Keto chřipka: Příznaky a jak se keto chřipky zbavit

Keto chřipka: Příznaky a jak se jí zbavit

Keto chřipka je stav, který může nastat u lidí, kteří praktikují ketogenní stravu. Příznaky keto chřipky mohou zahrnovat únava, ospalost, nevolnost, bolesti hlavy a podrážděnost.

Abychom se zbavili keto chřipky, je důležité dodržovat správnou hydrataci a příjem minerálů, jako jsou elektrolyty. Dále je vhodné zvýšit konzumaci tekutin, přidat do jídel více zeleniny a případně zvážit příjem vitamínů a doplňků stravy.

Je také možné, že keto chřipka nastane v důsledku nedostatečného příjmu sacharidů. V tomto případě je důležité zvážit příjem vhodných sacharidů, jako jsou vláknina nebo ovoce, aby se tělo dostalo zpět do ketózy.

Pamatujte, že každý člověk může reagovat odlišně na ketogenní stravu a keto chřipka není u všech lidí zaručená. Je důležité poslouchat své tělo a případně konzultovat výživového odborníka.

TOP DIETA V AKCI !

kompletně celý článek lehce uprav tak, aby byl unikátní, ale zachoval informace, zachovej strukturu a formát nadpisů a podnadpisů: Ketogenní dieta (ketodieta, ketonová dieta) se stala jedním z oblíbených a účinných způsobů stravování podporující zlepšení zdraví a hubnutí.

Princip ketodiety

Princip ketodiety spočívá v minimalizaci denního příjmu sacharidů (cca pod 50 g denně) a radikálně zvýšenému množství přijatých tuků. Množství bílkovin je navýšeno pouze lehce.

Je-li ketonová dieta dodržovaná správně, je bezpečná a nijak neškodí zdraví. Pouze přechod z normální stravy na keto dietu může být doprovázený nepříjemnými vedlejšími účinky. Tento stav je označován jako keto chřipka.  Na následujících řádcích se dozvíte, co to keto chřipka je, jak vzniká a zda je možné ji předejít nebo alespoň zmírnit příznaky.

Co je keto chřipka?

Keto chřipka je soubor příznaků, chcete-li negativních vedlejších účinků, které mohou u některých lidí nastat při přechodu na ketogenní způsob stravování.  Keto chřipka jednoduše proto, že některé z příznaků mohou nápadně připomínat klasickou chřipku. Je vyvolána náhlým nedostatkem sacharidů, kdy se tělo snaží přizpůsobit nové stravě založené na minimálním množství potravin obsahující sacharidy. Pro tělo se jedná o šok, se kterým se může pár dní vyrovnávat.

Ketogenní strava

je specifický způsob stravy, který omezuje množství přijatých sacharidů. Toto omezení může zpočátku vyvolat stav zvaný keto chřipka.  Snížení příjmu sacharidů přitom nutí organismus využívat jako zdroj energie (palivo) tzv. ketony, což jsou produkty vzniklé odbouráváním tuků, na místo obvyklé glukózy. Při běžné stravě je tuk sekundárním, nikoliv hlavním palivem. Organismus jej využívá, nemá-li k dispozici glukózu. Stav, kdy tělo jako hlavní zdroj využívá ketony, se nazývá ketóza.

Ketóza

není pouze projevem speciální ketogenní stravy spojené s velmi nízkým obsahem sacharidů, ale dochází k němu také při půstu a dlouhodobém hladovění.  Denní množství sacharidů při ketodietě by nemělo přesahovat 50 g. Jde o radikální zásah i do zdravého jídelníčku založeném na doporučeném příjmu tří živin (sacharidy, bílkoviny a tuky) a může vyvolat doslova abstinenční příznaky podobné těm, které se vyskytují při odstavení nějaké návykové látky (např. kofein).

SHRNUTÍ:Pojem keto chřipka popisuje nepříjemné vedlejší příznaky, k nimž může dojít při přechodu na ketonovou dietu o nízkém obsahu sacharidů. Člověk přecházející na keto dietu může na počátku pociťovat abstinenční příznaky podobně jako při odvykání většímu množství kofeinu v kávě.

Keto chřipka a příznaky

Změna tradičního způsobu stravování na keto dietu představuje pro jakýkoliv organismus zásadní změnu, který potřebuje čas nutný pro přizpůsobení. Zatímco někteří lidé se se změnou vyrovnají snadno a bez nepříjemných vedlejších účinků, pro jiné může být toto přechodné období obzvláště obtížné. Příznaky keto chřipky se zpravidla objeví už během prvních dní po minimalizaci denního příjmu sacharidů. Intenzita příznaků může být různá a liší se od člověka k člověku. U někoho mohou být příznaky mírné, u jiné osoby naopak velmi silné.

Nejčastější příznaky keto chřipky:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Zácpa
 • Průjem
 • Bolest hlavy
 • Podrážděnost
 • Slabost
 • Svalové křeče
 • Závrať
 • Špatné soustředění
 • Bolest břicha
 • Bolest svalů
 • Obtíže se spánkem

 

U některých osob však mohou trvat i po delší dobu. V některých případech mohou být příznaky tak silné, že se člověk raději vrátí k normálnímu způsobu stravování. Pro ty, co chtějí vytrvat, máme pár tipů, jak projevy keto chřipky zmírnit a pomoci tělu přizpůsobit se novému způsobu stravování.

SHRNUTÍ:Pojem keto chřipka popisuje nepříjemné vedlejší příznaky, k nimž může dojít při přechodu na ketonovou dietu o nízkém obsahu sacharidů. Mezi vedlejší příznaky se počítá o neobvykle vysoká chuť na sladké.

Organismus se tak snaží vynutit nějaké ty sacharidy. Jak se zbavit keto chřipky? Výše uvedené příznaky keto chřipky samozřejmě nevyvolávají zrovna spokojený a šťastný stav, který by hovořil ve prospěch ketonové diety. Naštěstí existují způsoby, jak příznaky zmírnit a umožnit tak tělu snáze a rychleji projít tímto nepříjemným přechodným období.

Dodržujte pitný režim

Nezbytným krokem pro úspěšný přechod na ketodiety i pro celkové zdraví je dostatečný pitný režim. V přechodném období je třeba být důslednější, protože organismus má vyšší nárok na množství tekutin a mohlo by dojít k dehydrataci organismu. Důvodem je nižší hladina glykogenu vyvolaná nedostatkem sacharidů, který na sebe váže vodu. Je-li glykogenu málo, voda se z těla vylučuje rychleji. Nedáte-li tělu dostatek tekutin, objeví se únava a svalové křeče. Dostatek tekutin je rovněž důležitý v případě průjmu spojeného s keto dietou, protože ten rovněž vyvolává vyšší ztrátu tekutin. V přechodném období mějte i po ruce láhev s vodou.

Vyhněte se namáhavým fyzickým aktivitám

Cvičení je důležité pro udržení tělesné hmotnosti, fyzické zdatnosti i celkového zdraví. Při přechodu na ketonovou dietu však buďte opatrní a v přechodném období se náročným fyzickým aktivitám raději vyhněte (např. intenzivní cyklistika, běhání, posilování, kruhové tréninky, tabaty apod.).  Obzvláště to platí tehdy, pociťujete-li příznaky keto chřipky jako únavu, svalové křeče a žaludeční potíže. V prvních dvou týdnech je doporučený odpočinek a méně náročné sportovní aktivity, jako je chůze, jóga či klidnější projížďka na kole.

Lehké aktivity mohou být naopak pro snazší přechodné období prospěšné. Lehká procházka vám při přechodu na ketodietu jedině prospěje. Dodejte tělu potřebné minerály Nepříjemné účinky způsobené změnou stravování zmírní také doplnění vhodných elektrolytů, zejména sodíku, draslíku a hořčíku.

Nedostatek sodíku

je způsoben poklesem hladiny inzulínu, hormonu důležitého pro absorbování glukózy z krevního řečiště.

Nedostatek draslíku

způsobuje jiné složení jídelníčku, který vylučuje hodně potravin obsahující tento důležitý minerál (např. luštěniny, ovoce a zelenina s vyšším obsahem sacharidů).Třetí minerál hořčík zase pomáhá zmírnit svalové křeče, bolesti hlavy a potíže se spánkem. Řešení nabízí

potravinové doplňky,

solení a také na tyto důležité živiny bohaté potraviny jako například listová zelenina či avokádo. Při ketodietě je důležité tělu dodávat chybějící minerály. Dbejte na kvalitní spánek Mezi další nepříjemné účinky přechodu na ketogenní stravu patří únava, podrážděnost a potíže se spánkem.

Nedostatek spánku

však způsobuje zvýšenou produkci stresového hormonu kortizolu a to se může projevit na zhoršených příznacích keto chřipky. 4 tipy pro rychlejší usínání a lepší spánek: Příznivý vliv na spánek má levandule. Zkuste pár kapek přidat do koupele a uvidíte, jak rychle usnete. Jezte dostatečné množství zdravých tuků Nízké množství sacharidů může zvýšit chuť na potraviny, které obsahují sacharidy (obiloviny, pečivo, sladkosti apod.).

Nejlepším způsobem, jak nedostatek sacharidů nahradit je konzumovat

potraviny bohaté na zdravé tuky,

které představují hlavní zdroj energie v ketogenní stravě. Dostatečné množství podpoří pocit sytosti a sníží chuť k jídlu. Vědecké výzkumu naopak ukazují, že dieta s nízkým obsahem sacharidů snižuje chuť na sladkosti a potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Osoby, které se hůře přizpůsobují, by však měli sacharidy omezovat pomalu a postupně, nikoliv najednou. Díky tomu bude přechod na ketonovou dietu plynulejší a hlavně bez nepříjemných příznaků keto chřipky.

SHRNUTÍ: Příznakům keto chřipky lze zabránit nebo alespoň zmírnit dostatečným pitným režimem, doplněním vhodných minerálů, kvalitní spánkem, odpočinkem, zvýšeným množstvím tuků a postupným vylučováním sacharidů z jídelníčku. Například takové avokádo je skvělým zdrojem zdravých tuků. Proč někteří lidé dostanou ketochřipku? Každý člověk je individuální a i ketogenní dieta na ně zpočátku působí odlišně.

Zatímco někteří mohou keto chřipkou trpět celé týdny, u jiných osob se přechod na nový způsob stravování obejde bez nežádoucích vedlejších účinků. Příznaky, které lidé u přechodu na keto dietu zažívají, jsou spojené se schopností jejich organismu přizpůsobit se novém zdroji paliva. Původní glukóza získávaná ze sacharidů je nahrazena ketony z tuků.

Nejvíce příznaků keto chřipky pociťují lidé, kteří konzumovali velké množství sacharidů včetně sladkostí. Přechod na jídelníček s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů pro některé lidí představuje boj, zatímco jiní mohou mezi zdroji energii přepínat kdykoliv se jim zachce, aniž by pocítili jakékoliv nepříjemné vedlejší účinky.

Důvody, proč se někteří lidé ketogenní dietě přizpůsobí snáze než jiní, nejsou známy. Vznik keto chřipky však podporuje genetika, nedostatek minerálů, špatný pitný režim a odbourávání závislosti na sacharidech.

Cvičení jógy pomáhá překonat příznaky keto chřipky. Jak dlouho keto chřipka trvá? U většiny lidí příznaky keto chřipky trvají přibližně jeden týden. Někteří lidé mohou trpět obtížnější adaptací a příznaky keto chřipky je mohou provázet až několik týdnů. U všech lidí se příznaky postupem času mírní, až odezní úplně.

Pokud by však tyto příznaky trvaly dlouhodobě a nijak se nezlepšovaly, je vhodné navštívit osobního lékaře. To samé platí v případech, kdy se cítíte dobře, ale přesto vás trápí keto chřipce podobné příznaky.

SHRNUTÍ: Vznik keto chřipky podporuje genetika, ztráta minerálů, dehydratace a odbourávání sacharidů. Keto chřipka obvykle trvá týden, ve výjimečných případech i déle než jeden měsíc. Pokud vás problémy připomínající příznaky keto chřipky provází dlouhodobě, je lepší navštívit lékaře. Pro koho není keto dieta vhodná? Ketogenní strava je pro spoustu lidí přínosná. To však neznamená, že je vhodná pro každého. V žádném případě není vhodná pro těhotné či kojící ženy, pro malé děti a dospívající, není-li dodržována…

hubnutí

Keto chřipka: Příznaky a jak se jí zbavit

Co je to keto chřipka?

Keto chřipka je stav, který někteří lidé zažívají během přechodu na ketogenní stravu. Jedná se o soubor příznaků, které se podobají chřipce, a proto získala svůj název. Příčinou keto chřipky je často nedostatek elektrolytů a nutričních látek v těle během přechodné fáze.

Příznaky keto chřipky

Mezi běžné příznaky keto chřipky patří únava, podrážděnost, závratě, nevolnost a svalová slabost. Někteří lidé mohou také pociťovat bolest hlavy, nadýmání nebo narušený spánek. Je důležité si uvědomit, že ne každý, kdo začne ketogenní stravu, prožije keto chřipku.

Jak se zbavit keto chřipky

Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky keto chřipky:

 • Zvýšit příjem elektrolytů, jako jsou sodík, draslík a hořčík.
 • Dodržovat dostatečný příjem tekutin a hydratovat se.
 • Zvýšit konzumaci potravin bohatých na vitamíny a minerály.
 • Snížit intenzitu fyzické aktivity nebo jí přizpůsobit během adaptace na ketogenní stravu.
 • Poskytnout tělu dostatek času na přizpůsobení se novému jídelníčku.

TOP DIETA V AKCI !

Podívejte se, jak fungují diety.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí

Podobné příspěvky