Dukanova dieta – oblíbená francouzská dieta

Dukanova dieta – populární francouzské hubnutí

Dukanova dieta je populární francouzská metoda hubnutí, která se zaměřuje na konzumaci bílkovin a omezení příjmu sacharidů. Tato strava byla vyvinuta lékařem Pierrem Dukanem a stala se velmi oblíbenou po celém světě. Hlavním principem Dukanovy diety je rozdělení do čtyř fází: útok, střídání, upevňování a stabilizace. Během útoku se konzumují pouze bílkoviny, zatímco postupně do jídelníčku přidáme i jiné potraviny. Tato metoda slibuje rychlé hubnutí a udržení ideální váhy po celý život.

TOP DIETA V AKCI !

Diety, diety a zase diety. Nenáviděné slovo, které nikdy nevymizí ze slovníků osob neustále bojujících s tělesnou hmotností. Nejvíce to platí na začátku nového roku, kdy si znovu a znovu klademe předsevzetí týkající se hubnutí a zdravého životního stylu. Nastal čas opravdu zhubnout. Proto se budeme věnovat vyzkoušeným dietám, ze kterých si vyberete tu, která vám konečně přinese úspěch.

Máte-li rádi maso, bude vám Dukanova dieta náramně vyhovovat

Jako první jsme si vzali na paškál Dukanovou dietu, kterou si až do nebes vychvalují Francouzky. Ty jsou známé jako štíhlé a velmi elegantní ženy. Možná bychom měli věnovat více pozornosti tomu, co považují za účinné. Prostřednictvím Dukanovy diety lze prý zhubnout kolem 3 kilogramy za 10 dní. Stačí dodržovat pravidla.

Dukanova dieta – rychlé hubnutí po francouzsky

Nekonečná snaha zhubnout provází ženy i muže po celém světě, kteří jsou nespokojeni se svou váhou. Nepomáhají jim nejrůznější diety, ani pohyb. Jakmile se jim podaří zhubnout, ztracená kila se brzy vrátí a sebou přinesou kila navrch. Mnohým z nich pomohla kniha “Neumím zhubnout” od francouzského lékaře a odborníka na výživu Pierra Dukana. Ten při psaní knihy vycházel ze svých letitých zkušeností a znalostí a vytvořil účinnou dietu, která je založená na konzumaci potravin s vyšším obsahem bílkovin a omezení sacharidů.

Dukanova dieta připomíná proteinovou (bílkovinnou dietu).

Princip diety je velmi podobný a stejně účinný. Dukanova dieta je určená pro ty, kteří si opravdu přejí shodit nějaká ta kila navíc, a nebojí se dřiny. Ne, nebojte se, hladovět při této dietě  rozhodně nebudete. Hodně z vás se však bude muset vzdát oblíbeného pečiva, příloh a zejména sladkostí. Dukanova dieta obsahuje pouze minimum sacharidů. Na oblíbené přílohy budete muset na nějaký čas zapomenout

Dukanova dieta – povolené a zakázané potraviny

Dukanova dieta je založená na bílkovinách. Proto jídelníček obsahu především potraviny s vysokým obsahem proteinů. Naopak sacharidy do této diety nepatří. Vitamíny a minerály je nutné dodávat v podobě zeleniny. O stabilizaci trávícího systému se zase postarají ovesné otruby, které tělu dodají potřebnou vlákninu. Aby bylo jasné, co jíst můžete a co nikoliv, uvedeme si stručný seznam povolených a zakázaných potravin.

Povolené potraviny:

Maso a živočišné produkty – kuřecí, krůtí, králičí, libové hovězí, telecí, vepřová panenka, jehněčí, tuňák, krevety, dušená šunka, vajíčka apod. Mléko a mléčné výrobky – mléko, máslo, jogurt, tvaroh, olomoucké tvarůžky Sója Zelenina – brokolice, čekanka, celer, cibule, zelí, cuketa, dýně, okurka, lilek, paprika, ředkvičky, rajčata, špenát, růžičková kapusta, fazolové lusky, kedlubna, květák, pórek Ovesné otruby

Zakázané potraviny:

Brambory Rýže Těstoviny Pečivo Mouka a moučné výrobky Tučné maso a uzeniny Sladkosti a výrobky obsahující cukr Nepovolená zelenina – avokádo, kukuřice, zelený hrášek Luštěniny – čočka, fazole, hrách Alkohol

 

4 fáze Dukanovy diety

Dukanova dieta má 4 fáze, které vedou k radikálnímu zhubnutí a trvalému udržení ideální tělesné hmotnosti. První tři mají doporučenou délku, čtvrtá fáze by se měla dodržovat dlouhodobě, aby nedošlo k jo-jo efektu.   1. Útočná fáze Délka první fáze by neměla trvat déle než deset dní. Chcete-li zhubnout méně než 5 kilogramů, postačí 2 dny. V případě 5 až 10 kilogramů by první fáze měla trvat 3 dny a pokud chcete shodit 20 kilogramů je třeba vytrvat 5 dní. 5 až 10 dní je doporučeno osobám, kteří chtějí zhubnout více než 20 kilogramů. Během útočné fáze jsou povolené pouze bílkoviny – kuřecí a krůtí maso, libové telecí a hovězí a ryby. Maso je možné dusit, vařit, péct nebo grilovat, nikdy ne smažit na oleji.

Povolené jsou také jogurty, nízkotučné sýry a mléko. Vhodná jsou také vajíčka a to zejména bílky. Celá vajíčka jsou omezena na čtyři kousky týdně. Velice důležitý je pitný režim. Denně byste měli vypít nejméně dva litry tekutin. Kvůli stabilizaci trávícího systému si dejte 1,5 lžíci ovesných otrub každý den.

V případě, že první fáze trvá déle než 5 dní, doplňte stravu o vitamínové doplňky stravy.

Příklad jídelníčku v 1. fázi: Snídaně:

vaječná omeleta Svačina:  nízkotučný tvaroh Oběd: dušená kuřecí prsa Svačina: kefírový nápoj Večeře: grilovaná ryba Vajíčka jsou skvělým zdrojem bílkovin, bílky můžete jíst každý den

2. fáze – rovnoměrná ztráta

V této fázi trvající pět až sedm dní budete do jídelníčku postupně přidávat zeleninu a zeleninová jídla. Proto má tato fáze dvě podfáze – bílkovinnou a bílkovino-zeleninovou. Ne všechny druhy zeleniny jsou povolené. Nevhodné jsou sladké druhy zeleniny jako kukuřice, hrášek, avokádo, mrkev či červená řepa. Nejvhodnější jsou zelené druhy zeleniny, které obsahují hodně vitamínů a minerálů s minimem sacharidů. Zelenina povolená ve 2. fázi – rajčata, ředkvičky, brokolici, chřest, špenát, okurky, zelí, pórek, celer, papriky, mrkev, baklažán, fenykl a také houby. Stále platí, že sacharidová jídla jako pečivo a přílohy jsou zakázané. Opět nezapomínejte na pitný režim a jednu až dvě lžíce ovesných otrub denně. Příklad jídelníčku ve 2. fázi: Snídaně: salát připravený z krabích tyčinek s rajčetem Svačina:  vajíčko na tvrdo Oběd: pečené krůtí prso s dušenou brokolicí Svačina: nízkotučný bílý jogurt s ředkvičkami Večeře: dušená kuřecí šunka, vaječná omeleta a paprika V 2. fázi jídelníček postupně obohatíte o různé druhy zeleniny. Pozor však na sladkou zeleninu!

3. Upevňující fáze

Hodně lidí udělá zásadní chybu ve chvíli, kdy dosáhne vysněné hmotnosti – příliš rychle se vrátí k původnímu způsobu stravování a pracně ztracená kila rychle naberou zpět i s přídavkem. Vy tuto chybu udělat nesmíte, a proto je třeba dodržet i třetí fázi Dukanovy diety. Její délka je závislá na počtu shozených kilogramů. Každý ztracený kilogram vynásobte deset. Pokud jste shodili 5 kilogramů, měli byste upevňují fázi držet dalších 50 dní. Do svého jídelníčku začněte postupně přidávat jídla obsahující sacharidy – ovoce, celozrnné pečivo, brambory, rýži, těstoviny a luštěniny. Každý den přidejte jeden kus ovoce až na banány, hroznové víno, třešně a dva plátky celozrnného chleba. Jeden den v týdnu by měl být čistě bílkovinný a dvakrát týdně si můžete dopřát jídlo dle své chuti, nikdy by však tyto dny neměly jít za sebou. Příklad jídelníčku ve 3. fázi: Snídaně: celozrnný chléb, sýr cottage a rajče Svačina:  jablko Oběd: dušené hovězí s vařenou rýži Svačina: nízkotučný mléčný nápoj Večeře: vepřová panenka na grilu s zeleninovým salátem Ve 3. fázi si můžete konečně dopřát oblíbené luštěniny a přílohy

4. fáze – definitivní stabilizace

Nyní máte to nejnáročnější za sebou. To však neznamená, že se vrátíte k nezdravému stylu stravování. Proto má Dukanovu dieta poslední a trvalou fázi. Ve čtvrté fázi můžete jíst bílkovinná i sacharidová jídla. Dbát byste měli na zásady zdravé a vyvážené stravy a jednou týdne si dopřát bílkovinný den, který by měl vypadat jako v první fázi. Příklad jídelníčku ve 4. fázi (bílkovinný den): Snídaně: míchaná vajíčka Svačina:  nízkotučný tvaroh Oběd: karbanátky z mletého kuřecího masa Svačina: nízkotučný pudink bez cukru Večeře: tuňák ve vlastní šťávě Abyste si vysněnou váhou udrželi i nadále, jezte zdravě každý den   Dukanova dieta – recepty aneb co jíst a hubnout Ono se to lehko řekne, ale hůře udělá. Denně jsme zvyklí sníst spousty sacharidů a nahradit je není vždy úplně snadné. Proto jsem pro vás připravila pár chutných receptů, které vám hubnutí zpříjemní.

Chutná vajíčková pomazánka nejen k snídani Suroviny: 3 vajíčka 1 středně velká cibule 1,5 lžíce nízkotučné tvarohu lžička plnotučné hořčice česnek kopr a petržel sůl a pepř Vajíčka uvaříme na tvrdo a nakrájíme na malé kostičky. Cibuli nakrájíme nadrobno. Vajíčka smícháme s cibulí, přidám tvaroh, horčici, koření a bylinky. Důkladně promícháme a namažeme na plátek celozrnného chleba. Vajíčka lze připravit na různé způsoby. Namísto vajíčkové pomazánky si můžete k snídani připravit volské oko na másle se zeleninovým salátem.

 

hubnutí

Otázky a odpovědi o Dukanově dietě

1. Co je to Dukanova dieta?

Dukanova dieta je populární francouzská metoda hubnutí, kterou vytvořil lékař Pierre Dukan. Tato dieta se zaměřuje na vysoký příjem bílkovin a nízký příjem sacharidů a tuků.

2. Jak funguje Dukanova dieta?

Dukanova dieta je rozdělena do čtyř fází: Attack (útok), Cruise (střídání), Consolidation (konsolidace) a Stabilization (stabilizace). V každé fázi jsou určitá pravidla a povolené potraviny, které mají pomoci při hubnutí a udržení váhy.

3. Jaké jsou povolené potraviny v rámci Dukanovy diety?

V rámci Dukanovy diety jsou povolené především bílkoviny, jako jsou ryby, maso, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a tofu. Sacharidy a tuky jsou omezené a přidávají se postupně do stravy v pozdějších fázích diety.

4. Je Dukanova dieta vhodná pro každého?

Dukanova dieta není vhodná pro každého. Je důležité konzultovat tuto dietu s lékařem a zvážit vlastní zdravotní stav a potřeby těla. Dieta je také kontraindikována pro některé skupiny lidí, jako jsou těhotné ženy, děti a osoby s určitými zdravotními problémy.

5. Jaké jsou možné výhody a nevýhody Dukanovy diety?

Mezi možné výhody Dukanovy diety patří rychlé hubnutí, snížení chuti k jídlu a zlepšený metabolismus. Nicméně, některé nevýhody mohou zahrnovat omezení jídelníčku, nedostatek některých živin a obtížnost udržení dlouhodobých výsledků.

6. Je Dukanova dieta dlouhodobě udržitelná?

Dukanova dieta je navržena jako dlouhodobý životní styl. Poslední fáze – Stabilization (stabilizace), má za cíl udržet dosaženou váhu tím, že do života začlení pravidelný pohyb a zdravé stravování. Nicméně, je důležité, aby každý jedinec zvažoval své vlastní potřeby a příp. poradil se svým lékařem.

TOP DIETA V AKCI !

Podívejte se, jak fungují diety.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí

Podobné příspěvky

Napsat komentář