Viscerální tuk – co to je a jak se ho zbavit

Viscerální tuk je škodlivější než podkožní, protože produkuje více jedovatých chemikálií. Viscerální tuk představuje řadu zdravotních rizik i pro hubené osoby.

Viscerální tělesný tuk, někdy známý jako „skrytý“ tuk, je tuk, který je uložen hluboko v břiše, obalený kolem orgánů, jako jsou játra a střeva. Tvoří zhruba jednu desetinu celkového tuku uloženého v těle.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Většina tuku je uložena pod kůží a označuje se jako podkožní tuk, tedy tuk, který je viditelný a hmatatelný. Zbytek tělesného tuku je skrytý. Říká se tomu viscerální tuk.

Viscerální tuk způsobuje, že žaludek vyčnívá nebo dává člověku tvar „jablka“, vytváří také chemikálie a hormony, které jsou pro tělo potenciálně škodlivé.

Viscerální tuk je druh tělesného tuku, který je uložen v břišní dutině. Nachází se v blízkosti několika životně důležitých orgánů, včetně:

  • játra
  • žaludek
  • střeva

Může se také hromadit v tepnách.

Poměr pasu k bokům více než 0,85 u žen a 0,90 u mužů naznačuje abdominální obezitu. Světová zdravotnická organizace (SZO) zpráva od roku 2008 také zvyšuje pravděpodobnost metabolických problémů, jako je cukrovka.

Viscerální tuk v břiše je příznakem metabolického syndromu, což je skupina onemocnění, která zahrnuje vysoký krevní tlak, obezitu, vysoký cholesterol a inzulínovou rezistenci. Tyto faktory, pokud jsou kombinovány, zvyšují riziko mrtvice, srdečních onemocnění a cukrovky 2.

Tuk se ukládá, když konzumujete příliš mnoho kalorií a věnujete se nedostatečné fyzické aktivitě. Kvůli jejich DNANěkteří lidé dávají přednost zadržování tuku kolem břicha než kolem boků.

Ženské tělo může zadržovat tuk na různých místech, jak stárnou (Studie). U žen ubývá svalová hmota a přibývá tukové hmoty, zejména po menopauze. I když nepřibírají na váze, je u žen s přibývajícím věkem větší pravděpodobnost hromadění viscerálního tuku v oblasti břicha.

Na vzniku viscerálního tuku u mužů se podílí také věk a genetika, konzumace alkoholu může také vést k nárůstu břišního tuku u mužů.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda máte viscerální tuk, je změřit si obvod pasu. Obvod pasu je vynikajícím měřítkem toho, kolik tuku je hluboko v břiše a obklopuje orgány.
Pokud je váš obvod pasu 80 cm nebo více u žen a 94 cm nebo více u mužů, vaše riziko chronických onemocnění se zvyšuje. Děti a těhotné ženy jsou z těchto měření vyjmuty. Pokud se domníváte, že váš pas je příliš velký, poraďte se se svým lékařem.

Měření indexu tělesné hmotnosti (BMI) vás také může informovat, zda nemáte na těle příliš mnoho tuku.

Nejlepší způsob, jak snížit viscerální tuk, je zhubnout a jíst zdravá dieta. dieta a cvičení fungují lépe na viscerální tuk než na kyčle. Pravidelné cvičení může také pomoci zabránit opětovnému výskytu viscerálního tuku.

Další možností jsou léky, ale studie ukazují, že při redukci viscerálního tuku nejsou tak účinné jako cvičení, viscerální tuk nelze odstranit liposukcí.

Pokud jste muž s obvodem pasu větším než 40 palců nebo žena s obvodem pasu větším než 35 palců, domluvte si co nejdříve schůzku se svým lékařem, abyste prodiskutovali možná zdravotní rizika a změny životního stylu.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Krevní testy nebo an elektrokardiogram (EKG nebo EKG) může váš lékař použít k vyšetření zdravotních problémů spojených s vysokým výskytem viscerálního tuku.

Mohou vám také doporučit návštěvu dietologa.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Source link

Podobné příspěvky