Jím zdravě, ale přesto nehubnu. Co dělám špatně?

Jím zdravě, ale přesto nehubnu. Co dělám špatně?

Jím zdravě a nehubnu, protože se snažím vybírat potraviny, které jsou pro mě prospěšné a poskytují mi potřebné živiny. Jídlo je nejen palivo pro můj organismus, ale také ovlivňuje mé zdraví a výkonnost.

 

TOP DIETA V AKCI !

 

Když začnete hledat informace o tom, jak zhubnout, nejspíš narazíte na články, které vám budou doporučovat, abyste začali jíst zdravě. Zdravě jíst je samozřejmě relativní pojem. Každý si ho může vyložit po svém. A výsledky tedy mohou být různé – někdo zhubne, někdo necítí žádnou změnu a někdo dokonce přibírá. Jak je to možné?

V tomto článku se pokusíme osvětlit, co může být překážkou v hubnutí, i když máte pocit, že jíte zdravě.

5 důvodů, proč nehubnete!

1. Jíte příliš mnoho, a proto nejste v kalorickém deficitu.

2. Jíte příliš málo kalorií.

3. Podhodnocujete svůj příjem kalorií. Zapisujete nesprávné údaje do kalorických tabulek.

4. Uzobáváte si mezi jídly.

5. Neuvědomujete si, že i zdravé jídlo obsahuje kalorie.

Základem hubnutí je kalorický deficit

Pro efektivní redukci tuku je nutné udržovat tělo v kalorickém deficitu. Pokud nehubnete, pravděpodobně nejste v kalorickém deficitu. Ale co to vlastně znamená? Váš výdej energie by měl být vyšší než váš příjem. Energie se získává ze stravy. A výdej energie není jen o tréninku, zahrnuje také hodnotu bazálního metabolismu, vaše běžné fungování v životě (procházky, úklid, práce) a také termický efekt jídla.

HODINKY MI UKAZUJÍ 400 KCAL SPÁLENÝCH KALORIÍ, KOLIK MŮŽU JÍST? Mnoho žen si mylně myslí, že když po tréninku vidí na hodinkách 400 spálených kcal, tak musí jíst méně než 400 kcal, aby byly v kalorickém deficitu. Ale tak to opravdu není! Navíc byste neměly chodit pod hodnotu bazálního metabolismu. Výdej energie se spočítá a nakonec zjistíte, že si můžete dopřát dostatek jídla.

JAK VYPADÁ ROZUMNÝ KALORICKÝ DEFICIT? Ideální kalorický deficit je asi 300-500 kcal. Pokud je váš celkový denní výdej například 2,500 kcal, pak budete pravděpodobně hubnout při příjmu 2,000 kcal. Tohle číslo se může lišit u každé ženy. Každá máme jinou váhu, výšku, věk, životní styl, stravovací návyky… Nikdy se tedy nesrovnávejte s jinou ženou.

Zdravá strava neznamená jen zeleninové saláty

Užíváte si zeleninou od rána do večera a divíte se, že nehubnete? Zelenina je samozřejmě skvělá a neměla by chybět ve vašem jídelníčku, ALE… Stejně jako čokoláda nebude vhodná, pokud to je jediná věc, kterou jíte… pokud je vaše strava tvořena pouze salátem, pak to nepřinese požadované výsledky. Vaše strava by měla být hlavně pestrá, měla by obsahovat všechny makroživiny a neměla by opomíjet ani mikronutrienty. Nedojídejte se. Velký kalorický deficit může bránit vašemu hubnutí.

TIP PRO VÁS: I když je ovesná kaše považována za FIT, když je tvořena pouze ovesnými vločkami, není to plnohodnotné jídlo. Doporučujeme do kaše přidat proteinový prášek pro dostatečný přísun bílkovin. A nezapomeňte na lžíci lahodného ořechového másla pro zdravé tuky. Tímto způsobem nebudete mít za pár minut hlad, budete syté a vaše tělo dostane vše, co potřebuje.

I zdravé jídlo obsahuje kalorie

Když už mluvíme o ořechovém másle, musíme zmínit, že i zdravé potraviny obsahují kalorie. A někdy jich mají opravdu MNOHO! Zdravé tuky v oříšcích jsou pro tělo prospěšné. Obsahují mnoho mikronutrientů. Navíc, tuky nás zasytí a jsou nezbytné pro správné fungování hormonálního systému. Nemusíte se jich bát.

KOLIK SI MŮŽETE DOPŘÁT OŘECHOVÉHO MÁSLA? Bohužel jsou tuky také velmi kalorické. Zatímco 1g sacharidů nebo bílkovin obsahuje 4 kcal, 1g tuku obsahuje 9 kcal. Jedna lžička (15g) ořechového másla může obsahovat přibližně 85 kcal, velká lžíce (30g) může obsahovat 171 kcal. V malém množství hodně kalorií…

hubnutí

Často kladené otázky

Jím zdravě a nehubnu. Proč?

Jedním z důvodů, proč při zdravé stravě nemusíte automaticky zhubnout, je skutečnost, že tělo může mít různé energetické potřeby. I když jíte vyvážené a zdravé jídlo, pokud přijímáte více kalorií, než vaše tělo potřebuje pro udržování váhy, neprobíhá hubnutí.

Dalším důvodem může být potřeba vyššího množství pohybu. Zdravá strava je samozřejmě nezbytná pro udržení dobrého zdraví, ale pokud nezahrnujete dostatek fyzické aktivity, váha se nemusí snižovat.

Je také důležité pamatovat si, že každý jedinec je odlišný. Někteří lidé mají rychlý metabolismus a mohou si dovolit jíst více, aniž by přibírali na váze. Další jedinci mají pomalejší metabolismus a při stejné stravě a fyzické aktivitě mohou zaznamenat nárůst hmotnosti.

Pokud se snažíte zhubnout, je nezbytné sledovat celkový energetický příjem a výdej, a přizpůsobit stravu a cvičení vašim individuálním potřebám.

 

TOP DIETA V AKCI !

Závěr

– Je důležité jíst zdravě, ale každý si to může vyložit dle svého.
– Existují různé překážky, které brání v hubnutí, i přestože jíte zdravě.
– 5 důvodů, proč nehubnete: přejídání, nedostatek kalorií, nesprávné zapsání údajů do kalorických tabulek, občerstvování mezi jídly, nedostatečné uvědomění si, že i zdravé jídlo obsahuje kalorie.
– Základem hubnutí je udržení těla v kalorickém deficitu, tedy vyšším výdejem energie než příjmem.
– Kalorický deficit by měl být ideálně 300-500 kcal.
– Zdravá strava neznamená pouze zeleninové saláty, měla by být pestrá a obsahovat všechny makroživiny a mikronutrienty.
– Zdravé jídlo také obsahuje kalorie, i když jsou pro tělo prospěšné.
– Například ořechové máslo obsahuje hodně kalorií.
– Je důležité být si jistý svým jídelníčkem, případně se poradit s odborníkem.

TOP DIETA V AKCI !

Podívejte se, jak fungují diety.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí

Podobné příspěvky

Napsat komentář