Vyzkoušela jsem držet ketogenní dietu 30 dní. Jak dopadlo?

Je dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů skutečně tak úžasná, jak se o ní povídá? Dozvíte se, co jsem jedla, jaké byly mé výzvy a úspěchy, plus mé celkové výsledky a co jsem si odnesla po jednom měsíci na keto dietě.

Zpravidla se vyhýbám extrémním dietám nebo stravovacím režimům. Atkins? Nikdy jsem o něm neslyšela. Whole 30? Ani se tím nechci obtěžovat. Paleo? Některé věci je lépe ponechat v historických knihách.
Nicméně jednoduchost ketogenní (krátce keto) stravy mě oslovila a jelikož jsem se měla zúčastnit svatby – a obléknout si šaty družičky – potřebovala jsem něco účinného, co by mi pomohlo zbavit se pár kilogramů váhy a to rychle.
Zjistíte, co se stalo, když jsem se rozhodla vyhýbat se sacharidům po dobu 30 dnů, včetně toho, jak jsem to udělala, mé úspěchy, výzvy a co jsem si z toho odnesla.

TIP REDAKCE: Přečti si recenzi TOP ketonové diety

Jak jsem držela keto dietu

Začala jsem s dietou asi měsíc před svatbou s cílem ztratit 4 a půl kila. Vzhledem k tomu, že nízkokalorická dieta může vést ke snížení hmotnosti až o 1 kilogram za týden, 4 a půl kila za 4 týdny se nezdálo být nějak extrémně přehnané. Pokud by byla keto strava tak skvělá, jak jsem očekávala, říkala jsem si, že 4 a půl kila bude snadné.
Než jsem začala, strávila jsem několik týdnů zkoumáním keto stravy, sledovala jsem keto-zaměřené účty na Instagramu pro inspirací a vytvořila jsem si plán. Tato poslední část, jak jsem brzy zjistila, byla pro můj cíl tou nejdůležitější.

Použila jsem online keto kalkulačku, abych si stanovila cíl pro kalorie, sacharidy a tuky. Většinou jsem se řídila návrhy, s výjimkou tuků. Kalkulačka navrhovala každý den více než 200 gramů tuků. To je trochu těžké splnit, aniž bych si musela dávat ghí do kávy nebo se napila kokosového oleje před obědem. Dá se to udělat? Rozhodně. Ale já jsem se tam nedostala. Zaměřila jsem se na redukci sacharidů. Nechala jsem to ostatní prostě tak, jak to vyšlo.

Také jsem požádala kamarádku, aby se ke mně připojila jako partner s dohledem. Vyzkoušela už keto dietu dříve s velkým úspěchem, takže mít průvodce pro mé nesčetné otázky pro mě bylo velkou pomocí. Bylo také hezké mít někoho, kdo by mi poslal zprávu ve 22:00, když jsem opravdu toužila po sušence, aby se mnou mohla sympatizovat. (Shodly jsme se, že sušenka by byla moc dobrá a pak jsme snědly sýrovou tyčinku.)

Moje největší výzvy

Jíst jen 20 gramů sacharidů denně je těžké.

Keto dieta je dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů. Vlastně bych to popsala jako extrémně nízký obsah sacharidů – máte možnost jich jíst jen 20 gramů denně. Někteří lidé na keto dietě se řídí plánem čistých sacharidů (můžete odečíst gramy vlákniny z celkového množství sacharidů) a máte tak možnost jíst více sacharidů denně. Při mé 30denní dietě a pro jednoduchost jsem se držela celkových sacharidů.
Zpravidla jsem se zaměřila na 20 gramů každý den – 2 na snídani, 5 na oběd, 3 na svačinu a 10 na večeři. Zjistila jsem, že když jsem cílila na 20, dostala jsem se pod 30. To pro mě byl dostatečný úspěch.
Klíčem k dosažení těchto čísel bylo plánování, plánování, plánování . Rozebrala jsem složení všech jídel až po koření a o víkendech i svačiny. Když jsem věděla, co jím a co jsem měla „dovoleno“ jíst, abych dosáhla cíle v počtu sacharidů, zjistila jsem, že zvládám občasné chutě a pocity hladu snáze. Nemohu dostatečně zdůraznit důležitost plánování keto stravy.

Jídlo se opakuje.

Jedla jsem hodně slaniny, sýrů, vajec a masa (většinou steaky a kuře). Pro člověka, jehož filozofie stravování se obvykle více zaměřuje na rostlinnou a chemicky neupravenou stravu, jíst každé ráno zpracované vepřové výrobky si vyžádalo hodně osobního přesvědčování. Také to vyžadovalo úplný mentální posun, protože konzumace několika kusů slaniny každý den po dobu několika týdnů je v rozporu se vším, co jsem se učila ohledně lidského zdraví.

Jedná se o velmi nízkokalorickou dietu.

Udržování počtu sacharidů kolem 20 denně snižuje také vaši spotřebu množství kalorií. Potraviny s vysokým obsahem sacharidů jsou jedny z nejvíce kalorických potravin, které jíme, a to hlavně proto, že jich jíme hodně. Pokud redukujete sacharidy, výrazně snižujete svůj příjem kalorií.
Některé dny jsem měla co dělat, abych snědla více než 1200 kalorií. Ke svému cíli 1 800 kalorií jsem se skoro žádný den nedostala. To je dost kalorického deficitu, aby došlo k úbytku hmotnosti, a to i bez nízkého množství sacharidů.

Dostala jsem „keto chřipku“.

Keto chřipka je termín, který uvidíte na blogu nebo na fórech o keto dietě. Pro mě to byla velmi skutečná záležitost, ale ne každý ji zažije.
Jak se vaše tělo dostane ze sacharidového cyklu a vstoupí do ketózy (kde požíváte na energii ketony místo sacharidů), můžete zažít únavu, mentální mlhu, dokonce i podrážděnost. Moje „keto chřipka“ trvala pouze jeden den a jakmile jsem jí prošla, pak už jsem nikdy neměla symptomy. V den mých narozenin jsem po jídle snědla dortík na oslavu. Určitě jsem se dostala z ketózy, když jsem ho snědla, ale nezažila jsem potom žádné následky.

Moje největší úspěchy na Keto dietě

Dosáhla jsem svého cíle v hubnutí.

Jakmile jsem začala s rychlým hubnutím 4 a půl kila, rychle jsem toho dosáhla. Do tří týdnů jsem měla 4 a půl kila dole a dva dny před svatbou dokonce 7 kilo.
Je důležité mít na paměti, že pokud jste na nízkosacharidové dietě jakéhokoli typu, ztratíte během několika dní několik kilogramů. Je to proto, že vaše tělo snižuje hmotnost vody. Když jsem se během svatebního víkendu vrátila k běžnému jídlu, nabrala jsem 2 kila. Ten víkend jsem se nepřejedla. Pouze jsem se vrátila ke konzumaci sacharidů, takže se mi vrátila hmotnost vody.

TIP REDAKCE: Přečti si recenzi TOP ketonové diety

Měla jsem více energie (ale ne každý den).

Co bylo ještě lepší, měla jsem spoustu energie a nezažívala jsem typické polední energetické propady. Cvičení v tělocvičně bylo trochu výzvou. Bez sacharidů musí vaše tělo spalovat tuk na energii a po několika dnech může nastat pocit vyčerpání energie během tréninku. To je v pořádku. Držte se toho a zkuste to znovu zítra.

Naučila jsem se být velmi kreativní v kuchyni.

Je téměř nemožné jíst v restauraci a udržovat se v ketóze. (Až budete muset potřetí požádat číšníka, aby vám odstranili cibuli z vašich kuřecích fajitas, nebudete chtít už nikdy jít do restaurace.) Naštěstí se považuji za dobrodružného kuchaře a často si doma vařím a také jsem ochotná zkoušet nové recepty.
U keto diety je samozřejmě seznam surovin dramaticky zkrácen. Prohledávala jsem blogy, Instagram, Pinterest a další zdroje pro spolehlivé recepty, pak jsem je vyhodnotila podle sebe a vymyslela si několik pokrmů, které jsem si opravdu užila.
Zapište si recepty pomocí aplikace pro sledování jídla, jako je MyFitnessPal, zaznamenejte ingredience a můžete zjistit, který recept pro vás může fungovat. Zabere to trochu více práce než průměrný jídelní plán, ale stojí to za to.

Překonala jsem svou závislost na cukru.

Na keto dietě nemůžete jíst cukr a většina náhražek cukru bez cukru pro mě nefunguje. Takže, když nemáte náhražku, nezbývá než přestat jíst cukr.
To neznamená, že touhy zmizely. V prvních několika dnech byla touha po arašídovém másle nebo limonádě nebo třeba i jen banánu silná. (Tady vám opravdu pomůže, když máte kamaráda, který v tom jede s vámi). Když se vracíte k běžnému jídlu, možná zjistíte (jako já), že mnohá jídla, které jste pravidelně jedli, jsou nyní příliš sladká.

Co si odnáším z mých 30 dnů na Keto dietě

Nebudu zůstávat na keto dietě dlouhodobě – už nemůžu jíst tolik slaniny – ale myslím, že se k ní vrátím několikrát do roka. Pokud nic jiného, přísná dieta pro mě funguje jako restart po gastronomických orgiích (ahoj, svátky!) a můj měsíční experiment mi pomohl prolomit závislost na některých z mých největších potravinových neřestích (cukr, těstoviny, sušenky).
Keto strava není pro každého. Pokud máte problémy s hladinou cukru v krvi nebo máte srdeční choroby v anamnéze, neměli byste tuto dietu zkoušet bez lékařského dohledu. Pokud jste však v dobrém zdravotním stavu a hledáte možnost, jak rychle zhubnout, může být keto dieta příležitostí, kterou jste hledali. Jen doufám, že máte opravdu rádi slaninu.

TIP REDAKCE: Přečti si recenzi TOP ketonové diety

Podobné příspěvky