitá je zde posloupnost zařazování příloh.

Jednou do dne můžete přidat brambor, rýži nebo kousek ovoce. Zeleninu obohaťte i o další druhy – rajče, avokádo, cuketu, den, zelí, kapustu, fazolové lusky a podobně.

Volnou ruku máte i ve výběru dochucovadel. Můžete přidávat šťovík, hořčici, kečup.

3. fáze diety

Proteinová dieta se pomalu blíží ke svému konci. Poslední fáze, nazvaná také fixační fáze, je podobná druhé. Nicméně, návrat k původnímu jídelníčku je mnohem výraznější. Druhá fáze má zabránit jojo efektu. Pokud se mu chcete vyhnout, 3. fázi určitě za žádných okolností nevynechávejte.

Během této fáze postupně přidávejte běžná jídla, ale snažte se jíst s rozumem. Začněte přidáváním příloh a postupným navyšováním sacharidů i tuku. Častěji a pravidelně jedení v menších množstvích vám zaručí, že nepřiberete.

Výsledkem vašeho snažení by měl být na konci třetí fáze zdravější jídelníček, než jaký byl před dietou. Měl by být pestrý a racionální. Nezapomínejte na dostatečný příjem bílkovin, rozumné množství tuku a sacharidů. Osvojte si zásady zdravého stravování a máte už navždy vyhráno.

Jídelníček 1. fáze – proteinová dieta:
– Snídaně: tvaroh s pýrkem, šalát s endivií
– Svačina: řecký jogurt ochucený trochou proteinového prášku, hrst ořechů
– Oběd: losos na pánvi s citronem a petrželovou přílohou
– Svačina: smaženice s hubkami a se zeleninou
– Večeře: kuřecí prsa s brokolicí

Jídelníček 2. fáze – proteinová dieta:
– Snídaně: tvaroh se strouhaným kokosu a mrkví
– Svačina: proteinový nápoj (recepty na svačinu)
– Oběd: kule s rýží, zeleninová polévka
– Svačina: hrst ořechů, proteinová tyčinka
– Večeře: rybí filé na páře se zeleninovým salátem a zeleninová polévka

Jídelníček 3. fáze – proteinová dieta:
– Snídaně: vajíčka natvrdo, tvarohovo-česneková pomazánka, kousek chleba
– Svačina: ovocný salát, proteinová tyčinka
– Oběd: krůtí prsa s bramborami
– Svačina: hrst ořechů, bílý jogurt
– Večeře: kuřecí prsa na páře se zeleninovou přílohou

hubnutí

Jídelníček u proteinové diety

Co je proteinová (keto) dieta?

Proteinová dieta, také známá jako keto dieta, je stravovací plán, který se zaměřuje na konzumaci potravin s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Cílem této diety je dosáhnout stavu ketózy, kdy tělo spaluje tuky namísto cukrů jako zdroj energie.

Jaké potraviny jsou vhodné na proteinové (keto) dietě?

Potraviny bohaté na bílkoviny jsou základem proteinové diety. Patří sem maso (hlavně vepřové, krůtí, kuřecí), ryby a mořské plody, vejce, sójové výrobky, ořechy a semínka. Sacharidy jsou omezovány a je preferována konzumace zeleniny s nízkým obsahem sacharidů, jako jsou zelené listové saláty, ředkvičky, papriky nebo cuketa.

Jaký jídelníček je doporučený na proteinové (keto) dietě?

Příklad jídelníčku na proteinové keto dietě může zahrnovat snídani s omeletou s vysokým obsahem bílkovin a zeleninou, oběd s kuřecím prsím a avokádovým salátem, svačinu s jogurtem a ořechy a večeři s grilovaným lososem a špenátem. Je důležité sledovat příjem bílkovin a omezit sacharidy.

TOP DIETA V AKCI !

Jídelníček u proteinové diety – Závěr

– Diety založené na konzumaci jedné potraviny nejsou dlouhodobě vhodné pro hubnutí
– Proteinová dieta je komplexnější alternativou
– Proteinová dieta má 3 fáze – první fáze je nejtěžší, ale ztráta kilogramů je největší
– Ve druhé fázi se postupně zařazují běžné potraviny a dochucovadla
– Ve třetí fázi se dieta stabilizuje a postupně se vrací k běžnému jídelníčku
– Proteinová dieta pomáhá předejít jojo efektu
– Jídelníčky pro první, druhou a třetí fázi by měly obsahovat různé druhy potravin a dostatek bílkovin
– Závěrem by měl být jídelníček zdravý, pestrý a racionální
– Ke stránce s porovnáním nejlepších proteinových diet se lze vydat zde: https://proslecny.cz/ktera-proteinova-dieta-je-nejlepsi-porovnani-ketomix-ketofit-ketodiet/
– Ke stránce s recenzemi nejoblíbenějších proteinových diet se lze vydat zde: https://hubnuti-az.cz/ketomix
– Ukázka jídelníčků pro jednotlivé fáze proteinové diety je zde:
– Fáze 1 – Proteinová dieta: tvaroh s paitkou, ecký jogurt s ořechy, losos na pánvi s citronem, smaženice s hříbky a zeleninou, kuřecí prsa s brokolicí
– Fáze 2 – Proteinová dieta: tvaroh se strouhaným kýrem a mrkví, proteinový nápoj, kua s ředou, zeleninová polévka, ořechy, rybí filé s zeleninovým salátem
– Fáze 3 – Proteinová dieta: natvrdo uvařená vajíčka s tvarohovou-patkovou pomazánkou, ovocný salát, kuřecí prsa se škrobovými bramborami, ořechy, kuřecí prsa s zeleninovou oblohou.

TOP DIETA V AKCI !

Podívejte se, jak fungují diety.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí

Podobné příspěvky